خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"طالبان کنترول ۱۴ قریه را در سوزمه قلعه به دست گرفتند"

"طالبان کنترول ۱۴ قریه را در سوزمه قلعه به دست گرفتند"

Jun 09, 2015 - 15:06

سرپل، قلعه نو واسعدااباد (پژواک، ۱۹ جوزا ۹۴): مسوولان محلی می گویند که طالبان مسلح کنترول ۱۴ قریه را به دست گرفته اند و در درگیری میان افراد یک قوماندان محلی و مخالفین مسلح دولت در بادغیس، هفت تن کشته و زخمى شده اند.

حیات الله حیات ولسوال سوزمه قلعه، به آژانس خبری پژواک گفت که این قریه جات، روز گذشته به تصرف طالبان درآمده است.

وی گفت: " ۱۴ قریه کوچک و بزرگ درمنطقه دره بالای ولسوالی سوزمه قلعه بر اساس معامله ای که روز گذشته از سوی دوقوماندان پولیس محلی صورت گرفته بود، به دست مخالفین افتاده است."

وی بدون نام گرفتن از این دو قوماندان پولیس محلی، تصریح کرد در صورتی که دولت در این زمینه به صورت عاجل واکنش نشان ندهد، مرکز ولسوالی نیز سقوط خواهد کرد.

حیات مسوولان امنیتی را متهم کرد که در این زمینه سهل انگاری کرده اند.

اما نورحبیب گلبهاری قوماندان امنیه سرپل گفت که این قریه جات، در نتیجه جنگ سقوط نکرده اند.

وی گفت: "به اساس مشوره مردم دره بالا و قریه کته قلعه، با مخالفین صلح شده است و پولیس های محلی که درآن منطقه بودند، سلاح های خود را به دولت تسلیم کرده اند نه به طالبان. پولیس محلی هم بنا به درخواست مردم که گفته بودند نه با طالبان هستند و نه با دولت، این قریه ها را رها نموده اند"

گلبهاری افزود که تلاش های نیروهای امنیتی، به خاطر بازپسگیری این مناطق ادامه دارد و یک نیروی ضربتی در حال شکل گیری است.

قوماندان امنیه سرپل خاطرنشان نمود که بدون حمایت قوای هوایی، بازپسگیری این مناطق دشوار است؛ اما نیروهای امنیتی نهایت تلاش خود را در این زمینه به خرچ خواهند داد.

طالبان تا کنون در این زمینه ابراز نظر نکرده اند.

به اساس يک خبر ديگر، در منطقه نهراب ولسوالى آبکمرى ولايت بادغيس، ميان يک قوماندان محلى و طالبان مسلح درگيرى صورت گرفته است.

بهاءالدین رییس شورای ولایتی بادغیس، به آژانس خبری پژواک گفت که اين درگيرى میان نیروهای ملا بازمحمد یک تن از قوماندانان محلی حوالی ساعت یک و نیم بعد از ظهر امروز آغاز شده و هنوز ( سه بعد از ظهر) ادامه دارد.

موصوف افزود که در این درگیری، دو تن از افزاد ملا بازمحمد و سه تن مربوط به طالبان کشته شده و دو تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

وی گفت که بازمحمد يک قوماندان مسلح غير مسوول است؛ اما چون براى دولت مزاحمت نمى کند،  نیروهای امنیتی به حمایت از او به منطقه اعزام شده اند.

سهراب یک تن از باشندگان منطقه نهراب گفت که جنگ تا فعلاً در جریان دارد و شمارى از مدرم محل مجبور به ترک منازل شان شده اند.

به اساس گزارش ها دو هفته قبل نیز درگیری میان افراد ملا باز محمد و طالبان در این منطقه صورت گرفته بود که منجر به کشته شدن یک تن از افراد ملا باز محمد و دو تن از طالبان گردیده بود.

مخالفين مسلح دولت در هر دو مورد يادشده تا حال چيزى نگفته اند.

طبق يک خبرديگر، څارنوال محکمۀ ابتداييه ولسوالى وته پورولايت کنربا يک فرد ديگردراثرانفجارماين جراحت برداشتند.

مل پاسوال عبدالحبيب سيد خيل قوماندان امنيه ولايت کنر، به روز سه شنبه (١٩جوزا) به آژانس خبرى پژواک گفت که اين رويداد حوالى ظهرامروز زمانى به وقوع پيوست که عبدالهادى څارنوال محکمه ابتداييه ولسوالى وته پور، ازوظيفه به سوى خانه اش مى رفت .

منبع افزود که دراين حادثه برعلاوۀ څارنوال؛ يک فرد ملکى نيز جراحت برداشته است .

اين دو تن به شفاخانه ولايتى کنر انتقال يافته اند.

داکترفاروق سهاک رييس شفاخانه ولايت کنر، وضعيت صحى څارنوال را بهتر؛ اما از فرد ملکى را وخيم خواند. مسووليت اين رويداد را تاکنون هيچ گروهى برعهده نگرفته اند.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking