خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مهارتهاى کشت سمارق به ١٥٠ خانم در سمنگان آموزش داده شده است

مهارتهاى کشت سمارق به ١٥٠ خانم در سمنگان آموزش داده شده است

Oct 28, 2015 - 14:27

ايبک (پژواک،٦عقرب ٩٤): وزارت زراعت، آبیاری و مالداری؛ به منظور ترويج کشت سمارق در سمنگان، برای ١٥٠ خانم مهارت هاى کشت، نگهدارى و پخت غذاى سمارق را آموزش داده است.

خواجه عبدالغنی غفوری مسوول "پروژه معرفی و تولید پایدارسمارق وزارت زراعت" در سمنگان، به آژانس خبرى پژواک گفت که زنان يادشده مربوط به ١٥٠ خانواده در ده قريه ايبک مرکز اين ولايت می‌باشند.

وى افزود که اين پروژه، به کمک ٥١ هزار يورو از کمک آلمان راه اندازى شده و طى آن، در هشت ماه براى اين زنان آموزش هاى لازم در بخش کشت و آماده ساختن جای سمارق، چگونگی نگهداری و برداشت حاصل آن، بازاریابی و پخت غذای سمارق، داده شده است.

موصوف خاطر نشان کرد که بعد از دوره آموزشى، براى هر کدام اين زنان پنج کيلوگرام تخم سمارق صدفی با ١٨ قلم مواد مصرفی و چهار قلم لوازم دایمی سمارق پروری داده شده است.

به گفته وى، خانم ها تخم يادشده را در يک اتاق مخصوص رطوبت دار در بين کاه در داخل خريطه هاى پلاستيکى کشت مى کنند و بعد از ٢٥ روز تا يک ماه از آن حاصل بر می‌دارند.

به گفته موصوف، در صورت نگهداشت درست کشت سمارق، حاصل دهى آن تا شش ماه ادامه پيدا می‌کند و هر خانم، می‌تواند از آن حدود صد کيلوگرام سمارق به دست آورد.

غفورى گفت که از طريق پروژه معرفی و تولید پایدارسمارق، زمينه را مساعد ساخته است که سه غرفه فروش گوشت مرغ در شهر ايبک، از خانم هاى يادشده يک کيلو سمارق در بدل دو صد افغانى خريدارى کنند.

موصوف خاطر نشان کرد که سمارق، داراى ويتامين هاى زياد است و استفاده از آن در کنار ساير فوايدصحى از سرطان پستان جلوگيرى می‌کند.

غفوری گفت که تا حال در سمنگان کسى از سمارق استفاده نمى کرد.

خانم هايى که تحت پوشش پروژه يادشده قرار گرفته نيز از اشتراک در اين برنامه خرسند اند.

امینه ٣٦ ساله باشنده قریه شهرقدیم ایبک گفت که چگونگى کشت و استفاده از سمارق را ياد گرفته و حدود بيست روز می‌شود که کشت سمارق او به حاصل آمده است.

او افزود که تا حال برعلاوه اينکه درخانه از آن استفاده کرده است، يک مقدار آن را فروخته و از اين مدرک شش هزار افغانی عايد داشته است .

استفاده از سمارق، از گذشته ها ميان مردم مروج است. سمارق در فصل بهار در دامنه تپه ها، جویبارها و درون جنگل ها می­روید؛ اما از مدتى به اين طرف تخم سمارق در برخى مناطق کشور کشت می‌شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement