خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سفير امريکا از کارکرد ٣٤ شرکت افغانی تقدير کرد

سفير امريکا از کارکرد ٣٤ شرکت افغانی تقدير کرد

Nov 17, 2015 - 19:36

کابل (پژواک، ٢٦ عقرب ٩٤): سفير ايالات متحده امريکا در کابل، ضمن تقدير از کارکرد ٣٤ شرکت افغانی، يک بار ديگر حمايت کشورش از سرمايه گذارى در افغانستان را اعلام کرد.

مک کینلی سفیر ایالات متحده امریکا در کابل ، بعد از ظهر امروز، در مراسم قدردانی از شرکت­های کوچک و متوسط عرضه خدمات که در سفارت آن کشور در کابل تدویر یافته بود گفت که افغانستان بدون شک در ماه های اخیر، مشکلات اقتصادی و امنیتی را پشت سر می­گذراند؛ اما این مشکلات مانع پیشرفت افغانستان نمی­گردد.

شرکت هاى يادشده افغانى در بخش هاى توليد مواد خوراکى، شستشوى قالين، آموزش به جوانان در بخش مالى وغيره فعاليت دارند.

کینلی گفت: "ما امروز گردهم آمدیم تا از کارکرد ٣٤ شرکت در کابل که در رشد اقتصادی کشور سهم داشتند، از آن­ها تجلیل و قدردانی نماییم."

وی تصریح نمود که تمام ٣٤ شرکت، ٤٦ میلیون دالر به خاطر توسعه شرکت­های شان سرمایه گذاری کرده اند و توانسته اند حدود یک هزار شغل را ایجاد نمایند.

او گفت که اخبار رشد اقتصادی را تعقیب می­کند و می­شنود که جوانان افغان کشورشان را ترک می­کنند؛ اما شماری از جوانان تصمیم گرفته اند که در افغانستان بمانند و کار کنند.

به گفته وی، این جوانان تعهد نموده اند که در کشور سرمایه گذاری کنند و فرصت­های شغلی را به وجود بیاورند تا سایر افراد بیایند و در شرکت­های شان کار کنند.

سفیر ایالات متحده امریکا همچنان از گذاشتن سنگ تهداب ١٩ کارخانه تولیدی در پارک صنعتی محمد جمعه محمدی در کابل اشاره کرده گفت در شرایطی که مشکلات اقتصادی و سیاسی فرا روی افغانستان قرار دارد، ایجاد این کارخانه ها يک قدم مهم است و زمینه اشتغال برای ١٥٠٠ تن را فراهم می­نماید.

موصوف افزود که فاز اول این پارک صنعتی، ده سال قبل از سوی ایالات متحده امریکا و برنامه انکشافی بين المللى کشورش حمایت شده بود.

او گفت که ٢٦٤ شرکت کوچک و متوسط در سراسر افغانستان، حدود ١٩٠ میلیون دالر در بخش­های مختلف سرمایه گذاری نموده اند که برنامه انکشافی ایالات متحده امریکا حدود ٣٠ میلیون دالر با آن­ها کمک تخنیکی نموده است.

به گفته وی، این سرمایه گذاری­ها نشان می­دهد که افغانستان روبه پیشرفت است و از هر ده نفرى که در اين شرکت ها کار مى کنند، ٩ نفر اميدوار به آینده اند.

موصوف افزود که افغانستان از جمله کشورهايی است که از خشونت رنج برده است و بدترین وجه آن چند روز قبل در زابل انجام شد؛ اما عکس العمل مردم افغانستان در برابر این خشونت خیلی مثبت بود.

هفت تن از باشندگان ولسوالی جاغوری ولایت غزنى که شامل سه زن، یک کودک و سه مرد می‌باشند از سوی اعضای ازبکستانی گروه داعش از مسیر راه در ولایت زابل ربوده شده و سپس سربریده شده‌اند؛ اما تا اکنون داعش در این زمینه واکنش نشان نداده است.

غلام رضا مرادی مسوول شرکت موزائیک سازى کابل اتوماتیک که در جمع شرکت هاى تقديرشده است گفت که با کمک تخنیکی برنامه "آبادی" اداره انکشافى ايالات متحده امريکا، کارهایش ٥٠ درصد رونق داشته و امنیت کاری را برای کارمندانش فراهم نموده است.

به گفته وی، برنامه آبادی با شرکت­های سودجو کار نمی­کند، بلکه با کارآفرینان و کارگران همکاری می­کند.

بر پايه معلومات سفارت امریکا در کابل، برنامه آبادی یک پروژه ١٠٥ ميليون دالری است که تطبیق آن در ماه اکتوبر ٢٠١٢ آغاز شده و تا اکتوبر ٢٠١٦ ادامه خواهد داشت.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement