خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رهبر جندالله و شش تن دیگر به شمول سه ازبکستانى در کندز کشته شده اند

رهبر جندالله و شش تن دیگر به شمول سه ازبکستانى در کندز کشته شده اند

Aug 25, 2015 - 11:59

کندز(پژواک،٣سنبله ٩٤): مسوولان محلى ميگويند که در حمله طيارۀ بى پيلوت در کندز، علاوه بر رهبرگروه جندالله شش تن به شمول سه قوماندان اين گروه نيز از پادرآمده که کشته شدن آنها درتامين امنيت موثر واقع ميشود.

قاری غلام حضرت مشهور به ابوحذیفه رهبر گروه جندالله عصر ديروز در ولسوالى چهاردره کشته شد.

رياست عمومى امنيت ملى، با نشر خبرنامه اى ازابوحذیفه به حيث یکی از رهبران بزرگترین شبکه های تروریستی، مسوول قتل ده ها تن و یکتن از افراد کلیدی پیشبُرد جنگ بر ضد نیروهای امنیتی در کندز ياد نموده وجزئيات بيشتر نداده است.

امامحمد عمرصافى والى کندز ميگويد که دراين حملۀ هوايى، سه تبعۀ ازبکستانى و سه قوماندان دیگر گروه جندالله به نام های قاری جمعه، دین محمد و قاری ستار نيز ازپادرآمده اند.

وى به آژانس خبرى پژواک گفت که ابوحذيفه در ساخت ماين هاى کنارسرک مهارت داشت و حملات بر پوسته هاى امنيتى را رهبرى ميکرد.

والى افزود احتمال دارد که قارى بشير تبعۀ ازبکستان که قوماندان عمومى گروه جندالله درافغانستان بوده و از ولسوالى قيصارفارياب به کندز فرار کرده بود نيز شامل کشته شدگان باشد.

وى علاوه نمود: (( کشته شدن اين افراد کليدى، شکست بزرگى برمخالفان مسلح است و درتامين امنيت موثر واقع ميشود.))

صافى گفت: "ابوحذيفه تصميم داشت که با افرادش، به گروه داعش بيعت کند و زدوبندها بين وى و مولوى عبدالسلام والى نامنهاد طالبان در کندز دراين رابطه جريان داشت."

اگرچه مسوولان محلى درمورد فعاليت داعش حالا چيزى نگفته؛ اما والى کندزچندى قبل گفته بود که حدود ٧٠ نفر منسوب به داعش، ازطريق وزيرستان شمالى و ولايت بدخشان وارد کندز گرديده اند.

به گفتۀ والى، ابوحذيفه ومولوى سلام دوقطعۀ کوماندويى ٦٠٠ نفرى را در ولسوالى هاى چهاردره ودشت ارچى تشکيل داده وعليه نيروهاى دولتى حمله ميکردند که تلاش ميشود اين قطعات درعمليات تصفيوى سرکوب شوند.

امرالدين ولى معاون شوراى ولايتى کندز گفت که براساس معلوماتى که از ارگانهاى امنيتى دارند، اتباع ازبکستانى، تاجکستانى، چيچن و پاکستانى، در ساحاتى از کندز برضد دولت مى جنگند.

وى ازاين ناحيه ابراز نگرانى نموده و خواستار اقدامات جدى و قاطع عليه آنها شده است.

جندالله يکى از گروه هاى مخالف دولت است که با طالبان يکجا فعاليت ميکند. طالبان تاحال درمورد کشته شدن ابوحذيفه و همراهانش چيزى نگفته اند.

 دوسال قبل، چهار عضو اين گروه به شمول قوماندان جمال درعمليات نيروهاى آيساف و افغان، در ولسوالى برکه از پا درآمده وقاری عبدالرحيم عضو گروه جندالله و معاون ولسوال طالبان براى ولسوالى کلفگان ولايت تخار که از پاکستان وارد آن ولايت شده بود، بازداشت گرديد.

قابل ذکر است که يک گروه ديگر به نام جندالله، جناح مخالف حکومت ايران بوده که رهبر شان توسط حکومت ايران، در سال ١٣٨٩ دستگير و بعداً به دار زده شد.

منابع افغان در مورد اينكه جندالله افغانستان، با گروه جندالله ايران كدام ارتباط دارد يا خير؟ توضيح نداده اند.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement