خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"افغانستان بايد از طريق توره شيخ بادغيس با ترکمنستان وصل شود"

"افغانستان بايد از طريق توره شيخ بادغيس با ترکمنستان وصل شود"

Nov 17, 2015 - 13:16

قلعۀ نو (پژواک، ٢٦عقرب٩٤): مديريت گمرک بادغيس در سال ١٣٨٥ درحالى ايجاد شده است که اين ولايت، کدام بندر تجارتى ندارد و طرح ايجاد بندر "توره شيخ" نيز هنوز عملى نشده است.

توره شیخ منطقه اى هم مرز با ترکمنستان در ولسوالى مقر بادغيس است. اين منطقه در حدود ٤٥ کيلومترى مرکز اين ولايت موقعيت دارد.

سرک خامه، مرکز اين ولايت را به توره شيخ وصل می‌کند؛ اما جاده اى که بادغيس را با ترکمنستان وصل کند، وجود ندارد.

محمد حنیف مستور آمر گمرک بادغيس، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين گمرک برعلاوه وى چهار کارمند دارد؛ اما به دليلى که کدام بندر تجارتى در اين ولايت موجود نيست، عايد ندارد.

مستور، خاطر نشان کرد که آمريت گمرک اين ولايت، تنها در سال ١٣٩٠ از مدرک محصول ٢٥٠ موتر بدون نمبرپليت که از طريق بنادر مختلف وارد کشور شده بودند، سه ونيم ميليون افغانى عايد داشته است.

وى گفت که ايجاد بندر توره شيخ، از سوى مقام‌هاى اين ولايت به مقام‌هاى ذيربط بار اول در سال ١٣٦٥ و بعد از آن چندين بار صورت گرفته؛ اما تا حال در مورد اقدام نشده است.

به گفته آمر گمرک بادغیس، اين درحالى است که ايجاد اين بندر، اثر نهايت مثبت در رشد تجارت ميان افغانستان و ترکمنستان و بهتر شدن وضعيت تجارت و کاروبار در بادغيس خواهد داشت.

مستور افزود که باشندگان توره شیخ وعده داده اند که در راستاى تامين امنيت اين بندر، با دولت همکارى می‌کنند.

قابل ذکر است که در حال حاضر، از طريق بندر تورغندى در مرز هرات - ‏ترکمنستان واردات و صادرات جريان دارد و دولت افغانستان از اين مدرک، سالانه صدها ميليون افغانى عايد دارد.

مردم محل نيز خواهان ايجاد بندر تجارتى در توره شيخ هستند.

حاجی عبدالعزیز يک تن از بزرگان قوم منطقه توره شیخ، از دولت می‌خواهد که در اين راستا هرچه زودتر اقدام کند.

وى به آژانس خبرى پژواک گفت: « یک سال پیش ما موسفیدان یک جا با آمر گمرک بادغیس، به مرز ترکمنستان بخاطر معلومات سفر داشتیم، مسوولین مرزی ترکمنستان از بازشدن بندر با ما موافق بودند.»

او در مورد ايجاد مشکلات از سوى مخالفان مسلح دولت گفت: «من فکر می­کنم که کدام مزاحمت وجود نداشته باشد، اگر بندر تجارتی باز گردد، عواید آن به دولت می‌رود و کاروبار مردم نيز رونق بیشتر پيدا می‌کند؛ اما اینکه چرا بندر باز نمى­شود نمى­دانم.»

او افزود که مقام‌هاى افغان نيز چندين بار وعده فعال کردن اين بندر را نموده اند؛ اما مردم به آن باور کرده نمى توانند؛ زيرا بارها به وعده هاى شان وفا نکرده اند.

همچنان موصوف شکايت نموده گفت که به دلايل نامعلوم، کار تمديد لين برق وارداتی از ترکمنستان به بادغيس نيز از دو سال به اين طرف، در قريه لودين هاى ولسوالى مقر متوقف است.

به گفته او، اين منطقه زير نفوذ مخالفين مسلح دولت است؛ اما موسفيدان محل گفته اند که مزاحمتى براى تطبيق پروژه برق وجود ندارد.

حاجی سرفراز یک تن از موسفیدان مرکز بادغیس نيز ايجاد بندر در توره شيخ را يک اقدام خيلى مهم در راستاى بهتر شدن اقتصاد مردم بادغيس دانسته و انتقاد کرد که دولت به ايجاد آن توجه نکرده است.

سرفراز گفت: «هر زمانى که مقام‌هاى بلندپایه مثل رییس جمهور، وزراء و نمايندگان مردم به این ولایت می‌آيند، به آنها نه تنها در مورد بندر توره شيخ، بلکه پروژه برق و سرک حلقوی که کار آن دو سال مى­شود تعطیل شده، پيشنهاد می‌شود.»

او افزود: «حالی هم مطمئن نیستم که عرض ما را دولت بشنود و توجه داشته باشد، حتی مردم بخاطر پروژه هاى اساسی، تظاهرات هايی داشتند که متاسفانه جايى را نگرفت.»

کار ساخت سرک حلقوى به طول ۲۳۷ کیلومتر در بادغيس، در سال ١٣٩١ آغاز شده و وزیر فوایدعامه در آن زمان گفته بود که این سرک، در مدت سه سال آینده آسفالت می گردد.

به اساس گزارش هاى پژواک، ٣٥ کيلومتر اين سرک از مرکز بادغېس تا منطقه لامان مرکز اين ولايت جغل اندازى شده؛ اما از حدود يک سال به اين طرف کار اين پروژه متوقف است.

پروژه ساخت اين سرک که ٤٥٦ ميليون دالر هزينه بر می‌دارد، از سوى بانک انکشاف آسيايى تمويل می‌شود.

همچنان قرارداد تمدید لين انتقال برق از ترکمنستان به شهر قلعۀ نو مرکز این ولایت، در ماه قوس سال ١٣٩٠ میان وزارت انرژی و آب افغانستان و یک شرکت ایرانی به امضا رسید.

مقام‌هاى وزارت انرژی و آب گفته بودند که این پروژه ۱۵ میلیون دالر هزینه می برد و در مدت هجده ماه تکميل می‌شود.

اين درحالى است که به اساس گزارش ها، از حدود يک سال به اين طرف، کار اين پروژه نيز به دليل ناامنى ها در ولسوالى مقر اين ولايت متوقف است.

به گفته مقام‌ها، با اجرای این پروژه ۵۰ هزار تن از ساکنان قلعه نو، که شامل ۷ هزار خانواده می شوند، به نیروی برق دسترسی خواهند یافت.

 شرف الدين مجيدى رييس دفتر والى بادغيس گفت که در اين اداره اين ولايت در اين راستا اقداماتى داشته است.

وى افزود که پيشنهاد ايجاد بندر در توره شيخ، حدود يک سال پيش تعقيب شده و مقام‌هاى ذيربط گفته اند که در سال ١٣٩٥ در اين مورد اقدام خواهد شد.

به گفته او، در قدم نخست نياز است تا توافق ايجاد بندر ميان دو کشور (افغانستان و ترکمنستان) صورت گيرد و بعداً در راستاى ايجاد تاسيسات لازم و ساخت سرک اقدام شود.

موصوف خاطرنشان کرد که قرار است کار سرک حلقوى و پروژه يادشده تمديد لين برق نيز در سال آينده (١٣٩٥) آغاز گردد.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement