خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نتایج یک تحقیق: ۲۵ درصد کارگران معادن چهار ولایت، کودک هستند

نتایج یک تحقیق: ۲۵ درصد کارگران معادن چهار ولایت، کودک هستند

Jun 03, 2015 - 16:42

کابل (پژواک، ۱۳جوزا ۹۴): گروه تحقیق و دفاع از حقوق بشر، با ابراز نگرانی از وضعیت کارگران معادن در کشور می گوید که یافته تازۀ این گروه در چهار ولایت نشان می دهد که حدود ۲۵ درصد این کارگران، کودک هستند.

این گروه حقوق بشری داخلی، امروز نتایج این تحقیق خود را که در شش ماه گذشته در ولایات هرات، پروان، بغلان و تخار انجام داده است، با خبرنگاران در کابل شریک کرد.

عطاءالله عطا رئیس گروه تحقیق و دفاع از حقوق بشر، در یک نشست خبری گفت که در این تحقیق با ۶۰۰ کارگر معدن در این ولایات مصاحبه شده است.

به گفته وی، این کارگران که در معدن زغال سنگ سبزک هرات، کرومایت کوه صافی ولایت پروان، زغال سنگ کرکر ولایت بغلان، و معادن نمک آب؛ طلای نورآباد و سمتی و زغال سنگ گزستان و کلفگان ولایت تخار کار می کنند، در مورد وضعیت و شرایط کاری خود با این گروه صحبت کرده اند.

عطا افزود که حتی یک فلم مستند ۴۰ دقیقه ای نیز در این زمینه تهیه کرده اند.

رعایت نشدن حفظ الصحه، نبود وسایل ایمنی، عدم ابزار مدرن و مناسب کار و خوابگاه و معاش مناسب، نداشتن بیمه صحی و استفاده نکردن از لباس محافظتی و بی توجهی به حفظ محیط زیست، از مهمترین چالش ها و مشکلاتی است که به گفته وی، این کارگران با آن مواجه هستند.

نامبرده تصریح کرد که شمار زیادی از این افراد که حتی سن قانونی را تکمیل نکرده اند، در روند استخراج، انتقال و قاچاق مواد معدنی به کار گرفته شده اند.

رئیس گروه تحقیق و دفاع از حقوق بشر گفت: "بین ۲۰ تا ۲۵ درصد این کارگران کودک هستند، که از ۸ساله تا ۱۸ساله می باشند و در بدل سه تا پنج هزار افغانی در ماه، به کارهای شاقه گماشته شده اند."

این فعال حقوق بشری تصریح کرد که بر پایه این تحقیق، شماری از این کودکان با مشکلات صحی مواجه هستند و یا از رفتن به مکتب باز مانده اند.

عطاءالله عطا گفت که گروه تحقیق و دفاع از حقوق بشر؛ از حکومت وحدت ملی به ویژه وزارت معادن و پطرولیم و وزارت های کار و امور اجتماعی و صحت عامه می خواهد تا اقدامات لازم را برای تامین حقوق کارگران انجام دهند.

بلند بردن حقوق کارگران، فراهم آوری ابزار و وسایل پیشرفته استخراج معادن و ارتقاى ظرفیت کارگران، عملی شدن قانون کار، تهیه تجهیزات محافظتی، مصونیت شغلی و بیمه صحی این قشر، استخراج فنی، حفظ محیط زیست و ارایه خدمات اجتماعی برای باشندگان اطراف معادن؛ از جمله ۱۵ پیشنهاداتی است که این گروه، از شرکت های قرارداد کننده و دولت می خواهد آن را رعایت کنند.

 رئیس گروه تحقیق و دفاع از حقوق بشر تاکید کرد که این گروه یک سال بعد از این تاریخ، تحقیق دیگری را انجام خواهد داد تا معلوم شود  که تا چه اندازه درين راستا پیشرفت صورت گرفته است.

اما نجیب امین زی رئیس پالیسی وزارت معادن گفت که در بسیاری از معادن کشور که در مناطق نا امن قرار دارند، استخراج غیر قانونی و غیر معیاری از سوی افراد زورمند و حتی طالبان صورت می گیرد.

با وصف این، وی گفت که تا کنون گزارشی به این وزارت نرسیده است که حضور کودکان را به این پیمانه به عنوان کارگر معدن تايید کند.

وی افزود که وزارت معادن و پطرولیم تلاش می کند تا با اجرای برنامه هایی در این زمینه، حضور کودکان کارگر معدن را به حداقل برساند و همچنان در مجموع حقوق اساسی کارگران تامین و جلو استخراج غیر قانونی گرفته شود.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement