خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برنامه قرضه دهى به دهات کشور توسعه می‌يابد

برنامه قرضه دهى به دهات کشور توسعه می‌يابد

Sep 14, 2015 - 17:21

کابل (پژواک، ٢٣ سنبله ٩٤): بانک مرکزى، به هدف تسريع روند قرضه دهى به تجارت هاى متوسط و کوچک در قریه ها از طريق سيستم ثبت اعتبارات عامه، با ١٣ نهاد مالى غيردولتى، قراردادهاى جداگانه را امضا کرد.

به اساس معلومات بانک مرکزى کشور، اين برنامه به کمک سه ميليون دالر امريکايى بانک جهانى عملى می‌شود.

سيستم ثبت اعتبارات عامه و يا آژانس گزارش دهى اعتبارات، معلومات اعتبارى (معلومات هويتى قرضه گيرنده، تاريخچه پرداخت وتضمين) اشخاص انفرادى و شرکت ها را جمع آورى، تحليل و داخل ديتابيس معلوماتى ثبت مى­نمايد که درموقع ضرورت، از آن به شکل آنلاين استفاده می‌شود.

عيسى خان تراب معاون دوم بانک مرکزى افغانستان، با نماينده هاى ١٣ نهاد يادشده، قرارداد ها را به طور جداگانه امروز درکابل امضا نمود.

وى گفت  که در حال حاضر، برنامه هاى قرضه دهى ازطريق ثبت اعتبارات عامه درشهرها تمرکز داشته و تنها از طريق بانک ها عرضه مى گردد.

اما وى افزود که به اساس اين قراردادها بعد از اين، از طريق ١٣نهاد يادشده قرضه دهى از طريق سيستم ثبت اعتبارات عامه، به قريه ها گسترش داده مى­شود.

حشمت سير امرخيل رييس انجمن نهاد هاى مالى افغانستان، درنشست امروزگفت که به اساس قرارداد،  ١٣ نهاد يادشده مکلف اند تا  در دورترين نقاط کشور، نمايندگى هايى داشته باشند و براى مشتريان برعلاوه دادن قرضه، در زمينه قرضه دهى معلومات ارايه کنند و معلومات مکمل قرضه گيرنده را جمع آورى و ثبت سيستم مى نمايند.

به گفته او کسانى که دسترسى به انترنت داشته باشند، مى توانند به شکل ٢٤ ساعته از طريق آنلاين به اين خدمات دسترسى داشته باشند.

امرخيل افزود که ١٣ نهاد يادشده، با استفاده از اين سيستم مى­توانند حين مراجعۀ مشتريان به منظور اخذ قرضه، در مورد سوابق اعتبارى افراد(مشترى) به آسانى معلومات حاصل نمايند که آيا اين شخص از کدام ادارۀ ديگر مالى قرضه گرفته يا خير؟ و اگر قرضه گرفته باشد، به چه مقدار مى باشد.

او خاطرنشان کرد که از طريق نهادهاى يادشده، زمينه توزيع قرضه ها از ٢٠ هزار الى سه صد هزار دالر براى نيازمندان در دهات کشور فراهم مى­شود.

همچنان موصوف گفت که از طريق اين برنامه، از مشتريان مفاد اخذ نمى شود؛ زيرا هدف اين برنامه ارايه خدمت به مردم و رشد تجارت هاى کوچک و متوسط مى­باشد.

نثاراحمد يوسفزى مسوول بخش اعتبارات عامه بانک مرکزى، گفت که سيستم ثبت اعتبارات عامه، درسال ١٣٨٧ در اين بانک ايجاد شده و تا حال در ١٩ ولايت از طريق ١٥٩ نمايندگى، بيش از ٤٦٠ هزار قرضه گيرنده دارد.

 

 

 

 

 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement