خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسى جرگه رويداد جلريز را با جديت پيگيرى می‌کند

ولسى جرگه رويداد جلريز را با جديت پيگيرى می‌کند

Jul 04, 2015 - 15:12

کابل (پژواک،۱۳سرطان۹۴): ولسی جرگه، ضمن نگرانی از وضعیت امنیتی  کشور بخصوص ولسوالی جلریز میدان وردک، به کمیسیون های امنیت داخلی و امور دفاعی این جرگه وظیفه سپرد تا قضیۀ جلريز را جدی پیگیری نمایند.

به اساس گزارش ها طالبان مسلح، پنجشنبه گذشته بر پوسته هاى امنيتى ولسوالى جلريز حمله نمودند و ١٢ پوسته امنيتى را به تصرف خود درآوردند.

سخنگوى والى ميدان وردک، امروز گفته است که نيروهاى امنيتى تمام پوسته ها را پس گرفته و تا حال در جلريز ٤٠ تن از مخالفين مسلح و ٢٤ تن از پوليس محلى کشته شده اند.

برخى منابع، تعداد سربازان کشته شدۀ پوليس محلى در اين ولسوالى را تا سى تن می‌خوانند.

طالبان مسلح نيز ادعا کرده اند که تعداد زيادى از سربازان دولتى را کشته و پوسته هاى زيادى را به تصرف خود درآورده اند.

اين وضعيت، نگرانى اعضاى ولسى جرگه را برانگيخته است.

صدیقه مبارز نماینده مردم میدان وردک، اين وضعيت را ناشی از غفلت مسوولین امنیتی و مقام‌هاى  محلی خوانده، از حکومت خواهان مجازات کسانى شد که در رساندن جنگ افزار به این نیروها غفلت کرده اند.

به گفته وى، با وجودی که جلریز ۲۵ کیلومتر فاصله با شهر کابل دارد؛ اما ارگانهاى امنیتی نتوانستند در ٧٢ ساعت به کمک پولیس محلی جلريز برسند.

چمن شاه اعتمادی نماینده مردم غزنی در این جرگه نیز از ارگانهای امنیتی انتقاد کرده گفت: "بی توجهی، کم کاری و همکاری شماری از مسوولان با مخالفین، باعث از بین رفتن سربازان در جلریز شده است."

به گفته وى، در صورتی که کم کاری و تنبلی صورت نمی گرفت، سربازان افغان به شکل بی رحمانه به قتل نمی رسیدند.

عارف رحمانی عضو دیگر این جرگه نیز از مسوولان امنیتی و محلی انتقاد نموده گفت که در فاصله ۵۰۰ متری این ولسوالی، سه قرار گاه بزرگ نیروهای نظم عامه وجود دارد؛ اما هیچ نوع همکارى با پوليس محلى نکرده اند.

او حمله بر پوسته های امنیتی و کشتار سربازان افغان در ولسوالی جلریز را یک توطیه غیر اخلاقی، غیرانسانی و غیراسلامی دانسته افزود: "تمام کشته شدگان هزاره هستند؛ سرور دانش و محقق یا استعفا بدهند و یا در این قضیه باید تحقیق جدی کنند که چرا اقوام هزاره مورد هدف قرار می گیرد."

سید سادات ناصری نماینده مردم دایکندی در این جرگه، حمله بر ولسوالی جلریز را یک موضوع سیاسی دانسته بدون ارایه جزئیات ادعا نمود: "ارگ نشینان می خواهند به ساحات مرکزی صدمه وارد کنند."

برخى اعضاى ولسى جرگه، از وضعيت امنيتى ساير مناطق کشور نيز نگرانى کردند.

حاجی حضرت علی نماینده مردم ننگرهار در ولسی جرگه گفت: "بی توجهی حکومت، باعث افزایش ناامنی ها شده، مرکز سوق اداره و هماهنگی وجود ندارد و هیچ روزى نیست که در افغانستان، سرباز کشته و یا سر بریده نشود."

او افزود: "مجاهدین توانایی مقابله با مخالفین مسلح دولت را دارند و اگر مجاهدین در نظام وجود نداشته باشند، حکومت وحدت ملی سقوط خواهد کرد."

همچنان شکریه پیکان نماینده مردم کندز در این جرگه، وضعیت امنیتی کندز را نگران کننده خوانده و گفت که تنها نیروهای امنیتی توانسته اند که مرکز ولسوالی چهاردره را آزاد بکنند؛ اما در حال حاضر تمام ولسوالی دشت ارچی و بخشی از ولسوالی امام صاحب اين ولايت، در تصرف طالبان قرار دارد.

او نیز مسوولان امنیتی را به بی کفایتی متهم کرد و گفت در صورتی که نیروهای امنیتی، تجهیز و تسلیح نشوند و به شکل درست سوق و اداره نشوند، مشکلات بیشتر در کندز به بار خواهد آمد.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه، رويداد جلریز را تکان دهنده خوانده گفت: "کسانی که در این حادثه غفلت کرده اند، جداً باید مورد بازپرس قرار بگیرند."

او ضمن محکوم کردن کشتار سربازان در این ولسوالی، به کمیسیون های امور دفاعی و امنیتی داخلی ولسی جرگه هدایت داد تا این قضیه را به شکل جدی پیگیری و نتیجۀ آنرا به مجلس ارایه بکنند.

وی همچنان در خصوص مشکلات امنیتی ولایت کندز گفت: "ما وکلای کندز با رییس جمهور در مورد دیدیم و حضوری مشکلات را برایش گفتیم؛ رییس جمهور نیز اعتراف کرد که کوتاهی صورت گرفته است، از ۲۴ الی ۴۸ ساعت وقت خواسته است تا در مورد مشکلات کندز تصمیم بگیرد."

موصوف، از رییس جمهور خواست که مطابق وعده عمل بکند؛ زیرا وضعیت امنیتی در این ولایت روز به روز بدتر شده می رود.

او نیز گفت که در حال حاضر، تنها نیروهای امنیتی در مرکز ولسوالی چهاردره حضور دارند؛ اما سایر قریه جات این ولسوالی در تصرف طالبان قرار دارد.

به گفته وی، مردم کندز در آوارگی قرار دارند و باید هرچه عاجل اقدامات جدی گرفته شود.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement