خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسى جرگه موافقتنامه همکارى ميان افغانستان و ترکيه را تاييد کرد

ولسى جرگه موافقتنامه همکارى ميان افغانستان و ترکيه را تاييد کرد

May 11, 2015 - 15:39

کابل(پژواک،۲۱ثور۹۴): ولسی جرگه طرح قانون مسافرت اتباع خارجی را تصویب و موافقتنامه همکارى هاى استراتیژیک و دوستی میان افغانستان و ترکیه را تایید نمود.

همچنان درجلسۀ امروزى، وزيرعدليه طرح قانون حفظ نباتات و قرنطين را به اين جرگه ارايه کرد.

عبدالقیوم سجادی عضو کمیسیون امور بین المللی؛ متن موافقتنامه همکاری استراتیژیک و دوستی میان افغانستان و ترکیه را به مجلس ارایه کرد و گفت که این موافقتنامه در ماه میزان سال گذشته، از سوی رؤسای جمهور دو کشور در کابل به امضا رسیده است.

به گفتۀ موصوف، تحکیم دوستی وهمکاری درتامین امنیت، انکشاف اجتماعی و اقتصادی، محیط زیست، ورزش، تجارت، زارعت و مالداری، صنعت، ترانسپورت، انکشاف دهات، معارف و مسایل ساینسی، جوانان و ورزش بين دو کشور، از موارد شامل اين موافقتنامه می باشد .

وی همچنان علاوه کرد که ظرفیت سازی در ادارات و آموزش نیروهای امنیتی افغان از موارد ديگر این موافقتنامه می‌باشد .

سجادى گفت که این موافقتنامه که شامل مقدمه و ١٧ ماده می‌باشد، به زبان های دری، پشتو، انگلیسی و ترکى تهيه شده است .

در اخير تمام ١٣٦ تن از اعضاى حاضر ولسى جرگه، به تصديق اين موافقتنامه راى تاييد دادند.

همچنان سجادی طرح قانون مسافرت اتباع خارجی را که در هشت فصل و ۷۲ ماده تهيه و سال گذشته به ولسی جرگه ارسال شده است، به مجلس ارایه کرد.

به گفته وى، مسایلی چون تنظيم اقامت اتباع خارجى در افغانستان، شرايط مسافرت و برخورد با اتباع خارجى، شامل اين طرح قانون می‌باشد.

همچنان وى گفت که به اساس ماده هفدهم این طرح، هر افغانی که دارای تابعیت دوگانه می باشد و در پاسپورت دومی شان محل تولد شان افغانستان نوشته شده باشد، حین دخول به افغانستان نیاز به ویزه ندارد.

 در اخير از ١٣٦ عضو حاضر اين جرگه ١٣٤ تن به تصويب اين طرح راى تاييد دادند.

همچنان داکتر عبدالبصیر انور وزیر عدلیه،  طرح  قانون حفاظت از نباتات و قرنطین را غرض تصویب به ولسی جرگه ارایه کرد .

وى گفت که قانون قرنطین نباتات وجود داشته؛ اما جوابگوى نيازمندى ها نمى باشد؛ زیرا افغانستان به سازمان تجارت جهانی ملحق شده و این طرح به اساس خواست وزارت زارعت و ایجابات زمان با در نظر داشت اصول سازمان تجارت جهانی، در هفت فصل و ۴۱ ماده آماده شده است .

به گفته وی؛ این طرح به منظور بهبود نباتات، حفظ الصحه محیطی، خدمات قرنطینی نباتی، جلوگیری از آفات نباتی، فراهم آوری تجهیزات لازم زراعتى، بهبود معیشت متداوم و رعایت میثاق های بین المللی آماده شده است .

انور از اعضای ولسی جرگه خواست که طرح اين قانون را هر چه زود تر تصویب نمایند .

وی گفت که با نهايى شدن اين طرح، اشخاص حقيقى و حکمى مى توانند در بخش توليد و صادرات نباتات با گرفتن جواز از اداره هاى ذيربط فعاليت داشته باشند.

 این در حالی است که بربنیاد نامۀ ادارۀ ملی محیط زیست که به ریاست گمرک های وزارت مالیه فرستاده است، جلو صادرات گیاهان دارویی گرفته شده است و با انفاذ این قانون این مشکل رفع خواهد شد؛ زیرا به گفته اداره ملی محیط زیست، این کار را برای جلوگیری ازگردآوری غیرفنی نباتات وحفظ محیط زیست انجام داده است.

به اساس قانون اساسى کشور، قانون مصوبه اى است که از سوى ولسى جرگه تصويب، از سوى مشرانوجرگه تاييد و از سوى رييس جمهور توشيح شود.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement