خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان هرات از جریان ضعیف برق ترکمنستان و ایران شکایت دارند

باشندگان هرات از جریان ضعیف برق ترکمنستان و ایران شکایت دارند

Jun 24, 2015 - 11:58

شهرهرات (پژواک،٣سرطان٩٤): باشنده هاى ولايت هرات ميگويند که به دليل ضعيف بودن جريان برق وارداتی ترکمنستان و ايران به آن ولايت، وسايل برقى اکثر خانواده ها سوخته و دچار مشکل شده است.

پرچاوى برق آن‌ هم در فصل تابستان به ويژه در ماه رمضان، موضوع تازه نيست که باشندهگان هرات با آن دست‌ و‌پنجه نرم می‌کنند؛ همه‌ساله در اين فصل‌ که نيازمندی به برق افزايش می‌يابد، اين مشکل بيشتر از هرزمان ديگری مردم هرات را متضرر می‌سازد.

اما به گفته شهروندان هرات، با آنکه چندين سال از اين مشکل می گذرد؛ اما هنوزهم اين مشکل پا برجاست و مردم را متضرر می سازد.

وکيل احمد باشنده شهر هرات، به تاريخ ٣ سرطان به آژانس خبرى پژواک گفت که  ضعيف بودن و پرچاوى برق وارداتى، باشندگان هرات را با مشکلات زيادى روبرو ساخته است.

وى افزود: "برق تيز و ضعيف ميشود، وسايل برقى را در اکثرخانه ها سوختانده، از اين برق بيزار شديم يا برق درست برای ما بدهند يا اين برق را هم نمی خواهيم."

همچنان سروش باشنده ديگر اين ولايت نيز تاييد ميکند که کم و يا زياد شدن جريان برق، وسايل برقى اکثرخانواده ها را سوزانده وآنها را با مشکلات مواجه کرده است.

ده ها باشندۀ ديگراين ولايت نيز درصحبت با پژواک گفته اندکه در بيشتر خانواده ها اگر کولربرقی داشتند واگريخچال بوده، همه سوخته است .

 اما شماری از فعالان مدنی در هرات، فساد اداری و کم کاری اداره برشنا درآن ولايت را از عواملى ميداند که چالش های موجود را ايجاد کرده است.

خليل پارسا فعال مدنی در هرات گفت: "با دادن وعده ها نمی شود تمام سيستم تبديل شود و اين يک کار عملی را ميطلبد و کم کاری مسوولين هم است و از طرفی فساد اداری هم موجود است. با آنکه توزيع ميتربرق ممنوع است؛ اما هنوز هم ميتر برق توزيع می شود."

نگرانی شهروندان و فعالان مدنی در هرات از نوسان و قطع وصلی برق هرات، در حالی است که چند ماه قبل مسوولين محلی هرات وعده سپرده بودند که با افزايش ولتاژ برق ايران و ترکمنستان، اين چالش ها در فصل گرما برطرف خواهد شد؛ اما تاکنون اين مشکل پا برجاست.

اما  وحيد احمد كامرانى سرپرست اداره برشنا هرات، دليل پرچاوى و ضعيف بودن برق را استفاده بيش از حد برق از سوی مشترکين و همچنان مشکلات تخنيکی و افزايش درجه حرارت در کشورترکمنستان ميداند.

کامرانی افزود که به منظور برطرف شدن اين چالش، هياتی توظيف گرديده و به زودی به کشور ترکمنستان سفر خواهد کرد.

وی افزود: "اين پرچاوى، بيشتر مشکلات بيرون مرزی است. به اساس تماس های تيليفونی که ما با نمايندگان برق در کشور ترکمنستان داشتيم، آن ها گفتند که بخاطر افزايش درجه حرارت در ترکمنستان،  مصرف خود ما زياد شده و به همين گونه استفاده برق در داخل افغانستان هم زياد شده به اين دليل پرچاوى های به وجود آمده است."

به گفته مسوولين اداره برق هرات، در حال حاضر ١٢٠ ميگاوات برق وارداتی از کشور ايران و ٢٠ ميگاوات برق از کشور ترکمنستان به ولايت هرات وارد می گردد که به اساس گفته های مسوولين اداره برق هرات، قرار است تا ماه ميزان سال روان ٦٠ ميگاوات برق ديگر از کشور ايران و ٢٠ ميگاوات برق از کشور ترکمنستان وارد گردد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement