خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تا جنایتکاران به میز محاکمه کشانده نشوند صلح به ميان نمى آيد"

"تا جنایتکاران به میز محاکمه کشانده نشوند صلح به ميان نمى آيد"

Aug 02, 2015 - 14:27

کابل (پژواک،۱۱اسد۹۴): "حزب همبستگی افغانستان" طی یک گردهمایی، کارکردهای طالبان را تقبیح نموده ميگويد که پروسۀ صلح مانند گذشته به جايی نخواهد رسید.

نخستين دورگفتگوهاى مستقيم صلح ميان حکومت و نمايندگان طالبان، ماه گذشته باميزبانى پاکستان وتحت نظارت امريکا وچين دراسلام آباد دايرشد وقراربودکه دوردوم مذاکرات، درهشتم اسد درچين ويا پاکستان برگزار شود؛ اماپس از نشر گزارشات در مورد مرگ ملامحمد عمر به تعويق افتاد.

براساس گزارشات، ملاعمر رهبر طالبان دوسال قبل، در يک شفاخانه شهر کراچى به شکل مرموز فوت نموده است.

اعضا و طرفداران "حزب همبستگی افغانستان"  در گردهمایی که امروز در پارک شهرنوکابل برگزار شد، عملکردهای طالبان را در دو دهه اخیر محکوم کرده ملاعمر و طالبان را وطنفروشان خطاب نمودند.

سیلی غفار سخنگوی این حزب گفت: "ارگ نشینان با طالبان هیچ تفاوتی ندارند، گروه طالبان با فرمان یک فرد مجهول الهویه، خون هزاران بی گناه را ریختاندند و ارگ نشینان با توزیع سلاح به افراد غیر قانونى جان ده ها تن را گرفتند."

وی افزودکه اگر پروژه طالب ختم نشده باشد و ارگ نشینان با طالبان یک دست نباشند، چطور درپايتخت کشور مراسم سوگواری یک فرد مجهول الهویه که مردم را به خاک و خون کشانيده، گرفته می شود.

ديروز شورای عالی صلح دريک نشست، مرگ ملا عمر را بهترین فرصت مذاکره با طالبان خوانده، از حکومت خواست که از این فرصت استفاده کرده و اشتباهى نکند که طالبان، از مذاکره عقب نشینی نمایند.

همچنان دراين نشست از مخالفان مسلح خواسته شد که دست از جنگ کشیده و به پروسه صلح بپیوندند.

سخنگوى حزب همبستگى افغانستان گفت که هدف از به میان آوردن طالبان، یکی از پروژه های امریکا و زیر فشار قرار دادن روسیه و چین بوده که حالا امریکا به اهداف خود نایل شده است.

خانم غفار، از مذاکرات صلح انتقاد کردو گفت: "مردم امید به صلح نداشته باشند، بیرق سفید به سیاه تبدیل شده است؛ تا اینکه تمام جنایتکاران به میز محاکمه کشانده نشوند، صلح تامین نمی شود."

وى علاوه نمود: "تامین صلح به اتحاد سراسری مردم نیاز دارد و تا زمانیکه همه متحد نشوند، صلح در کشور به ميان نمى آيد."

 

در اين گردهمایی، بیش ازدوصد تن اشتراک داشتند و شعارهای "همسویی با امریکا ادامۀ جنگ است، معامله با طالبان خیانت است، سکوت ماننگ است، نه امریکا نه ناتو قدرت به دست مردم، هموطن برخیز؛ ورنه استعمار گران با طالب، داعش و تنظیم ها وطن و هستی ات را می درند" سر می دادند.

عبید کبیر یکتن از اعضای رهبری حزب همبستگی گفت که پروسه صلح، بجايی نخواهد رسید؛ زیرا همیشه امریکا و متحدانش به منظور تامین صلح همچو پروژه هايی را راه اندازی می کنند تا به اهداف شان برسند .

مریم یکتن ديگر، هدف از گردهمایی را تقبیح جنایات طالبان در دو دهه اخیر خوانده گفت: "پروسه صلح، یک فریب است، امریکا پی برده است که مردم افغانستان تشنه صلح هستند و از همینرو بار دیگر می خواهد مردم افغانستان را فریب بدهد."

وى افزود تا زمانیکه مذاکرات صلح تحت فرمان امریکا ومتحدانش به پیش برده شود، پروسه صلح ناکام خواهد بود.

وى گفت: "طالبان بخاطر اهداف مشخص ایجاد شده بودند و از ملا عمر منحیث یک وسیله استفاده می شد."

مريم خاطر نشان کرد تا زمانیکه همه جنایتکاران محاکمه نشوند، مردم افغانستان متحد نشوند، صلح در کشورنخواهد آمد.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement