خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عوايد ادارات برق و ترانسپورت هلمند افزايش يافته است

عوايد ادارات برق و ترانسپورت هلمند افزايش يافته است

Dec 05, 2015 - 14:29

لشکرگاه (پژواک، ١٤قوس ٩٤): مسوولين مى گويند که به سبب تنظيم درست امور، عوايد ادارات برق و ترانسپورت هلمند، به نسبت سالهاى گذشته افزايش يافته است.

انجينر نصرالله قانع رييس برق و رييس ترانسپورت اين ولايت، به تاريخ ١٤ قوس در يک نشست خبرى مشترک معلومات ارايه نمودند.

رييس برق گفت که به تناسب سال گذشته، درحالى در عوايد برق افزايش رونما گرديده که به شمول برخى افراد، ادارات دولتى نيز از اين رياست مقروض اند.

نامبرده علاوه نمود که علاوه بر مشکلات امنتيى، لين هاى برق از کجکى – لشکرگاه و ولسواليها فرسوده بوده و گاهگاه قطع مى شوند؛ اما بازهم از آغاز سال جارى تاکنون ٢٦٦ ميليون افغانى عوايد را حاصل کرده اند.

قرار گفتۀ موصوف، اين عوايد نسبت به سال گذشته ٣٥ درصد افزايش يافته است.

رييس برق گفت که قرار پلان ساخته شده؛ در مناطقى که مردم عادى زندگى مى کنند و محصول برق را تحويل نمى نمايند، برق آنها را قطع نموده است.

قانع افزود که افزون بر شفاخانۀ ايمرجنسى، زندان، تصدى بست، حجارى و نجارى، برخى ادارات دولتى ديگر نيز از سال ها پيش قرضداراند و قروض شان را به اين بهانه که گويا بودجه کافى ندارند، تحويل نمى کنند.

موصوف علاوه نمود که ادارات و افراد متذکره ١٢٠ ميليون افغانى مقروض اند که ٤٥ ميليون آن، افراد عادى و مقدار متباقى ادارت دولتى قرضداراند.

رييس برق گفت که مکتوب ها را به آنها ارسال نموده؛ اما تاکنون کدام پاسخى دريافت نکرده است.

به گفتۀ وى، آنها در حال حاضر، از بندهاى برق ولسوالى هاى کجکى و گرشک و در شهر از جنراتورهاى برقى، عوايد به دست مى آورند که مجموعاً ١٩ هزار مشترى دارد.

اين درحاليست که طالبان مسلح نيز از مناطق تحت ادارۀ خويش، ده ها ميليون افغانى محصول برق را جمع آورى مى نمايند.

قانع گفت که علاوه بر دو توربين بند ولسوالى کجکى که ظرفيت توليد ٣٣ ميگاوات برق را دارد، توربين سومى که ظرفيت توليد ١٦ونيم ميگاوات برق را دارد، کارهاى نصب آن به تعويق افتاده بود.

اما نامبرده علاوه نمود که اکنون، دوباره کار آغاز گرديده و ٣٥ درصد امور آن به پيش رفته  که طى يک سال، کارهاى آن به پايۀ اکمال خواهد رسيد.

از جانب ديگر، عبدالغفور توخى رييس ترانسپورت اين ولايت گفت که طى ده روزگذشته، با وجود جنگهاى جارى که راه ها مسدود بود، ٦،٤ ميليون افغانى عوايد به دست آورده است.

موصوف علاوه کرد که در برخى مناطق، افراد امنيتى به طور غيرقانونى از رانندگان وسايط پول اخذ مى نمايند که جلو اين کار را گرفته است.

مل پاسوال عبدالرحمن سرجنگ قوماندان امنيه هلمند، درمورد اخاذى پول از جانب پوليس در مسيرراه ها گفت که جلو مشکلات در مقابل رانندگان را گرفته و اکنون، پوسته هايى وجود ندارند که از مردم پول اخذ مى کردند.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement