خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یک ادارۀ ویژه برای معلولین و ورثۀ شهدا ایجاد گردد

یک ادارۀ ویژه برای معلولین و ورثۀ شهدا ایجاد گردد

Dec 02, 2015 - 16:13

کابل(پژواک،۱۱قوس۹۴): "قانون افراددارای معلولیت که تبعيض آميزاست، تعديل شود و یک ادارۀ ویژه برای معلولین و ورثۀ شهدا ایجاد گردد."

اسدالله کاموى سخنگوی شورای اجتماعى افراد دارای معلولیت، در محفلی که امروز به مناسبت "روزجهانی افراد دارای معلولیت" در کابل برگزارشد، گفت در ٣٥ سالى که ازعمرش ميگذرد، هيچ نظامى برای افراد دارای معلولیت و ورثه شهدا کار نکرده است.

وى دراين محفل که شماری ازنمایندگان  افراددارای معلولیت، اراکین دولتی، اعضای ولسی جرگه و نهاد های مدنی شرکت داشتند، افزود: "ماچند مشکل داریم؛ یکى این است که یک اداره ویژه برای معلولین و شهدا ایجاد شود وموارد کنوانسیون افراددارای معلولیت که افغانستان عضویت آن راسيزده سال قبل کسب کرده باید عملی گردد."

کاموى افزود که قانون افراد دارای معلولیتى که وزارت کار و امور اجتماعى دارد و اين قانون داراى سه فصل و۴۰ ماده است، از تبعیض وتعصب پُراست و بایددرآن تعدیل بوجود آید.

وى گفت: "افراد تندرستى که برای معلولین کارمیکنند، درد مارادرک نمیکنند، باید نماینده معلولین از خود معلولين باشد."

به ادعاى کاموى، شوراى اجتماعی معلولین باداشتن سه ميليون عضو، درسراسر کشور دفاتر دارد.

اين درحالى است که کميسيون شهدا ومعلولين ولسى جرگه ميگويد که ٨٠٠ هزارمعلول ومعيوب و پنجصد هزار فاميل ورثۀ شهدا درکشور وجود دارند.

معلولين، همواره ازمعاش کم وتلف شدن حق خودشکايت نموده، گفته اند که برخى مردم، آنها را به ديدۀ حقارت مينگرند ودولت بايد به وضعيت ناگوار آنها توجه جدى کند.

 وزارت کارواموراجتماعی، تعدادمعلولينى راکه ازاين وزارت معاش ميگيرند بيش ازيکصد هزارتن ميداند. قبلاً معاش معلولين ۲۵۰۰ افغانی بود؛ اما اکنون پنجهزار افغانى اخذ میکنند.

همچنان درپيام ويديويى رولاغنی خانم رییس جمهوراشرف غنى که دراين محفل نشر شد، آمده است که  افراد دارای معلولیت، یک بخش خاموش جامعه را تشکیل میدهند که به دست فراموشی سپرده شده و نباید صدای خاموش آنها نادیده گرفته شود.

درپیام علاوه شده است که معلولیت، به آن معنی نیست که انسانیت ازدست داده شود، بلکه آنها باید منحیث یک عنصرفعال دراعمارجامعه سهم مستقیم داشته باشند .

خانم غنی گفته است: "دفاتری وجوددارند که برای این طبقه زمینه کار را فراهم میکند وشماری از کسانی هم هستندکه به نام این طبقه ، تجارت میکنند که پیش خدا ورسولش شرمنده اند."

مسعودصافی نماینده شورای اجتماعی افراد دارای معلولیت گفت که معلولین در طول یکسال یک روز دارند؛ اما نه رییس جمهور و نه رییس اجراییه و اعضای کابینه به اینجا آمدند.

وی افزود: "امروز که آنها درموترهای لکسز همراه با بادیگاردها بدرقه میشوند، مدال هارا که در گردن میکنند وافتخاراتی را که به دست آورده اند، نتیجه قربانی همین معلولین است که پاره های وجود شان را ازدست داده اند؛ اما امروز هیچکس پرسان زندگی این قشر قربانی شده را نمیکند."

صافی علاوه کرد که برای جوانان معلولى  که سند ليسانس و یا دوکتورا دارند باید کار داده شود؛ اما با تاسف که هرجا میروند برای شان کسی کار نمیدهد، حتی با تنفر بسوی شان ديده ميشود.

اماعلی افتخاری سخنگوی وزارت کار واموراجتماعی و شهدا ومعلولین گفت که از یکماه بدینسو کمیته ملی کارایجاد شده که درآن، همه سکتورهای کاری باید جمع شوند تا زمينه براى کاريابى افرادسالم و داراى معلوليت ايجاد گردد.

وی افزود که درکوتاه مدت از طریق تفاهمنامه اى که به زودى با عربستان سعودی امضا میشود، هزاران تن به شمول معلولين درکشور، شامل کار شده و شمارى از آنها به سعودى براى کار نيزگماشته ميشوند.

افتخاری علاوه کرد: "سکتورهای خصوصی، سرمایه های کوچک را ایجاد میکنند که به کمک ما فرصت های کار برای جوانان و افراد دارای معلولیت درآن ایجاد میگردد."

 

 

 

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan