خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رييس جمهور حکم تفاهمنامه با فيروزى را ملغى اعلام کرده است

رييس جمهور حکم تفاهمنامه با فيروزى را ملغى اعلام کرده است

Nov 07, 2015 - 18:22

کابل (پژواک، ١٦ عقرب٩٤): رئيس جمهور گفته است که حکم تفاهمنامه بين وزارت شهرسازى و شرکت نبی زاده وردک و خليل الله فيروزی، الزامی نبوده و بار حقوقی قرارداد را ندارد و به دليل ضعيف بودن بنيادهای حقوقی آن، ملغی می باشد و از اعتبار ساقط است.

در يک اعلاميه که از ارگ رياست جمهورى، امروز ١٦ عقرب به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است: از آنجايى که رسيدگی به دوسيه کابل بانک بخاطر حصول قرضه ها از نزد شرکای آن، از تعهدات عمدۀ حکومت جمهوری اسلامی افغانستان می باشد؛ به دليل اينکه حصول قرضه های اين بانک از طريق جستجو راه های حل ممکنه و در مطابقت با قوانين نافذۀ کشور و تجارب بين المللی باشد؛  بر مبنای مشوره حقوقی اداره تصفيه کابل بانک؛ و بر اساس حسن نيت نسبت به سرعت بخشيدن جمع آوری قرضه های کابل بانک، يک تفاهمنامه همکاری با شرکت نبی زاده وردک و خليل الله فيروزی، از طرف وزارت شهرسازی و مسکن به تاریخ ۱۳ عقرب سال روان به امضا رسيد.

منبع گفته است که رييس جمهور افغانستان، غرض دقت و توجه بيشتر به هدف تطابق اين تفاهمنامه با قوانين نافذۀ کشور و الزاميت های ناشی از احکام محکمه در خصوص متهمين کابل بانک، دستور بررسی عاجل و همه جانبه تفاهمنامۀ مذکور را صادر نمود و بر اساس این ارزيابی ها تصاميم ذيل را اتخاذ کرد:

۱- تمامی مندرجات حکم محکمه مبنی بر محکومیت خلیل الله فيروزى و مکلفيتش مبنی بر بازپرداخت تمامی قرضه ها غيرقابل تغيير بوده و مرعی الاجرا می باشد. هيچ نهاد دیگری بجز از قوه قضائيه کشور، در روشنايی قانون نافذه افغانستان، صلاحيت تعديل حکم محکمه را ندارد.

۲- از آنجايى که اين تفاهمنامه الزامی نبوده و بار حقوقی قرارداد را ندارد و به دليل ضعيف بودن بنياد های حقوقی آن، ملغی می باشد و از اعتبار ساقط است.

 ۳- در مورد جايداد ۶۸ جريب زمين تخصيص داده شده از سوی خليل فيروزى بخاطر اعمار پروژه وزارت شهرسازی، به اداره تصفيه کابل بانک، دستور داده شده است تا مطابق احکام قانون، زمينه انتقال اين ملکيت با در نظرداشت قوانين کشور، به کابل بانک در مقابل جبران قرضه را بررسی و در زمينه پيشنهادات خود را هرچه زودتر ارائه نمايد.

۴- لوی څارنوالی کشور هرچه عاجلتر در زمینه تطبیق کامل احکام محکمه در خصوص محکومین قضیه کابل بانک، گزارش دهد؟

خليل الله فيروزى که ده ها ميليون دالر قرضدار کابلبانک بود و به سبب مجرم شناخته شدن در اين فساد به ده سال قيد محکوم شد، روز گذشته در کابل در مراسم افتتاح شهرک موسوم به هوشمند اشتراک ورزيده بود و با وزارت شهرسازى در اين عرصه يک قرار داد را نيز عقد نمود.

 گفتنى است که اين شهرک به ٩٨ ميليون دالر سرمايه گذارى ابتدايى وى  افتتاح شد و قرار است که سرمايه گذارى طويل المدت ٩٠٠ ميليون دالر در آن نيز صورت بگيرد.

اشتراک خليل الله فيروزى در شهرک متذکره و رهايى نامبرده، باعث برانگيخته شدن قهر و احساسات مردم در شبکۀ اجتماعى فيسبوک گرديده است.

محکمۀ استيناف کابل، به تاريخ ٢٠ عقرب سال ١٣٩٣ خورشيدى، شيرخان فرنود و خليل الله فيروزى دو مقام پيشين کابلبانک را به ده سال زندان محکوم و به پرداخت پول اختلاس شده و جريمۀ سنگين محکوم کرد و دستور داد که در پهلوى بعضى افراد ديگر، سرمايه هاى محمود کرزى و حصين فهيم نيز ضبط گردد.

فرنود، به اساس مادۀ ٢٧٣قانون جزا، از ٢٣٧ميليون دالر پول اختصاص شده، به ٩٦ ميليون دالر جريمۀ بانکى و جريمۀ معادل ١٣٧ميليون دالر اختلاس شده، محکوم گرديده است.

همچنان فيروزى از ١٣٧ ميليون دالر اختلاس شده، به  ٥٩ ميليون دالر جريمۀ بانکى و جريمۀ معادل ١٣٧ميليون دالر پول اختلاس شده، محکوم گرديده است.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan