خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ميدان هوايى کندهار اعتبار بین المللی کسب مى کند

ميدان هوايى کندهار اعتبار بین المللی کسب مى کند

Jun 03, 2015 - 14:55

کندهار(پژواک،١٣جوزا ٩٤): مسوولين ميدان هوايى کندهار مى گويند که طى پنج سال گذشته، بر اعمار و تجهيز اين ميدان هوايى بيش از ١٠٠ ميليون دالر امريکايى مصرف شده است که به اساس آن، تسهيلات ميدان هوايى افزايش يافته و با گذشت هر روز، اعتبار جهانى را حاصل مى نمايد.

احمدالله فيضى رييس ميدان هوايى کندهار، طى مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت که اعمار پارکينگ، رن وى، تکس وى براى طيارات، نصب ماشين هاى بايوميتريک و سکنر، پروژه هاى ديگراند که طى پنج سال گذشته در اين ميدا ن هوايى تطبيق شده اند.

نامبرده علاوه نمود که کارهاى عمرانى متذکره، به هزينۀ اضافه از ١٠٠ ميليون دالر توسط ايالات متحدۀ امريکا صورت گرفته؛ اماضمن آن تاجران ملى کندهار جهت تزيين ميدان هوايى، صدها هزار افغانى کمک نموده  و براى مسافرين تسهيلات را ايجاد کرده اند.

نامبرده از دروازۀ ترمينل ميدان هوايى کندهار که دراين اواخر ساخته شده و ٤ ميليون دالر هزينه برداشته نيز يادآورى نمود.

نامبرده افزود که اين دروازه، داراى تاورهاى جداگانه و سه سرک (دخولى، خروجى و کارگو) بوده و طورى اعمار شده که ضد ماين و مرمى مى باشد.

قرار گفته موصوف، با اعمار اين دروازه، مشکلات مسافرين که درگذشته در بخش ايستگاه موتر و محل انتظار داشتند، حل گرديد.

فيضى گفت که هرسال براى انکشاف ميدان هوايى، پلان هاى جديدى را روى دست مى گيرند و بر حل مشکلاتى به گونۀ جدى کار مى کنند که در عرصۀ معيار و استندرد اين ميدان هوايى، مانع محسوب ميشود.

نامبرده گفت که با انکشافات در ميدان هوايى، نه تنها عوايد آنها افزايش يافته، بلکه با گذشت هر روز با معيارهاى بين المللى نزديکتر مى شود.

موصوف علاوه نمود که عوايد مجموعى ميدان هوايى کندهار در سال ٢٠١٣، يک ميليون و ١٣٣ هزار دالر امريکايى و در سال ٢٠١٤ ميلادى، عوايد آن يک ميليون و ٤٠٠هزار دالر بود که ١٩ درصد افزايش را نشان مى دهد.

نامبرده درمورد  عوايد پنج ماه گذشته سال جارى ٢٠١٥ ميلادى معلومات ارايه نکرد؛ اما اذعان نمود که بحران انتخابات اخير رياست جمهورى، امور ميدان هوايى کندهار را نيز متضرر نموده؛ اما امسال عوايد بيشتر خواهد بود.

نامبرده اين را نيز گفت که قرار است همه امور ميدان هوايى، در آيندۀ نزديک از نيروهاى خارجى به ادارۀ هوانوردى کشور واگذار گردد؛ اما افزون بر اين، بيشتر امور اين ميدان از سوى کارمندان افغان به پيش برده مى شود.

به گفتۀ وى، تا زمانيکه همه  امور اين ميدان هوايى به جانب افغان سپرده شود، آنها برخى کارمندان ميدان هوايى را براى فراگيرى آموزشهاى تخنيکى مربوط هوانوردى؛ به هندوستان، سنگاپور، اردن و برخى کشورهاى ديگر اعزام ميکنند.

وى افزود از اينکه پيشبرد امور ميدان هوايى، به نيروى بشرى نيرومند نياز دارد، از اين رو همين اکنون شمار کارمندان مسلکى به ويژه پرسونل اناث به ٤٠ تن افزايش يافته و اين در حاليست که قبلاً دو خانم دراينجا مصروف کار بودند.

فيضى گفت که نيروهاى خارجى تعهد سپرده اند که بعد از واگذارى امور اين ميدان هوايى، نه تنها مساعدت هاى شان را به اين ميدان هوايى ادامه مى دهند، بلکه تمام تجهيزات و سامان آلاتى را که اکنون در اختيار آنها در ميدان هوايى متذکره است، به آنها واگذار مى نمايند.

به گفتۀ موصوف، پلان آينده اين است تا ميدان هوايى کندهار، درسطح منطقه به ميدان هوايى ترانزيتى بين المللى مبدل گردد.

وى  افزود که با درنظرداشت موقعيت استراتيژيک ميدان هوايى کندهار، طيارات برخى کشورها جهت تيل گيرى در اين جا فرود  مى آيند که اين امر، ارزش ترانزيتى اين ميدان هوايى را بيشتر مى سازد.

موصوف علاوه کرد که ميدان هوايى کندهار، نسبت به ساير ميدان هاى هوايى افغانستان، وسيع بوده و نخستين ميدان است که هر نوع طيارۀ جهان بر خط پرواز(رن  وى) آن نشست و پرواز کرده ميتواند.

به گفتۀ وى، کوه هاى بزرگ در نزديکى ميدان هوايى کندهار وجود ندارد که طياره ها در  زمان نشست با مشکل مواجه شود؛ علاوه بر  اين، در اينجا زلزله نيز نميشود که باعث خرابى خط رن وى گردد.

وي همچنان گفت که اين ميدان، فعلاً براى پارک و توقف کردن طياره ها ٣٧پارکينگ و محلات توقف دارد که در يک روز، براى ظرفيت نشست ٢٥٠ بال طياره  استفاده شده ميتواند.

موصوف امنيت اطراف ميدان را نيز مطمئن خواند و گفت که ميدان هوايى کندهار، نسبت به ساير  ميدان هاى هوايى کشور مصوون است؛ از همينرو  علاوه بر پروازهاى داخلى؛ به ايران، هند، دبى و برخى کشورهاى ديگر نيز از آن پرواز صورت ميگيرد.

فيضى اعلام کرد که در  آيندۀ نزديک، پروازهاى يک شرکت هوايى ترکى(ترکيش ايرلاين) بين کندهار و ترکيه آغاز خواهد شد؛ اما پيش از  اين، لازم است که قونسلگرى کشور ترکيه در کندهار گشايش يابد.

موصوف همچنان گفت پلان دارد که يک ورکشاپ بزرگ به سطح کشور، براى ترميم طياره ها در اينجا اعمار نمايد تا توانايى ترميم هر نوع طياره را داشته باشد و بعداً نياز به اين نخواهد ماند که طياره ها براى ترميم، به کشورهاى خارجى برده شود.

به گفتۀ وى، قرار است که در سلسلۀ پروازهاى بين المللى، شرکت هوايى بين المللى موسوم به دى اچ ال، فعاليت خود را در بخش ملکى در کندهار آغاز نمايد که با اين کار، تجار ما خواهند توانست سامان آلات خود را از هر بخش جهان، در ظرف سه الى پنج روز به کندهار و از کندهار به ساير کشورها انتقال دهند.

اما وى گفت که علاوه بر اين، تلاش دارند تا شرکت هاى بين المللى را براى پروازها به ميدان هوايى کندهار تشويق نمايند؛ چرا که  با افزايش پروازهاى  بين المللى، اعتماد اين ميدان نيز بيشتر ميشود.

ميدان هوايى کندهار، حدود ٦٠ سال قبل، در سال ١٣٣٩ خورشيدى تاسيس شده، که در آن زمان  يگانه ميدان هوايى بين المللى در منطقه شمرده مى شد.

ميدان هوايى کندهار، در نقشۀ خود ١٣ هزار جريب زمين دارد که يک اندازۀ آن به اساس يک قرارداد قانونى، به نيروهاى آيساف داده شده و در يک بخش ديگر آن، تاسيسات قول اردوى ٢٠٥ اتل وزارت دفاع و ساختمان هاى برخى شرکت هاى ديگر اعمار شده است.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement