خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

واردات دواهای پاکستانی تحریم شد

واردات دواهای پاکستانی تحریم شد

Aug 16, 2015 - 15:25

کابل (پژواک،۲٥ اسد۹۴): اتحادیه خدمات ادویه‌ای افغانستان اعلام کرد که واردات ادویه جات پاکستانی را، به دلیل ادامۀ حمایت این کشور از جنگ و کمک به مخالفان مسلح، تحریم کرده است.

عبدالخالق ځاځی وطندوست رئیس اتحادیه خدمات ادویه‌ای افغانستان، این موضوع را امروز در یک نشست خبری در کابل بیان کرد.

وی گفت: "بعد از حمله‌های اخیر شورشیان در کابل و حمایت پاکستان از شورشیان و متوقف شدن مذاکرات صلح، تاجران ما تصمیم گرفتند که بعد از این، از واردات ادویه جات پاکستانی به کشور خودداری کنند."

ځاځی افزود: "این چنین حملات پیچیده و مخرب، از توان مخالفان مسلح دولت به دور است و بدون شک این جنایات دست آی اس آی (سازمان استخبارات اردوی پاکستان) است و ما نیز در نظر داریم تا از طریق قطع واردات دوا از پاکستان، یک نوع فشار اقتصادی را بر تجار و حکومت پاکستان وارد کنیم تا از مداخله درامور داخلی افغانستان خودداری کنند."

رئیس اتحادیه خدمات ادویه‌ای افغانستان خاطرنشان کرد که این اتحادیه، در تلاش است تا بخاطر واردات دواهای مورد نیاز از کشور‌های آسیای میانه و برخی کشور‌های دیگر اقدام کند.

به گفته وی، سالانه به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیون دالر ادویه، از پاکستان وارد افغانستان می‌شود و این تحریم، ضربه محکمی به شرکت‌های پاکستانی وارد خواهد کرد.

عبدالخالق ځاځی گفت: "با این اقدام ما هیچ گونه نگرانی در زمینۀ کاهش ادویه مورد نیاز مریضان در افغانستان وجود ندارد؛ چون تجار ما بدیل آن را فراهم خواهند کرد."

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت وصنایع افغانستان نیز ضمن استقبال از این اقدام گفت که اتاق تجارت و صنایع، از این تحریم حمایت می‌کند.

وی افزود: "سالانه بیش از ۳ میلیارد دالر از پاکستان واردات داریم که بیش از ۴۰۰ میلیون آن ادویه می‌باشد و تحریم ادویه می‌تواند ضربه‌ای بزرگ به کارخانه‌های پاکستانی وارد کند؛ چون افغانستان یگانه کشوری است که از ادویه جات پاکستان استفاده می‌کند."

به باور این مقام اتاق تجارت و صنایع، این اقدام سبب خواهد شد که تاجران پاکستانی نیز بر حکومت خود بخاطر قطع مداخله در امور افغانستان فشار وارد کنند.

به گفته الکوزی، تنها ۴۰ درصد از ادویه جات مورد ضرورت افغانستان، از پاکستان وارد کشور می‌شود و اتاق تجارت وصنایع در تلاش است تا ادویه‌های جایگزین ادویه پاکستانی را به کشور وارد کند.

بر پایه معلومات معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان، بهترین گزینه‌ها برای جایگزینی دواهای پاکستانی؛ دواهای ایرانی، روسی، هندی و چینایی و دواهای ساخت کشورهای آسیای میانه می‌باشد.

وی از وزارت‌های امور خارجه، تجارت و صنایع خواست تا در زمینۀ خریداری ادویه مورد نیاز افغانستان از کشورهای مختلف و اخذ ویزا برای تاجران افغان همکاری کنند.

خان جان الکوزی، در عین حال تصریح نمود که سالانه به ارزش حدود دو میلیارد دالر اقلام مختلف به صورت قاچاق از پاکستان به افغانستان انتقال داده می‌شود و لازم است تا پولیس سرحدی به این موضوع رسیدگی کند.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement