خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"ماين ها افراد زيادى را در افغانستان متضرر کرده است"

"ماين ها افراد زيادى را در افغانستان متضرر کرده است"

Nov 26, 2015 - 16:16

کابل (پژواک، ٥ قوس ٩٤): موسسۀ افغان هاى متاثرشده از ماين (ALSO) ميگويد که تعداد قربانيان ماين در سال ٢٠١٤ نسبت به سال ٢٠١٣ ميلادى، ٢٣ درصد افزايش يافته است.

اسلام الدين محمدى مسوول اين موسسه، امروز به خبرنگاران در کابل گفت که اين فيصدى، بخشى از گزارشى است که امروز در مقر ملل متحد به نشر ميرسد.

وى افزود که اين گزارش، از سوى کمپاين بين المللى ضد ماين (ICBL)، موسسۀ افغان هاى متاثر شده از ماين و مرکز اجتماعى معلولين (CCD) تهيه شده است.

وى گفت: "افزايش ٢٣ درصد قربانيان ماين در سال ٢٠١٤ نسبت به سال ٢٠١٣ ميلادى خيلى تکان دهنده است و اين آمار نشان ميدهد که اجراآت لازم  در اين مورد صورت نگرفته است."

محمدى افزود که  در سال ٢٠١٣ ميلادى، ٣٨٤ تن در اثر انفجار ماين کشته شده و ٦٦٦ تن ديگر جراحت برداشته؛ اما در سال ٢٠١٤ ميلادى ٥٧٥ تن در اثر انفجار ماين کشته شده و ٧٢١ جراحت برداشته اند.

وى علاوه کرد در گزارش آمده است که از جمع آنها ٤٧٠ تن افراد ملکى، ١٦ تن ماين پاک و ٨١٠ تن ديگر سربازان ميباشند.

به گفتۀ منبع، سال گذشته تلفات و جراحات بيشتر در اثر انفجار ماين هاى جاسازى شده و مهمات منفجرنشده وارد گرديده است.

احمدشاه عظيمى رييس مرکز اجتماعى معلولين (CCD) گفت: "متاسفانه که بقاياى جنگ سه دهۀ گذشته، صدها افغان را معلول کرده و متاسفانه گزارش نشان ميدهد که افغانستان از بابت افزايش قربانيان ماين در سطر اول فهرست جهان جاى دارد."

وی از تمامى طرف هاى درگير جنگ خواست که بعد از  اين، در جريان جنگ از ماين گذارى ها خوددارى نمايند.

عظيمى همچنان از دولت نيز خواست که به تلاش هاى خود دربخش بهبود زندگى معلولين سرعت ببخشد.

جميله افغانى معين وزارت کار، امور اجتماعى، شهدا و معلولين گفت: "وزارت ما با در نظرداشت امکانات خود به هدف بهبود زندگى معلولين تلاش ميکند و تلاش داريم تا اين وزارت بتواند  خدمات لازم به تمامى افراد مجبور انجام دهد."

به  اساس معلومات اين وزارت،  فعلاً  ٢٠٠ هزار معلول در وزارت ثبت شده که  به هر يک آنها ماهانه ٥ هزار افغانى معاش داده ميشود.

درين حال، يک عضو مشرانوجرگه گفته است که در کشور ٨٩ هزار معلول خيالى وجود دارند که  به نام آنها امتياز گرفته ميشود و به جيب هاى شخصى ميرود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement