خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ظاهرقدير: مسوولان گروه" داعش"ازحمايت شوراى امنيت ملى برخوردارند

ظاهرقدير: مسوولان گروه" داعش"ازحمايت شوراى امنيت ملى برخوردارند

Nov 23, 2015 - 15:18

کابل (پژواک، ٢ قوس ٩٤): معاون اول ولسی جرگه مدعى است که مسوولان گروه " داعش"  در کابل زندگی می­کنند و حکومت از اين گروه حمایت می‌ نمايد، اما شوراى امنيت ملی و وزارت داخله این اظهارات را عاری از حقیقت می‌دانند.  

حاجی  ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه، حدود سه ماه پيش به ننگرهار رفته بود تا با گروه داعش مبارزه کند.

او امروز در نشست عمومى جرگه حضور يافت و گفت: "تمامی دوستانم در خط نبرد افتیده اند، در جایی قرار دارند که در آنجا نه شب و نه روز معلومات گرفته می­شود، اما همراه با دشمن هم حکومت، هم پاکستان و تمام جهان کمک می­کند، اما ما با امکانات کم خود در آن­جا افتیده ایم."

 وى گفت که در مبارزه با " داعش" هیچ نوع کمکی از سوی حکومت دریافت نکرده است و تمامی امکانات را خود و دوستانش فراهم نموده است.

موصوف علاوه نمود، در حالی که مردم در منزل خود تفنگچه ندارند، نیروهای " داعش"  به جز از تانک و طیاره مجهز به سلاح­های پیشرفته چون دهشکه و زیکو یک می‌باشند.

او می‌گوید که پلان ناامن ساختن ولايات چون بدخشان، فاریاب، کندز، تخار، کنر، نورستان، لغمان و غيره در خودهمان ولايت طرح ریزی می‌شود، چنانی که والی کندز همیشه از تامین امنیت خبر می­داد تا این که اين ولايت بدست مخالفين مسلح دولت سقوط کرد.

موصوف افزود: "اگر من همان روز جلال آباد نمی رفتم، جلال آباد تا ٢٤ ساعت سقوط می­کرد، پلان همین بود و این که چگونه جلو پلان دشمن گرفته شد و خنثی گردید، به توضیحات بیشتر ضرورت دارد."

وی بر مبارزه با گروه داعش تاکید نموده گفت:" هرگاه شخص خارجی به سیاحت و تجارت می­آید، بیاید؛ اما کسی برای بریدن سر افغان می­آید، هر کسی که غیر افغان باشد سرش در این­جا بریده خواهد شد."

به گفته او، حدود ٢٠ هزار خانواده از پاکستان به ولسوالى هاى شینوار ننگرهار آمده که اکثريت آنها مسلح اند و کارت هاى پاکستانى دارند.

وى افزود که اين افراد  باعث ناامنی در این منطقه شده است.

اوگفت که به اين خانواده ها اعلام داشته است که تصمیم بر آمدن از منطقه را بگیرند و گرنه آنها را به زور بیرون می­کنند و یا منطقه را برای شان قبرستان می­سازند.

او افزود که پس از اعلام این موضوع، حدود٧٠٠ خانواده افریدی، منطقه را ترک کردند، اما حکومت برای شان گفته است که نبرآيند و در همانجا ساکن باشند.

موصوف گفت: "همین حالا حکومت به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای من موانع ایجاد می­کند اما من به جز از خدا پروای کسی دیگر را ندارم."

به گفته او، اسناد کافی در اختیار دارد و نشان می­دهد که شورای امنیت ملی در این راستا مستقیماً مداخله می­کند و در وقت مناسب این اسناد را به ولسی جرگه ارایه خواهد کرد.

وی مدعی شده گفت: "همین حالا شما خبر دارید که قوماندانان و مسوولین داعش به خدا قسم است که در کابل زندگی می­کنند، در سفارت­ها می­روند، در ادارات امنیتی ما می­روند، دیگر کی است که سر تمامیت ارضی ما را ناآرام ساخته و می­کشد، دشمن من است یا خود من هستم."

موصوف می‌گوید :" وظیفه مشاور، مشوره دهی است و به هیچ صورت صلاحیت اجرایی ندارد، اما امروز مشاور کُل افغانستان را قبضه کرده و افغانستان را به طرف بربادی می­کشاند و هیچ کس نیست که صدای خود را بلند کند."

وی می‌افزايد:"باز هم خواهش می‌کنم که ارگان هاى امنيتى باالخصوص شوراى امنيت ملی  ما را مشوره بدهيد که تو يک اداره مشورتى هستى، تو يک اداره اجرائيوى نيستى، تو صلاحيت اجرائيوى ندارى، کل حکومت را در قبضه گرفتى."

او خطاب به محمد حنیف اتمر مشاور امنیت کشور گفت: "تو بیا من و تو از یک سمت هستیم، من از جلال آباد هستم تو از لغمان هستی، تو با همین قوتت در لغمان در قریه ات رفتی من ترا قبول دارم، اما من در قریه ات هم می­روم، در قریه ات مشکل باشد تصفیه اش هم می­کنم، در ولایت هم می­روم."

او همچنان مدعى شده گفت ، اسنادی در دست دارد که شورای امنیت پلان ترور کی­ها را درست کرده است، کدام اشخاص را ترور و از صحنه دور می­کند.

ظاهر قدير بدون ارايه جزييات در اين مورد افزود که به صفت یک افغان مسوولیت و وظیفه اش است تا این موضوع را با مردم شریک بسازد.

به گفته وی، دشمن ( گروه داعش) در منطقه تختو یا زیارت، آخرین نقطه ولسوالی اچین ننگرهار موقعیت دارد که با پای پیاده از مسیر کوه ها پنج ساعت فاصله دارد و اردو و پولیس در آن منطقه رفته نمی­توانند.

بر اساس گفته های ظاهر قدیر، ادعایى که صورت می­گیرد ٤٠٠ و يا ٥٠٠ داعشی از سوی اردو و پولیس در ننگرهار کشته شده است نادرست است، زيرا به گفته او افراد داعش را کسانی دیگرى است که از بین برده است.

او تصریح نمود که تا دو ماه قبل سر مردم در ننگرهار بریده می­شد اما امروز سر دشمنان در آن­جا بریده می­شود و این یک دستاورد بزرگ است که سر دشمن مردم افغانستان در ننگرهار بریده می­شود.

وى می­گوید که منطقه شینوارى مرکز گروه داعش و دروازه ننگرهار است، ننگرهار دروازه کابل و کابل دروازه تمام افغانستان است.

به گفته او، وجود اين مشکل در ننگرهار به معنى مشکل در ٣٤ ولايت کشور می‌باشد.

وی همچنان اضافه کرد که ننگرهار به فابریکه تولید داعش مبدل شده و درصورتی که جلو توليد افراد داعش گرفته نشود، با از بین بردن چند عضو داعش در دیگر ولایات، فعالیت داعش کاهش پیدا نخواهد کرد .

قدیر از اعضای ولسی جرگه خواست که در راستای بودجه شورای امنیت ملی توجه داشته باشند زیرا شورای امنیت ملى با بودجه کافی که برای این اداره در نظر گرفته شده کشور را بسوی بربادی می‌برد.

در همین حال تواب غورځنگ سخنگوى شوراى امنيت ملی اظهارات نایب اول ولسی جرگه را غیر مسوولانه و عاری از حقیقت و در جهت تحقق اغراض شخصی او می داند و آنرا مطلقا رد می کند .

وی به آژانس خبرى پژواک گفت : "اظهارات آقای قدیرتلاشی برای دریافت منابع غیرقانونی جهت ایجاد ملیشه های شخصی وی ومغشوش سازی اذهان عامه، ضعیف جلوه دادن روحیه ملی درمبارزه با داعش می باشد."

به گفته او، دفتر شورای امنیت ملی به منظور روشن شدن حقایق و جلوگیری از انحراف اذهان عامه و تقویت روحیه ملی، از مقام ریاست جمهوری و ریاست شورای ملی می خواهد تا هیئتی را به منظور بررسی اظهارات غیر مسوولانه ظاهر قدیر و تلاش های وی درجهت ایجاد ملیشه های شخصی تعیین نمایند.

همچنان وزارت امور داخله اظهارات ظاهر قدير مبنی بر حضور سران داعش  در کابل و حمایت از این گروه توسط حلقه های در درون نظام را به شدت رد نموده و آن را خلاف منافع ملی کشور دانسته است.

در خبرنامه اين وزارت آمده  است : "این گونه اظهارات به هیچ صورت نمی تواند بر شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی افغانستان به حیث فرزندان اصیل این سرزمین که از عزت وشرف مردم افغانستان صادقانه پاسداری می کنند و هر روز در برابر گروه های تروریستی شجاعانه می رزمند صدمه وارد کند. "

به باور وزارت امور داخله این گفته ها بیشتر بر منافع شخصی شماری از افراد و گروه ها استوار بوده که باعث می شود تا دهشت افگنان هرچه بیشتر فعالیت های تروریستی شان را گسترش دهند وبر روحیه ملی صدمه وارد نمایند.

 منبع در مورد اظهارات ظاهر قدير می‌افزاید:" جفای بزرگی به رشادت ها و قهرمانی نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود و عواقب خطرناکی را نیز در پی خواهد داشت."

همچنان وزارت امور داخله می نویسد که نظام کنونی با داشتن صد ها هزار نیروهای امنیتی و دفاعی هیچ توجیه را برای ملیشه سازی در کشور نخواهد پذیرفت زیرا گسترش حاکمیت ملی  و تامین امنیت در کشور وظیفه این نیروهاست.

وزارت امور داخله تصریح می دارد، اگر کسانی از ارتباط داشتن افراد و اشخاص  با گروه های تروریستی آگاهی داشته باشند باید با ارایه اسناد؛ نهادهای امنیتی را در میان بگذارند تا اقدامات جدی و عملی در این راستا صورت بگیرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement