خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

همدرد: حکومت در ارتباط به مليشه ها ميان شمال و شرق تفاوت قايل مى شود

همدرد: حکومت در ارتباط به مليشه ها ميان شمال و شرق تفاوت قايل مى شود

Nov 26, 2015 - 16:29

کابل (پژواک، ٥ قوس٩٤): جمعه خان همدرد عضو اتحاديۀ شوراهاى حزب اسلامى و والى پيشين، حکومت را متهم نموده است که در مليشه سازى بين شمال و شرق، برخورد متفاوت مى نمايد.

روح الله سمون سخنگوى نامبرده، به تاريخ ٥ قوس به آژانس خبرى پژواک گفت که جمعه خان همدرد، اين اظهارات را به حمايت از ظاهر قدير معاون ولسى جرگه و وکيل مردم ننگرهار در اين جرگه  ابراز داشته است، که وى خواهان مبارزه مسلحانه عليه داعش مى باشد.

حاجى قدير، چند روز پيش سخنرانى شديد در ولسى جرگه ايراد نموده و حکومت را متهم کرد که عليه داعش مبارزه درست انجام نمى دهد و نه هم به آنها اجازه مى دهد.

از جانب ديگر، روز گذشته صدها متنفذ قومى و اعضاى شوراى ملى، طى نشستى از نيروهاى ملى حمايت و با مليشه ساز ى مخالفت ورزيد.

جمعه خان همدردگفته است شوراى متحد حزب اسلامى افغانستان به گونه رسمى، ايجاد مليشه و تجهيز آن در شمال، شرق، جنوب و مناطق ديگر کشور راتقبيح نموده است.

نامبرده علاوه  نمود: "ما مليشه سازى را به صلاح کشور نمى دانيم، همين مليشه هاى شخصى، تنظيمى و قومى اند که کشور را با گذشت هر روز، به بى ثباتى سوق مى دهند."

اما همدرد گفته است که مليشه ها درشمال براى تضعيف يک قوم مشخص ايجاد شده اند، که فرياد و صداى اکثريت مظلوم  آن منطقه، هر روز از طريق رسانه ها شنيده مى شود.

جمعه خان همدرد والى اسبق پکتيا افزوده است: "همين مليشه ها در شمال حريم محفوظ مردم را نقض کرده، فساد اخلاقى را انجام داده، زمين هاى مردم راغصب کرده، قتل هاى مرموز و علنى را مرتکب شده، حتى در داخل دولت، دولت راتضعيف نموده، که سقوط ولايت کندز نمونۀ خوب آن است."

قرار گفتۀ موصوف، آنها از ابتدا مخالف مليشه سازى اند؛ اما مى گويند که دولت در اين عرصه،  روش دوگانه انجام مى دهد.

همدرد علاوه نموده است: "حکومت درمقابل مليشه هاى شخصى و تنظيمى در شمال خاموش است؛ اما اگر ظاهر قدير درشرق عليه داعش دست به سلاح مى برد، با وى مخالفت صورت مى گيرد؛ حال آنکه تحرک حاجى ظاهر به نسبت حرکت شمال قابل توجه است."

نامبرده گفته است که از هيچ جناح حمايت نمى کند؛ اما در مورد تحرک مسلحانه شمال، همه مسوولين بلندرتبه (رييس امنيت ملى، وزير امورداخله و لوى درستيز) کنفرانس خبرى را برگزار مى نمايد و در شرق مبارزه عليه داعش را مليشه سازى عنوان مى نمايد؛ اما درمقابل شمال چشم هاى شان بسته و گوش هاى شان کر اند."

اين عضو اتحاديۀ شوراهاى حزب اسلامى، مدعى است که چنين  برخورد متمايز حکومت، باعث ضعف بيشتر حکومت مى شود.

قرارگفتۀ وى، روزى فرا خواهد رسيد که همين مليشه ها نظام موجود را با چالش ها مواجه خواهند نمود.

تواب غورځنگ سخنگوى شوراى امنيت ملى مى گويد که آنها ايجاد مليشه هاى شخصى را به هيچ کس اجازه نمى دهند و تلاش هايى را که ظاهر قدير در اين راستا آغاز کرده است، ازحکومت تقاضا نمايد تا درمورد تحقيقات انجام دهد.

 

 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement