خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تفاهمنامه رشد صنعت با مجمع صنعتکاران امضا شد

تفاهمنامه رشد صنعت با مجمع صنعتکاران امضا شد

Jul 12, 2015 - 15:45

کابل (پژواک،٢١ سرطان ٩٤): بانک ملى افغان، تفاهمنامه همکارى را به هدف رشد صنعت در کشور، با مجمع صنعتکاران کابل امضا نمود.

تفاهمنامه اين همکارى را احمد خسرو ضيا رييس بانک ملى، با عبدالکريم عارف رييس مجمع صنعت کاران کابل، امروز در کابل امضاء نمود.

خسرو درمراسم امضای اين تفاهمنامه گفت: "بدون حمايت صنعت، هيچ امکان ندارد که افغانستان را از يک کشور وارداتى به کشور صنعتى مبدل ساخت و به همين منظور، بانک ملى اين برنامه را روى دست گرفت."

به گفته او به اساس اين تفاهمنامه، بانک ملى براى صنعتکاران ماشينرى مورد نياز و مواد خام را به شکل قرضه مطابق اصول بانکدارى اسلامى تهيه و خريدراى می‌کند.

 موصوف خاطرنشان کرد که اين بانک، خدمات يادشده را براى صنعتکاران به اساس گزارش هاى معيارى مالى آنها فراهم می‌کند.

به گفته وى، به اساس اين تفاهمنامه همکارى، پايين ترين تکتانه براى صنعتکاران درنظرگرفته شده تا بتوانند با توليد خوب و قيمت تمام شد ارزان دربازار رقابت کنند.

موصوف گفت که مفادى که در بدل اين خدمات مطابق اصول بانکدارى اسلامى گرفته می‌شود، حد اقل ٦،٥ درصد و حد اکثر آن ٩،٥ درصد است.

عبدالستار مراد وزير اقتصاد در اين مراسم گفت که بايد اين چنين برنامه، قبلاً روى دست گرفته مى­شد؛ زيرا يگانه راه رشد صنعت حمايت از صنعتکاران می‌باشد.

به گفته وى، موفقيت متشبث، موفقيت بانک است و بايد بانک ملى درکنار همکارى هاى اقتصادى پولى، همکارى تخنيکى و مشوره دهى نيز با صنعتکاران داشته باشد.

خان افضل هده وال معاون "د افغانستان بانک" گفت که بانک­ها هم مشکلات دارند و دربخش سکتور بانکى براى رشد صنعت ٤،٧ ميليارد افغانى اختصاص داده شده که يک مبلغ ناچيز مى­باشد.

وى نيز از بانک هاى خصوصى خواست که چنين برنامه اى را روى دست گيرند.

عبدالکريم عارفى رييس مجمع صنعتکاران کابل، از اقدام یادشده بانک ملى اظهار خشنودى نموده گفت که عرضه همچو خدمات که ابتکار بانک ملى است، اولین بار است که در کشور انجام می‌شود.

وى درحاليکه از وضعيت بد صنعت و مشکلات صنعتکاران ياد مى­نمود گفت که حکومت گذشته، اقداماتى براى رشد صنعت نداشت.

همچنان موصوف افزود که برخى از وزراى فعلى چون معادن و پتروليم؛ کار، امور اجتماعى، شهدا و معلولين و تجارت وصنايع نيز با صنعتکاران همکارى ندارند.

وى از حکومت خواست که وزراى يادشده را متوجه نموده و براى رشد صنعت و حل مشکلات صنعتکاران، کار هاى بيشترى را انجام دهد.

احمدضيا مسعود نماينده فوق العاده رييس جمهور درامور اصلاحات و حکومتدارى خوب، گفت که حکومت افغانستان براى رشد صنعت در کشور تلاش دارد تا در کنار حمايت از صنعتکاران داخلى، سرمايه گذاران بين المللى را نيز براى سرمايه گذارى در افغانستان تشويق کند.

وى امضاى تفاهمنامه همکارى بانک ملى را يک قدم خوب در جهت رشد صنعت و کاهش واردات خوانده گفت کشورهايى که از نظر اقتصادى متکى به خود بوده و رشد کرده اند، اين چنين برنامه هاى را طى کرده اند. 

مسعود درحاليکه مى­ گفت افغانستان يک کشور صنعتى و اقتصاد آن نيز صنعتى مى­باشد، از بانک هاى خصوصى نيز خواست که اين چنين برنامه را روى دست گيرند.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement