خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سروى: ميزان رضايت مردم از کارکرد حکومت کاهش يافته است

سروى: ميزان رضايت مردم از کارکرد حکومت کاهش يافته است

Nov 17, 2015 - 17:47

کابل (پژواک،٢٦عقرب٩٤): یک سروی ایشیا فوندیشن نشان می دهد که حدود ٧٣ درصد افغان ها نسبت به آيندۀ افغانستان خوشبين نيستند و ميزان رضايت مردم نسبت به کارکرد حکومت ١٧ درصد کاهش يافته است.

همچنان اين سروى بيانگر آن است که ٩٣درصد مصاحبه شونده ها از دسترسى زنان و دختران به تعليم و تربيه رضايت دارند و ميزان دسترسى به برق، آب آشاميدنى، خدمات مخابراتى نيز نسبت به گذشته افزايش يافته است.

در اين سروى با ٧٥ هزار تن در٣٤ ولايت افغانستان؛ درمورد حکومتداری، امنیت، حقوق زنان، عدالت و سایر موضوعات مصاحبه صورت گرفته است. 

عبدالله احمدزى رييس موسسۀ ايشيافونديشن، امروز حين اعلام نتايج سروى در کابل گفت سروى نشان مى دهد که ميزان خشنودى و رضايت مردم از حکومت وحدت ملى، نسبت به سال ٢٠١٤ از ٧٥،٣ درصد به ٥٧،٨ درصد کاهش يافته است.  

موصوف گفت که ٧٣ درصد مصاحبه شونده ها نسبت به آينده افغانستان خوشبين نيستند و بيکارى و مشکلات اقتصادى، از عمده ترين عوامل بد بينى مردم نسبت به آينده بوده است.  

در گزارش تهيه شده از اين سروى آمده است که٦٧،٤ درصد مردم از امنيت فردى و خانوادگى شان اظهار نگرانى کرده اند.

در سروى آمده است که حدود ١٨ درصد مصاحبه شونده ها گفته اند که سال گذشته، يا خود شان ويا هم يکى از اعضاى فاميل شان شاهد خشونت يا جرم (حملات فزيکى، دزدى، حملات انتحارى واخاذى پول به زور) بوده اند که ١٥ درصد نسبت به سال گذشته افزايش يافته است.

مسعود سادات مسوول بخش امنيتى اين سروى گفت که رقم اعتماد بالاى اردوى ملى، از ٨١ درصد به ٨٠ درصد و بالاى پوليس ملى از ٧٣ درصد به ٧٠ درصد نسبت به سال ٢٠١٤ کاهش يافته است.

 همچنان او به اساس سروى افزود که ميزان همدردى مردم با نيروهاى مسلح حکومت، نسبت به سال ٢٠٠٩ از ٥٥ درصد به ٢٧،٥ درصد کاهش يافته است.

وى گفت که ٩٢ درصد مصاحبه شونده ها گفته اند که از رويارويى با نيروهاى مسلح مخالف، ٧٩ درصد؛ از رويارويى با نيروهاى خارجى، ٤٣،٣ درصد؛ از رويارويى با پوليس و ٤٢،٢ درصد  هراس دارند.

به گفته او،  ٧٣ درصد مصاحبه شونده ها گفته اند که درمورد گروه  داعش معلومات دارند و شنيده اند و باور دارند  که اين گروه، تهديدات را به امنيت ولسوالى هاى شان متوجه مى­سازد.

همچنان به گفته او، رقم طرفداران مصالحه ملى با مخالفين مسلح حکومت،  از ٧٢،٥٥ درصد نسبت به سال ٢٠١٤ به ٦٢،٦ درصد کاهش يافته است.

 شميم سرابى مسوول بخش اقتصادى اين سروى گفت که بيشتر خانواده ها گفته اند که درسال گذشته وضعيت مالى شان روبه وخامت بوده است.

به گفته او ٥٥،٤ درصد مصاحبه شونده ها گفته اند که فرصت هاى کارى براى خانواده ها بدتراز سال قبل است، ٣٦،٥ درصد گفته اند که شرايط تغييرنيافته است و ٧،٦ درصد گفته اند که شرايط اقتصادى بهبود يافته است.

درخلاصه گزارش اين نهاد آمده است که ٧١ درصد مصاحبه شونده ها گفته اند که به آب آشاميدنى صحى دسترسى دارند و ٤٠.٢ درصد گفته اند که به انرژى برق دسترسى دارند و ٤٥،٦ درصد مصاحبه شونده ها از ساخت وساز سرک ها رضايت نشان داده اند.

اما منبع نوشته است که ميزان خشنودى از معارف نسبت به سال گذشته از ٨٧،١ درصد به ٧٧،٩ درصد کاهش يافته است و ٤٩ درصد مصاحبه شونده ها از عرضه خدمات صحى رضايت نشان داده اند.

همچنان در گزارش تذکر رفته است که ٤٠ درصد مصاحبه شونده ها که اکثريت را مردان مجرد، جوان  تحصيل کرده تشکيل مى­دهند، گفته اند که به دليل بيکارى و نا امنى مى خواهند افغانستان را ترک کنند.  

منبع نوشته است که ميزان اعتماد بالاى کميسيون مستقل انتخابات از ٦٦ درصد درسال ٢٠١٤ به ٣٦ درصد کاهش يافته است؛ ٨٩ درصد مصاحبه شونده ها از موجوديت فساد شاکى بوده و گفته اند که فساد ادارى از مشکل روزمره افغان ها مى باشد. 

همچنان در گزارش آمده است که رقم رضايت از دموکراسى و نفوذ بالاى حکومت محلى نسبت به سال گذشته از ٧٣،١ درصد به ٥٧،٢ درصد کاهش يافته است؛ و ٦٢.٨ مصاحبه شونده ها گفته اند که بايد علماى دين درسياست شامل ساخته شوند.

منبع نوشته است که ٧٥،٧ درصد مصاحبه شونده ها گفته اند که به منابع خبرى ومعلوماتى چون راديوتلويزيون، روزنامه و انترنيت دسترسى دارند وميزان اعتماد مردم به رسانه ها به ٦٧ درصد مى­رسد.

رييس ايشيا فونديشن در افغانستان گفته است موضوع جالب اين است که مردم نسبت به ساير عرصه ها بر رسانه ها بيشتر اعتماد دارند.

همچنان در سروى آمده است که ٦٤ درصد مصاحبه شونده ها گفته اند که بايد زنان حق کار در بيرون ازمنزل را داشته باشند و  ٨٥ درصد مصاحبه شونده ها طرفدار کار زنان درمکاتب دخترانه بودند. 

ایشیافوندیشن یک بنیاد غیرانتفاعی انکشاف بین المللی می‌باشد، که در سال ١٩٥٤ در افغانستان به فعالیت آغاز نموده و در سال ٢٠٠٢ دفتر خود را در کابل بازگشایی نموده است.

در خبرنامه اين نهاد آمده است که  برنامه های ايشيا فونديشن بالای حکومتداری، قانون، و جامعۀ مدنی به شمول حمایت از پروسۀ تدوین قانون اساسی جدید، تعلیمات مدنی، توانمند سازی زنان و معارف تمرکز دارند.

 

 

 

 

 

 

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement