خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تفاهمنامه استخباراتى ميان افغانستان و پاکستان خلاف منافع ملى است"

"تفاهمنامه استخباراتى ميان افغانستان و پاکستان خلاف منافع ملى است"

May 18, 2015 - 14:48

کابل(پژواک، ۲۸ثور۹۴): شماری از اعضای ولسی جرگه، از امضاى تفاهمنامه میان ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان و اداره استخبارات پاکستان انتقاد کرده می گویند که این تفاهمنامه، خلاف منافع ملی کشور می باشد.

گزارش ها می‌رساند که ریاست عمومی امنیت ملی کشور، چهار روز قبل تفاهمنامه اى را با اداره استخبارات پاکستان به امضا رسانده است .

به اساس گزارش ها، بر بنیاد این تفاهمنامه؛ سازمان استخبارات نظامی پاکستان نیروهای امنیت ملی افغانستان را آموزش و تجهیز خواهد کرد و هردو نهاد استخباراتی، در راستاى مبارزه با هراس افگنى همکارى مى کنند.

درحاليکه افغانستان بارها پاکستان را به همکارى با طالبان مسلح متهم نموده و از دست داشتن این سازمان در شعله ور ساختن آتش جنگ در افغانستان سخن گفته است، سخنگوی رییس جمهور این تفاهم را برای مبارزه با هراس افگنی یک نیاز می داند.

اجمل عابدی سخنگوی رییس جمهور به رسانه ها گفته است: "تفاهمنامه اطلاعات استخباراتی میان افغانستان و پاکستان چیزی تازه یی نیست، در گذشته هم هردو نهاد استخباراتی، با هم چنین تفاهمنامه هایی داشته و اکنون هم توجه بیشتر این تفاهمنامه بر روی مبارزه مشترک هردو کشور بر علیه تروریزم است.

با اين حال، امضاى اين تفاهمنامه مورد انتقاد برخى اعضاى ولسى جرگه قرار گرفت.

نادرشاه بحر نماینده مردم غور در ولسى جرگه، ضمن انتقاد از امضای این تفاهمنامه گفت: "کسانى که جنگ در کشور را جنگ استخباراتی می خواندند، حالا تفاهمنامه به امضا رساندند."

همچنان علی اکبر قاسمی نماینده مردم  غزنى، در نشست امروز این جرگه گفت: "تنها امید ما نیروهای امنیتی بود؛ حالا که آموزش از سوی استخبارات پاکستان داده شود، گليم این وطن را جمع شده فکر کنید."

وى گفت که  مشاور شوارى امنیت ملی و رییس عمومی امنیت ملی، به مجلس فرا خوانده شوند تا در اين مورد وضاحت دهند.

عبدالرحمان رحمانی نماینده مردم بلخ دراین جرگه گفت که پيمان امنيتى ميان افغانستان و ايالات متحده امريکا، مشکل افغانستان را حل نکرد و افغانستان را به پايگاه جنگ شرق و غرب مبدل کرد.

وی افزود: "حالا بی شرمانه پیمان استخباراتی با پاکستان را به امضا رساند. تا امروز داد می زدند که استخبارات پاکستان عامل جنگ است؛ اما حالا پیمان استخباراتی را با پاکستان امضا کردند."

حبیبه دانش نماینده مردم تخار در این جرگه گفت: "امضای پیمان استخباراتی، خلاف منافع ملی کشوراست.

احمد شاه رمضان نماینده مردم بلخ در این جرگه گفت: "وضعیتی را که حکومت در پیش گرفته افغانستان را به سوی تباهی می برد."

به گفته وی، قبلاً همه مردم و مسوولان امنیتی در کشور می گفتند که استخبارات پاکستان، عامل نا امنی ها در کشور هستند؛ طالب، داعش و انتحاری را به افغانستان مى فرستد؛ اما حالا حکومت افغانستان با امضاى تفاهمنامه استخباراتى" مغز، فکر و اندیشه های مردم افغانستان را به دست پاکستان داد."

وی گفت: "آیا رهبران و شورای امنیت ملی، نمی دانست که پاکستان دشمن افغانستان است که مردم افغانستان را دست بسته به استخبارات آن کشور تسلیم می دهد."

مخدوم ابدالله محمدی نماینده مردم سمنگان گفت: "امنیت ملی مرده است، رییس امنیت ملی باید استیضاح شود؛ مردم افغانستان را دست بسته به دشمن داده است."

حاجی ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه که مجلس امروز را رهبری می کرد، به کمیسیون های امور بین المللی، دفاعی و امنیت داخلی جرگه هدایت داد تا به منظور وضاحت در این مورد، مشاور امنیت ملی و رییس عمومی امنیت ملی را به کمیسیون مشترک فرا خوانند.

وی گفت: "هر پیمانی که از سوی طرفین به امضا می رسد، تا که ولسی جرگه آن را تایید نکند، جنبه قانونی نخواهد داشت."

بر بنياد مادۀ ٩١ قانون اساسى افغانستان، تصديق معاهدات و ميثاق هاى بين المللى ميان دولت ها و يا کنار گذاشتن افغانستان از آنها، از صلاحيت هاى شوراى ملى مى باشد.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement