خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکمتيار آمادگى مشروط خود را با پروسۀ صلح نشان داد

حکمتيار آمادگى مشروط خود را با پروسۀ صلح نشان داد

Nov 28, 2015 - 15:20

کابل (پژواک، ٧ قوس٩٤): انجنیر گلبدین حکمتيار رهبر حزب اسلامى يکى از گروه هاى مخالف مسلح حکومت، آمادگى مشروط خود را براى پيوستن به پروسۀ صلح نشان داده است.

موصوف در يک مصاحبه ويژۀ با آژانس امريکايى( اى پى) که به تاريخ(٦قوس) به نشر رسيده گفته است که اگر انتخابات در سال ٢٠١٦ ميلادى در افغانستان برگزار و نيروهاى مستقر در کشور خارج گردد، موصوف آمادۀ صلح با حکومت کابل ميباشد.

انجنير حکمتيار، بعد از سقوط رژيم طالبان به دست امريکا در افغانستان و تشکيل حکومت جديد به رهبرى حامد کرزى، در يک محل نامعلوم مستقرشده و مصروف مبارزۀ مسلحانه عليه حکومت ميباشد.

حکومت امريکا، حکمتيار را در ليست تروريست ها شامل کرده و ملل متحد نيز يک سلسله محدوديت ها را بر وى وضع کرده است.

رهبرحزب اسلامى در اين مصاحبه گفته است: "صلح زمانى تامين ميگردد که نيروهاى خارجى، افغانستان را ترک نمايند و بعد از آن، به افغانها چانس داده شود که سرنوشت و حکومت خود را به دست خود تعيين نمايند."

موصوف، بار ديگر بر تفاهم افغانى تاکيد کرده و گفته است که افغان ها ميتوانند مشکلات خود را به دست خود حل کنند.

حکمتيار گفته است اگر حکومت افغانستان و امريکا بخواهند، صلح تامين شده ميتواند؛ اما وى افزود که تمامى صلاحيت در کابل، در دست سفارت امريکا و نيروهاى ناتو ميباشد.

موصوف درحالى بر خروج نيروهاى بين المللى از افغانستان تاکيد کرده که تمامى نيروهاى جنگى ناتو و امريکا در پايان سال ٢٠١٤ ميلادى، از افغانستان خارج شده و فعلاً فقط ١٣ هزار سرباز خارجى به هدف آموزش نيروهاى افغان در افغانستان حضور دارند.

اين در حالى است که حنيف اتمر مشاور امنيت ملى افغانستان، هفتۀ گذشته طى ملاقاتى با شمارى از سفراى خارجى تصريح کرده بود که دولت افغانستان به صلح متعهد است؛ اما افزوده بود که اين صلح، داراى ابعاد مختلف ميباشد.

به گفتۀ وى؛ وقتى مخالفين مسلح، از تروريزم براى منافع سياسى خود کار ميگيرند، رسيدن به صلح کار آسان نيست.

اتمر تصريح کرده بود که افغانستان براى صلح، روى مکانيزمى کار ميکند که در اين پروسه به هيچ کشور اتکا نشود.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement