خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکترعبدالله از گسترش فعاليت هاى "حزب التحرير" درنهادهاى اکادميک نگرانى کرد

داکترعبدالله از گسترش فعاليت هاى "حزب التحرير" درنهادهاى اکادميک نگرانى کرد

Nov 23, 2015 - 12:06

کابل(پژواک، ٢ قوس۹۴): رييس اجرايى حکومت ميگويدکه "حزب التحرير"شاخه اى مُلکى از سازمان هاى تروريستى است که به گونه گسترده در نهادهاى اکادميک کشور نفوذ کرده و نسل جوان را به افراط گرايى تشويق ميکند.

داکترعبدالله عبدالله که امروز درنشست شوراى وزيران صحبت ميکرد،با ابراز نگرانى گفت که در نشست امروز چگونگى فعاليت "حزب التحرير"  به بررسى گرفته ميشود.

وى افزودکه اين حزب،فعاليتهاى زيادى در ساحات اکادميک و اجتماع  به خصوص در بين جوانان دارد و در حقيقت شاخۀ مُلکى از سازمان هاى  هراس افگنى است که  نسل جوان و مردم را به  افراط گرايى و فعاليتهاى تروريستى تشويق ميکند.

 رييس اجرايى حکومت علاوه کرد: ((حزب التحرير فعاليتهاى وسيع داشته و اين فعاليتها از نظرارگانهاى امنيتى به دور نيست، اما توجه لازمى که براى منع اين فعاليتها ميشد،متاسفانه تاکنون نشده است .))

"حزب التحرير" درسال ۱۹۵٣ توسط تقى الدين النبهانى روحانی فلسطينی در بيت المقدس تاسيس گرديد واهداف اين سازمان، خلافت در سراسر جهان گفته شده است.

شاخه های فعال اين جريان درآسيای مرکزی وافغانستان وآسيای جنوبی حضور دارد.برخی کشورها اين حزب را سازمان تروريستى دانسته و در برخى کشورها فعاليتهاى آن به دليل اتهام دست داشتن در خشونت ها ممنوع است.

درافغانستان نيز بار ها از فعاليتهاى "حزب التحرير" به ويژه در پوهنتون هاى دولتى کابل و برخى ولايات نگرانى شده است، اما اين نخستين بارى است که يکى از بلندپايه ترين مقام حکومت از گسترش فعاليتهاى آن نگرانى ميکند.

رييس اجرايى حکومت ميگويد،درحاليکه فعاليت سياسى درچهارچوب قانون اساسى براى همه احزاب آزاد است، "حزب التحرير" يک حزب سياسى نيست،بلکه يک ارگانى مربوط به سازمان هاى تروريستى است .

وى خاطر نشان کرد: ((فعاليتهاى اين حزب سوء استفاده از نام حق آزادى،ديموکراسى و حقى است که قانون اساسى به شهروندان براى فعاليتهاى سياسى داده است که براى پيشبُرد ايجاد ناامنى درکشور نيزانجام ميشود. ))

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement