خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسى جرگه وزير خارجه و مشاور شوراى امنيت ملى را استجواب ميکند

ولسى جرگه وزير خارجه و مشاور شوراى امنيت ملى را استجواب ميکند

Oct 14, 2015 - 16:48

کابل (پژواک، ٢٢ تله ٩٤): ولسى جرگه، پاکستان را به مداخله آشکار در افغانستان متهم کرد و فيصله فراخواندن وزير خارجه و مشاور شوراى امنيت ملى به مجلس را نمود تا در مورد عملى نشدن پيمان امنيتى با امريکا جواب دهند.

محمدعثمان فراهی نماینده مردم فراه در ولسی جرگه امروز در نشست عمومی این جرگه استخبارات پاکستان را به مداخله در امور افغانستان متهم کرده گفت: "در تمام دنیا اسناد و شواهد کافی وجود دارد که استخبارات پاکستان از تروریزم حمایت می کند."

او افزود که اکنون هم مداخله  پاکستان در امور داخلی افغانستان وجود دارد اما دولت مردان افغانستان به آن هیچ توجه هم ندارند.

به گفته وی، حکومت افغانستان باید از تمام ظرفیت هایی که دارد به منظور تجهیز و تمویل نیروهای امنیتی خود استفاده کنند تا جلو مداخله های استخبارات منطقه در کشور گرفته شود .

موصوف خاطر نشان ساخت تا زمانی که جلو مداخله آشکار پاکستان در امور داخلی افغانستان گرفته نشود، امنیت تامین نخواهد شد .

عارف رحمانی نماینده مردم غزنی در این جرگه نیز پاکستان را به مداخله آشکار در امور داخلی افغانستان متهم کرده و گفت: "همیشه پاکستان فصل تابستان را فصل جنگ و فصل زمستان را فصل مذاکرات اعلام کرده، دستگاه خارجی ما نباید فریب پاکستانی ها را بخورند."

او افزود زمانی که مخالفین مسلح ناکام و با شکست مواجه می شوند سیاست مداران پاکستان صدای صلح را بلند می کنند .

به گفته وی، در اوایل ایجاد حکومت جدید در کشور، رهبران حکومت به صدای های دروغین پاکستان لبیک گفتند اما هیچ نتیجه جز افزایش نا امنی، کشتار افراد ملی و بدبختی در پی نداشت .

وى افزود که ايالات متحده امريکا بايد مطابق پيمان امنيتى که با افغانستان دارد، جلو مداخله هاى پاکستان در افغانستان را می‌گرفت.

وی و شماری از اعضای دیگر این جرگه خواهان استجواب وزیر خارجه و مشاور شورای امنیت ملى به منظور عملی نشدن پيمان امنيتى ميان کابل و واشنگتن به مجلس شدند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نیز از مداخله پاکستان در امور داخلی کشور انتقاد کرده گفت:" مداخله پاکستان آشکار است، پنهان کردن مرگ ملا عمر، تعیین ملا اختر منصور و بیعت آن در پاکستان و حضور نظامیان پاکستانی در صفوف مخالفین درجنگ با نیروهای امنیتی از مواردی است که هیچ کس از آن انکار کرده نمی تواند."

وی افزود: "حکومت افغانستان به اساس ضرورت، با امریکا موافقتنامه امنیتی بست تا امریکا در وقت ضرورت و تجاوز اشکار کشورهای همسایه از تمامیت ارضی افغانستان دفاع بکند که متاسفانه ما شاهد هیچ اقدام عملی امریکا در زمینه نیستیم."

به گفته وی در صورتی که امریکا و ناتو برتعهدات شان مبنی بر دفاع از تمامیت ارضی افغانستان پابند نباشند، مردم و دولت افغانستان در زمینه تصمیم اتخاد خواهند کرد .

ابراهیمی به دنبال خواست اعضای این جرگه گفت که در یکی از نشست های عمومی جرگه وزیر خارجه، مشاور شورای امنیتی و شماری از ادارات ذیربط دیگر که در راستای عملی شدن مواد موافقتنامه امنيتى کابل – واشگنتن کار می کنند، به مجلس فراه خوانده شوند .

 

 

 

 

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement