خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طالبان ده ها منزل مسکونى را در فارياب آتش زدند

طالبان ده ها منزل مسکونى را در فارياب آتش زدند

Jul 14, 2015 - 13:55

ميمنه (پژواک، ٢٣ سرطان ٩٤): رييس شوراى ولايتى فارياب ميگويد طالبان مسلح که توسط جنرالان پاکستانى و ازبکستانى رهبرى ميشوند، ٤٠ منزل مسکونى را در منطقۀ قرايى ولسوالى المار آتش زده اند.

اين منطقه که بیش از ٣٠ قریه دارد، ديروز به دست طالبان افتاد.

سيدعبدالباقى هاشمى رييس شوراى ولايتى فارياب، به آژانس خبرى پژواک گفت که در قرايى، حدود ١٥ هزار خانواده زيست ميکنند و دو هفته درمحاصرۀ طالبان بود.

به ادعاى وى، در اين جنگ به رهبرى قارى صلاح الدين والى نامنهاد طالبان در فارياب، احمد شاه غورى والى براى غور و مولوى عبدالرحمن والى طالبان براى سرپل، شرکت داشته و جنگ را جنرالان پاکستانى و ازبکستانى به مصرف ميليون ها دالر رهبرى مى کنند.

هاشمى گفت: "ما فرياد زديم، گلو پاره کرديم؛ اما دولت توجه نکرد و نيروهاى مردمى از قرايى به طرف ولسوالى قيصار عقب نشينى نمودند."

رييس شوراى ولايتى ميگويد که درجريان جنگ، ٩ نيروى مردمى طرفدار دولت کشته شده، ١١ تن مجروح گرديده، ١١ تن لادرک بوده و شش تن به اسارت درآمده اند.

وى علاوه نمود که طالبان ٤٠ خانه مسکونى در قرايى را به آتش زده و يک موسفيد به نام حسام الدين را به علت اينکه برادرزاده اش با طالبان جنگيده، سر بريده اند.

فوزیه رووفی نماینده فاریاب در ولسی جرگه، در نشست عمومی اين مجلس، ديروز گفته بود که جنگ در شش ولسوالی فاریاب، جریان دارد و شب گذشته چهار پوسته پوليس ملى در المار، به دليل کم بودن مهمات سقوط کرده و در مجموع بيش از شصت پوليس مربوط به اين پوسته ها از سوى طالبان مسلح سر بريده شده اند؛ اماعبدالستار بارز معاون ولایت فاریاب، سربريدن را رد نموده است.

يکتن از باشندگان قرايى که نخواست اسمش ذکر شود، گفت که طالبان وقتى که داخل شدند، در قدم اول خانۀ خيرالله قرايى را آتش زدند و سپس به حريق ساير منازلى که صاحبان آن در جنگ شرکت داشته و عقب نشينى کرده بودند، پرداختند.

وى افزود: "طالبان نعره کنان درموترسايکل ها گشت و گذار ميکنند و مردم وحشت زده شده و از خانه هاى خود بيرون شده نمى توانند."

اين باشنده علاوه کرد که کسانى که از طالبان راضى بودند، از خانه بيرون شده و آزادانه گشت و گذار دارند.

رييس شوراى ولايتى فارياب گفت که اگر هليکوپترهاى اردوى ملى و فتح الله قيصارى عضو ولسى جرگه و خودش، به کمک خيرالله قرايى قوماندان نيروى مردمى نمى رسيدند، طالبان تمام ٤٠٠ نفر نيروى مردمى را مى کشتند.

وى، مسووليت سقوط قرايى المار و آستانه باباى ولسوالى شيرين تگاب را به دوش دولتمردان انداخته، گفت: "تمام وعده هاى دولت دروغ بوده و هزاران خانواده، ازاثر سياست هاى ناسالم اين دولتمردان رنج مى کشند."

آستانه بابا، داراى ٤٠ قريه است و دوروز قبل از تصرف دولت خارج شده است.

مل پاسوال اسدالله شيرزاد قوماندان قطعات خاص پوليس وزارت داخله گفت که در جنگ فارياب، اتباع تاجکستان، ازبکستان، چيچن وپاکستان شرکت دارند.

وى افزود که درقرايى، نيروهاى مردمى تاآخرين حد فداکارى کردند وبنابر دلايلى کمک نرسيدوعقب نشستند.

شيرزاد، درموردعلت سقوط آستانه بابا گفت که آنها نمى توانند پوسته گذارى کنند و مسووليت را به نيروهاى مردمى سپردند؛ اما اين نيروها آن را بدون مقاومت به طالبان واگذار نمودند.

اين مقام وزارت داخله خاطرنشان کرد: "شب گذشته نيروهاى کوماندوى اردوى ملى نيز به فارياب رسيده وبرنامه داريم که ساحات از دست رفته را با هماهنگى قطعات مسلح، دوباره تصرف کنيم."

گفتنى است که ديروز معاون سرپرست ولایت فارياب گفته بود که درجريان جنگهاى يک هفتۀ اخير در ولسوالى هاى المار، قيصار و پشتونکوت ٤٠ طالب مسلح به شمول ملاقمرالدين برادر والى نامنهاد طالبان کشته شده و يکصدتن ديگر جراحت برداشته است.

 اما طالبان گفته اند که تمامى پوسته هاى مناطق قرايى و آستانه بابا را تصرف کرده و به نيروهاى اربکى و دولتى تلفات سنگين وارد نموده اند. 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan