خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هند برتوليد ٤٢ ميگاوات برق از بند سلما متعهد است

هند برتوليد ٤٢ ميگاوات برق از بند سلما متعهد است

Jun 29, 2015 - 16:29

کابل (پژواک، ٨ سرطان ٩٤): معاون سفيرهندوستان درکابل ميگويد که کشورش متعهد است تا ٤٢ میگاوات برق را از بند سلما برای شهروندان افغانستان تولید کند.

اين مطلب را شرى ویراج سینگ معاون سفيرهند  و يک کارمند ديگر اين سفارت در کابل، امروز در ديدار با انجنیر علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب ا ظهار داشته است.

درخبرنامه دفترمطبوعاتى وزارت انرژى وآب که به پژواک ارسال شده ، آمده است که هیئت هندی از چالش های امنیتی، مسافه راه و تغییر هزینه های ساخت درپروژه سلما اظهار نگرانى نمودند .

هیئت متذکره،  درمورد جریان کار و میزان رشد کار بند سلما از سال ٢٠٠٥ تا کنون توضیحات ارايه کردند.

در این نشست سناتور احمد جاوید رووف، محترم قاضی نذیر احمد حنفی، خانم نجلا دهقان نژاد، غلام فاروق نظری و خلیل احمد شهید زاده، پرسش های جدی شان را پیرامون هزینه افزایش قیمت و میزان تولید برق با هیئت هندی مطرح کردند؛ اعضای پارلمان نیز از هیئت هندی پرسیدند تا معلومات کامل باید به وزارتخانه های مربوطه افغانستان ارائه گردد که از سوی آن هیئت، پاسخ های مورد نظر ارائه شد. 

در پایان  این نشست، وزیر انرژی و آب برای هیئت هندی هدایات لازم پیرامون نهایی سازی کار ساخت بند سلما داد که از جانب هیئت هندی استقبال شد.

هندوستان، در سال ١٣٩٠ آماده گی اش را برای اعمار بند سلما اعلام کرد و گفته بود که به هيچ وجه از ساخت اين پروژۀ بزرگ، عقبنشينى نخواهد کرد و باید این بند درمدت یک سال به بهره برداری سپرده شود.

اما مشکلات اقلیمی، لوژستیکی و امنیتی سبب تاخیر پی در پی  در بهره برداری از این پروژه عنوان شده است .

درعين حال محمد آصف رحيمی والی هرات، يکماه قبل گفته بود که هيچگونه ممانعت و چالش امنيتی در برابر روندکارى پروژۀ بند سلما وجود ندارد و تا يکسال ديگر، اين پروژه به بهره برداری سپرده خواهد شد.

بربنياد معلومات والى هرات، تمامى وسايل تخنيکی بندسلما بشمول دروازه هايی که جلو آب را می گيرد، به مکان ساخت بند سلما رسيده است.

جنرال تاج محمد جاهد قومندان قول اردوی ٢٠٧ظفر نيز گفته است  که هيچ چالش امنيتی، در برابر بند سلما وجود ندارد.

اين مقام امنيتى هشدار داد که به هيچ فرد و يا گروهى اجازه نخواهند داد که مانع کار بند سلما شود و يا اين ساحه را ناامن سازد.

بند سلما، در ١٦٢ کیلومتری شرق شهرهرات، در ولسوالی چشت شریف بالای دریای هریرود ساخته می شود.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement