خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سروى: شاخص نسبى کاروبار در افغانستان پايين آمده است

سروى: شاخص نسبى کاروبار در افغانستان پايين آمده است

Aug 04, 2015 - 16:18

کابل (پژواک، ١٣ اسد٩٤): هفتمين سروى اتاق تجارت و صنايع، نشان می‌دهد که شاخص شرايط عمومى کار و بار نسبت به دو سال گذشته در افغانستان، از ٣١ درصد به ٢.٢ درصد تنزيل يافته است.

در سروى جديد اين اتاق که در ماه جوزاى سال روان در ولايات کابل، بلخ، کندهار، هرات و ننگرهار با اشتراک ٥٦٠ شرکت انجام شده، آمده است که شرايط کاروبار در سه ماه اول سال روان بدتر شده است.

به اساس سروى؛ هرات، کابل و کندهار به ترتيب در پايين ترين درجه رضايت قرار دارند، ولى بلخ و ننگرهار براى شش ماه آينده خوشبين تر می‌باشند.

همچنان يافته هاى اتاق تجارت، بيانگر آن است که سکتور تولید، از وضعیت نسبتاً خوب برخوردار است؛ اما سکتورھای ساختمانی، تجارت و خدمات بیشتر صدمه ديده اند.

منبع افزوده است که اکثریت شرکت ھای سروی شد، گفته اند که تعداد کارمندان شان نسبت به سه ماه قبل کمتر شده، خوشبینی سروی شدگان در مورد وضعیت امنیتی کاھش یافته؛ اما تقاضا برای اصلاحات اداری به تدریج افزایش یافته است.

به اساس سروى ارزیابی موانع عمدۀ کاروبار نشان می دھد که امنیت کافی، مھم ترین عامل برای توسعه و انکشاف کاروبار متشبثین است و پس از امنیت به ترتیب تقاضا؛ اصلاحات اداری، زیرساخت ھای بھتر و دسترسی به منابع مال، عوامل اساسی برای رشد کاروبار اقتصادی به شمار می‌روند.

سروى نشان مى دهد، طوری که تقاضا برای اصلاحات اداری در چھار سروی اخیر اين اتاق افزایش یافته و برای اولین بار رقم کسانی که اصلاحات اداری را مھمترین نیاز برای توسعه و انکشاف کاروبارشان قلمداد کرده اند، نسبت به آنانی که انکشاف زیرساخت ھا را در صدر خواسته ھای شان قرار داده اند، افزایش یافته است.

براى جزئيات به متن مکمل سروى مراجعه کنيد.

عتيق الله نصرت رييس عامل اتاق تجارت و صنايع افغانستان، وضعيت کنونى کاروبار را نگران کننده خواند و گفت که اگر حکومت به اين وضعيت توجه نکند، اين وضعيت در شش ماه آينده بدتر خواهد شد.

همچنان موصوف گفت که ادامه اين وضعيت باعث ادامه فرار سرمايه از کشور، افزايش بيکارى و بدترشدن وضعيت اقتصادى مردم خواهد شد.

به گفته او، اين درحالى است که رييس جمهور محمداشرف غنى و رييس اجرايى عبدالله عبدالله در زمان مبارزات انتخاباتى به مردم وعده داده بودند که براى بهتر شدن وضعيت اقتصادى مردم، کار خواهند کرد.

اما به گفته او مصاحبه شونده هاى سروى يادشده گفته اند که مقام‌هاى حکومت، به وعده هاى شان وفا نکرده اند.

موصوف از مقام‌هاى وزارت هاى ماليه، اقتصاد، تجارت و صنايع  و بانک مرکزى کشور که در مراسم اعلام سروى حضور داشتند، خواست تا با در نظر داشت نتايج سروى، در راستاى حل مشکلات اقدامات لازم روى دست گيرند.

همايون رسا وزير تجارت وصنايع، سروى يادشده را اقدام خوب براى پلانگذارى عنوان نموده؛ اما گفت که وضعيت اقتصادى کشور به آن حد خراب نيست که باعث نگرانى شود.

وى افزود که وزارت تجارت و صنايع، براى حل مشکلات تجار و سرمايه گذاران، برنامه هايى روى دست دارد که با اجراى آن، وضعيت کاروبار بهتر خواهد شد.

ستار مراد وزير اقتصاد نيز وضعيت اقتصادى کشور را نگران کننده ندانسته گفت که پس ازامنيت؛ برنامه هاى اقتصادى در اولويت دولت قرار دارد و حکومت پيش از اين، برنامه هاى اقتصادى داشته و پلان ها و طرح هاى قوانين لازم را تهيه کرده است.

همچنان به گفته او، با در نظرداشت برنامه هاى طرح شده و تعهدات جامعه جهانى تا سال ٢٠١٦ ميلادى، افغانستان به طرف خودکفايى خواهد رفت.   

وى خاطر نشان کرد که از موارد شامل سروى؛ در طرح پلان ها کار گرفته خواهد شد و مسايل شامل سروى را در جلسه اقتصادى وزرا شريک خواهد کرد.

همچنانگل مقصود ثابت معين عوايد و گمرکات وزير ماليه گفت که خواسته هاى تجار در بخش کاهش تعرفه ها را با وزير ماليه شريک می‌سازد؛ زيرا وى نمى تواند با در نظرداشت قوانين و صلاحيت ها، در اين نشست در مورد کاهش تعرفه ها وعده دهد.

خليل الله صديق رييس دافغانستان بانک، تاييد کرد که وضعيت کاروبار در افغانستان خراب شده است. 

وى گفت که براى فراهم کردن سهولت هاى بيشتر در بخش قرضه ها براى سرمايه گذاران تلاش خواهد کرد. 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement