خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جنگ در کندز بیش از ۱۰۰ میلیون دالر به این ولایت صدمه زده است

جنگ در کندز بیش از ۱۰۰ میلیون دالر به این ولایت صدمه زده است

Oct 15, 2015 - 16:06

کابل (پژواک، ۲۳میزان۹۴): مسوولان اتاق تجارت و صنایع، ضمن ابراز نگرانی از تاثیر منفی جنگ بر مردم کندز، می‌گویند که این جنگ بیش از ۱۰۰ میلیون دالر به اقتصاد این ولایت آسیب رسانده است.

آذرخش حافظی، رئیس کمیته روابط بین المللى اتاق تجارت افغانستان این موضوع را امروز هنگام توزیع کمک‌های این اتاق به بیجاشدگان کندز در کابل، بیان کرد.

وی گفت: «حوادث اخیر اقتصاد کندز را بسیار زیاد صدمه دیده است از جمله دکان‌های مردم تخریب شده، اماکن شخصی وتجارتی به آتش کشیده و دوایر دولتی تخریب و یا غارت شده است.  «

حافظی افزود اگر به صورت عادی اقتصاد افغانستان در نظر گرفته شود، اکثریت ۲۳ میلیارد دالر عواید ناخالص داخلی کشور از پنج مرکز بزرگ اقتصادی که شامل هرات، کندهار، ننگرهار، مزار و کندز می‌باشد، بدست می‌آید.

رئیس روابط بین المللی اتاق تجارت و صنایع گفت: «طبق محاسبات ما، توقف اقتصاد کندز روزانه بین ۴ تا ۵ میلیون دالر زیان دارد و این زیان به سرمایه گذاران و حکومت وارد می‌شود . «

آذرخش حافظی خاطر نشان کرد که با این حساب، حوادث اخیر کندز تا اکنون بیش از ۱۰۰ میلیون دالر به مردم و حکومت در این ولایت ضرر رسانده است و امکان افزایش آن نیز وجود دارد.

این مقام مسوول اتاق تجارت و صنایع گفت که با توجه به میزان بالای آسیب دیدگی، لازم است تا دولت افغانستان بخاطر احیای اقتصاد کندز به صورت عاجل اقدام کند.

در ادامه، کمک‌های این نهاد که شامل یک بوری آرد ۵۰ کیلویی و یک بوری ۲۵ کیلویی برنج، یک قوطی روغن پنج کیلویی، یک تخته کمپل می‌شد، به یک هزار خانواده بیجا شده توزیع گردید.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع گفت که این محموله کمکی به ارزش ۱۰۰ هزار دالر تهیه شده است و این دومین مورد از کمک این اتاق به بیجاشدگان کندز می‌باشد که صورت می‌گیرد.

به گفته وی، آن‌ها در نظر دارند برای دو هزار خانواده دیگر نیز بسته‌های کمکی به ارزش پنج هزار افغانی توزیع کنند.

محمد الدین همدرد، نماینده مردم کندز در مشرانو جرگه که در این مراسم حضور داشت گفت که کمیته حالات اضطرار، اداره رسیدگی با حوادث و برخی از دیگر نهاد‌ها اعلام کرده‌اند در صورتی که هر کدام از خانواده‌های بیجا شده به صورت داوطلبانه به محل اصلی سکونت خود برگردد، هزینه حمل ونقل و مقداری پول نقد دریافت خواهند کرد.

وی افزود که امروز نخستین کاروان این آوارگان از کابل رهسپار کندز شد.

در همین راستا، ریاست عمومی امنیت ملی نیز اعلام کرد که کارمندان این اداره از معاش خود دو میلیون و ۵۰۰ هزار افغانی را به بیجاشدگان کمک کردند و این پول امروز با حضور  رئیس شورای ولایتی کندز به ۵۰۰ تن از این افراد در کابل اهدا شد.

بر پایه آمار وزارت امور مهاجرین، جنگ در کندز باعث آوارگی حدود ۲۰ هزار خانواده که بالغ بر ۱۰۰ هزار تن می‌شود، گردیده است که بخشی از این بیجا شدگان به کابل امده‌اند.

طالبان ۶ میزان با حمله به شهر کندز، این شهر را تصرف کردند اما نیروهای امنیتی بعد از سه روز وارد این شهر شدند و درگیری ها همچنان در اطراف این شهر بین دو طرف ادامه دارد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement