خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سخنگوى وزارت مخابرات از فساد گسترده دراين وزارت خبرداد

سخنگوى وزارت مخابرات از فساد گسترده دراين وزارت خبرداد

Aug 24, 2015 - 17:52

کابل (پژواک،۲ سنبله ۹۴): سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى، با بى کفايت خواندن مسوولان و وجود فساد گسترده دراين وزارت، استعفا داد؛ اما مقامات دراين وزارت چنين ادعاها را بى بنياد وعارى از حقيقت ميدانند.

نصرت رحیمی ميگويد که يکى از موارد فساد، در"شبکه مخابراتی سلام" بوده که کمپنی های مخابراتی و وزارت مخابرات همدست شده و اين شبکه را ناکام ساختند و کریدت کارت های شبکه را از بازار جمع نمودند.

وى که امروز در يک نشست خبرى صحبت ميکرد، افزود که باید برای کارمندان دولتی، سیمکارت های شبکه مخابراتی سلام توزیع شود؛ اما بجای آن، سیمکارت شبکه های خصوصی توزیع شده، که این خود یک ضربۀ محکم به شبکه مخابراتی سلام است.

سخنگوى وزارت مخابرات علاوه نمود که با فعال شدن شبکه مخابراتی سلام، ضمن اینکه قیمت ها پائین آمد، کیفیت مخابراتی نیز بالا رفت. در این شبکه ۶۵ میلیون دالر سرمایه گذاری شده؛ اما نه تنها تاکنون رشد نکرده، بلکه با سایر شبکه های مخابراتی هم رقابت کرده نمی تواند.

رحيمى افزود که که وزارت، شبکه های مخابراتی را از جریمه معاف می کند، که این خود یک خیانت بزرگ است و نباید معاف شوند و باید کمپنی های مخابراتى که تخلف می کنند جریمه شوند؛ تا در صدد اصلاح خود باشند.

 افزون برآن وى گفت که در گذشته تا ۹۰ درصد کشور، تحت پوشش مخابراتی قرار داشت؛ اما حالا ساحه پوشش آن کم شده است.

وى درادامه خاطرنشان کرد: "در گذشته در اکثریت ولایات، پوشش انترنتی را به ۵۰ درصد رسانده بودیم؛ اما اکنون ساحه پوشش انترنتی پائین آمده است."

رحيمى با ذکراينکه تاحال سیستم انالوگ به دیجیتل تبدیل میشد؛ اما تاکنون چنین نشده است، فعال ساختن ستلایت را نيز مهم خوانده افزودکه از طريق ستلايت ١٥ ميليون دالر مفاد به دست مى آمد؛ اما بخاطر بی کفایتی رهبری وزارت، ضمن اينکه اين پول به دست نيامده، وزارت میلیون ها دالر ضرر نیز می کند.

به گفتۀ موصوف در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، دونیم میلیارد دالر سرمایه گذاری شده است؛ اگر توجه به حال این وزارت  نشود، همه دستاوردهای یک دهۀ گذشته از بین خواهد رفت.

وى خاطرنشان کرد که با آمدن وزير جديد مخابرات، بحران در وزارت بيشتر شده و وى بخاطر همين بى کفايتى و فساد گسترده در وزارت، تصميم گرفت که امروز استعفا نمايد.

  اماانجنير بريالى حسام معين تخنيکى وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى، درصحبت اختصاصى با آژانس خبرى پژواک، چنين ادعا را بى اساس وبى بنياد خواند.

حسام گفت: "متاسفانه نصرت رحیمی، فرد تخنيکى وفنى نيست؛ ادعاى وى درمواردى که صورت گرفته بدون درک وهوايى ميباشد."

اين مقام وزارت مخابرات درادامه گفت که رحيمى، خود استعفا نداده بلکه به دليل بى کفايتى، عدم پابندى به وظيفه و ارايه معلومات  غيردقيق وعارى ازحقيقت ازسکتورمخابرات به رسانه ها ومردم، استعفا داده شده است .

وى افزود که سکتورمخابرات درافغانستان رشد بهترى داشته و مقامات اين وزارت، مصمم اند تا اين رشد سلسله به سلسله تداوم يابد؛ بناءً بخاطرانتقال اطلاعات دقيق به مردم درخصوص اين انکشافات، نصرت رحيمى ازپست سخنگوى وزارت برکنارگرديد؛ اما بعنوان يک کارمند ميتواند همکار صادقانه خود رابا اين اداره ادامه بدهد .

وى درادامه صحبتهايش، از رشد سريع "شبکه مخابراتی سلام" ياد کرد وافزود که اين شبکه بيشتر از سايرشبکه ها در ولايات فعاليت داشته است.

معين تخنيکى وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى، همچنان ارايه خدمات ترى جى را در ٢٧ ولايت کشور و درعين حال شبکه هاى تلويزيونى ديجيتالى در ولايت کابل را ازکارهاى چشمگير دراين وزارت عنوان کرد.

اين درحاليست که مسوولان وزارت، در گذشته گفته اند که دستاوردهاى مخابراتى، در بيش از يک دهه چشمگير بوده و در کشور انقلاب مخابراتى و انترنتى به ميان آمده و فعلاً بیش از ۲۲ میلیون تن در سراسرکشور ازتیلفيون همراه استفاده می کنند و عاید سکتور مخابرات به دولت درسال ۳۰۰ میلیون  دالر امریکایی میباشد.

همچنان پنج ميليون تن، عملاً از خدمات انترنت استفاده ميکنند و اين خدمات، از طريق شبکه فايبرنورى و نسل سوم تکنالوژى معلوماتى"3G" فراهم گرديده است.

 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement