خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ده روز حدود ۸۳ میلیون افغانی محصول خدمات مخابراتی جمع آوری شده است

در ده روز حدود ۸۳ میلیون افغانی محصول خدمات مخابراتی جمع آوری شده است

Oct 03, 2015 - 18:32

کابل (پژواک، ١١ میزان ٩۴): وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌گوید که در ۱۰ روز از آغاز برنامه جمع آوری محصول مخابراتی، حدود ٨٣ میلیون افغانی به خزانه دولت واریز شده است و این برنامه با درستی و شفافیت پیش می‌رود.

عبدالرزاق وحیدی، این موضوع را امروز در یک نشست خبری در کابل بیان کرد.

وی در واکنش به نگرانی مردم از نبود شفافیت احتمالی در روند جمع آوری محصول مخابراتی گفت که برای نظارت از این روند یک سیستم درست راه اندازی شده است.

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افزود: «ما به شهروندان افغانستان اطمینان می‌دهیم هر پولی را که به شکل محصول خدمات مخابراتی پرداخت می‌کنند، درست و حساب شده به خزانۀ دولت انتقال می‌یابد.))

به گفته وی، این سیستم قادر به ارایه معلومات مفصل در رابطه به مشترکین خدماتی و روندهای متغیر فعالیت‌های بازار می‌باشد.

عبدالرزاق وحیدی با اشاره به چگونگی پیشرفت این روند گفت که در ۱۰ روز گذشته حدود ٧۶ درصد مشترکین مخابراتی کارت‌های۵٠ افغانگی به تلفون هاى همراه‌شان اضافه نموده‌اند و تا امروز بعد از ظهر ٨٢ میلیون و ۹۰۰ هزار افغانی به خزانه دولت افزوده شده که ٩٢ درصد آن از طریق اضافه شدن کارت‌های اعتباری (کردیت) توسط مشترکین بوده است.

وزیر در عین حال تصریح کرد که وضع مالیات بر دریافت کنندگان خدمات مخابراتی در بیشتر کشورهای جهان صورت می‌گیرد و از آن جمله در قزاقستان و قرقیزستان ١٢ درصد، ازبکستان، ترکمنستان و تاجکستان٢٠ درصد، گرجستان، ترکیه و آذربایجان ١٨ درصد، پاکستان و سودان ١٧ درصد، فلسطین ١۶ درصد، ایران، لبنان و یمن ١٠ درصد، رومانیا ٢۴ درصد و هنگری ٢٧ درصد می‌باشد.

 ماه گذشته وزارت مالیه اعلام کرد که بر پایه بر اساس مصوبه شورای وزیران مبنی بر بلند بردن سطح عواید ملی کشور و ارایه خدمات بهتر اجتماعی و بنیادی به مردم تصمیم گرفته شده است ۱۰ درصد محصول از اول ماه میزان سال جاری از مشترکین تلفون‌های افغان بی‌سیم، اتصالات، روشن، ‌ام تی ان، افغان تلی کام و وصل تیلی کام و همچنان اینترنت نسل (3G) وضع می­شود.

در همین راستا، شماری از افرادی که با طرح جمع آوری این مقدار مالیات موافق هستند می‌گویند که دولت باید همزمان با اطمینان از شفافیت دریافت و مصرف این پول، شرکت‌های مخابراتی را مجبور بسازد نرخ مکالمات خود را کاهش دهند.

اما وزیر مخابرات با اشاره به این موضوع گفت که حکومت افغانستان به دلیل پیروی از سیاست اقتصاد بازار نمی‌تواند شرکت‌های مخابراتی را به کاهش نرخ مکالمات مجبور بسازد.

در حال حاضر ۲۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن از تلفون های همراه، ۱۰۰ هزار تن از تلفون‌های لین‌دار و بیش از ۷۰۰ هزار تن خدمات انترنت نسل سوم( 3G) استفاده می‌کنند و همه آنها مکلف به پرداخت محصول تازه وضع شده می­باشند.

 

 

 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement