خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"افغانستان می‌تواند نقش عمده در رشد تجارت در منطقه داشته باشد"

"افغانستان می‌تواند نقش عمده در رشد تجارت در منطقه داشته باشد"

Aug 26, 2015 - 15:19

کابل (پژواک،۴سنبله۹۴): چهارمین نشست کمیتۀ کاری گمرکات و ترانزیت سازمان همکمارى هاى اقتصادى "ايکو" به هدف بهترسازى پروسیجرهاى گمرکی و ترانزیتی و رشد تجارت در منطقه، امروز در کابل تدوير يافت.

این نشست، به میزبانی حکومت افغانستان با حضور نمایندگان ایران، پاکستان، قزاقستان، قرغیزستان، تاجکستان، آذربایجان، ترکیه، هیئتی از اتاق تجارت و صنعت ایکو و اتحادیه بین المللی جاده (تير) برگزار شد.

ترکمنستان و ازبکستان نيز عضويت اين سازمان را دارند؛ اما به نمايندگى از اين دو کشور کسى در نشست امروز حضور نيافته بود.

مزمل شینواری معین وزارت تجارت و صنایع افغانستان، در نشست امروز اعضاى اين سازمان در کابل، اظهار خرسندى نمود که اکثريت اعضاى ايکو در نشست امروز شرکت دارند.

موصوف هدف اساسی  این نشست را بهترسازی و ساده سازی پروسیجرهاى گمرکی و ترانزیتی به منظور رشد تجارت در منطقه خوانده افزود که کشورهاى عضو ايکو در نشست امروز، از کارهايى که در راستای بهترسازی گمرکات و ترانزیت انجام داده اند گزارش می دهند تا در چوکات اين سازمان، از مسایل گمرکی و ترانزیتی به نفع منطقه استفاده شود.

وى نقش افغانستان در سازمان ايکو را مهم خواند و گفت که افغانستان، آسیاى میانه و آسیای جنوبی را وصل مى­کند و مى تواند نقش موثر در رشد تجارت در منطقه داشته باشد.  

به گفته او، در صورتی تجارت در منطقه رشد کرده می‌تواند که اعضاى اين سازمان، به تعهدات شان عمل کنند.

وی خاطر نشان ساخت که پاکستان به تازه گی عضویت اتحادیه بین المللی جاده (TIR) را کسب کرده و در صورتی تطبیق اصول این اتحادیه، تاحدی مشکلات تجاری افغانستان در پاکستان حل خواهد شد .

 حسن علی منگی معاون سکرتریت سازمان ایکو نیز به موقعيت جغرافيايى افغانستان اشاره نموده گفت که  افغانستان نقش عمده در رشد تجارت در منطقه داشته می‌تواند.

وى بر ساده سازى و بهترسازى پروسيجرهاى گمرکى و ترانزيتى در کشورهاى عضو اين سازمان تاکيد نموده اظهار اميدوارى کرد که با بهترسازى اين پروسيجرها، تجارت در منطقه رشد چشمگير داشته باشد.  

به گفته وی، کشورهای عضو تلاش دارند تا برای تجار، زمينه سهولت هاى بيشتر را فراهم کنند.

معین وزارت تجارت و صنایع افغانستان، گفت که نتايج نشست امروز، بعد از جمع بندى از سوى سکرتريت ايکو اعلام می‌شود.

سومین نشست کمیته کاری گمرکات و ترانزیت، سال گذشته در اسلام آباد پاکستان برگزار شده بود.

سازمان همکاری های اقتصادی (ايکو)، در سال ۱۹۸۵ (۱۳۶۴ خورشیدی) با شرکت ایران، ترکیه و پاکستان تاسیس شد و  در سال ۱۹۹۲ ميلادى افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و جمهوری آذربایجان، به عضویت ايکو درآمدند و تعداد اعضای آن به ۱۰ کشور افزایش یافت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement