خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها معلول در فاریاب خواهان اجرای معاشات شان شدند

صدها معلول در فاریاب خواهان اجرای معاشات شان شدند

Dec 08, 2015 - 18:42

میمنه (پژواک، ١٧ قوس ٩٤): بار ديگر حدود ٣٠٠ تن از معلولین و بازماندگان شهدا، با تجمع در برابر دفتر والى فارياب، خواهان اجراى معاشات شان شدند.

معترضان در حالی که شعارهای «مرگ بر اشرف غنی و عبدالله» را سر می­دادند، ضمن انتقاد بر کارکردهای حکومت، کارکنان ریاست کار، امور اجتماعی، شهداء و معلولین فاریاب را به خويشخورى و رشوه ستانى متهم نمودند.

شکیلا خانم بيوه و یک تن از اشتراک کنندگان تجمع يادشده گفت که از يک سال به اين طرف، معاش ماهوار شوهرش را دريافت نکرده است.

به گفته او اين در حالى است که مسووليت ١٣ تن از اعضاى خانواده اش را بر عهده دارد و  در سرمای زمستان، نياز به مصارف بيشتر دارد.  

ملا محمدعلم یک تن از معلولین که باشنده ولسوالی المار اين ولايت می‌باشد، دولت را به بی کفایتی و بی تفاوتی متهم نموده گفت بیشتر از ده ماه است که معاش دریافت نکرده و اولادهایش گرسنه اند.

او افزود که اداره شهداء و معلولین اين ولايت، به کسانى که واسطه دارند، معاش میدهد و آنانی که پرسان کننده ندارند، از حدود يک سال به اين طرف موفق به اخذ معاشات شان نشده اند.

او بدون ارايه اسناد، کارکنان رياست يادشده را به اخذ رشوت متهم مى کنند.

اعتراض کننده ها می­گویند که کارت هاى بانکی را نیز در دست دارند و هیچ بهانه اى برای عدم پرداخت معاش انها وجود ندارد؛ اما ریاست کار و امور اجتماعی، شهداء و معلولین اين ولايت، بهانه جویی مى کنند.

براى معلولين و بازماندگان شهدا ماهانه پنج هزار افغانى معاش داده مى شود.

سید انور سادات والی فاریاب نيز گفت که از جمع ١٢٠٠٠ معلول و ورثه شهداى اين ولايت، حدود هفت هزار تن از  ۹ ماه به اين طرف معاش نگرفته اند.

او که حدود ده روز پيش به حيث والى آغاز به کار کرده است گفت که وجود فساد در رياست يادشده را رد نمى کند و معاش افراد و خانواده هاى يادشده، به دليل عدم هماهنگى ميان رياست کار و امور اجتماعى، شهداء و معلولين و عزيزى بانک پرداخت نشده است.

اما موصوف اطمينان داد که به زودى به اين اعتراض معترضان رسیدگی خواهد شد.

با تماس های مکرر نتوانستم پاسخ کریمه بیهقی رییس کار،  امور اجتماعی، شهدا و معلولين را در مورد ادعای معلولین و بازماندگان شهداء داشته باشيم؛ اما او در باره اعتراض یک هفته قبل معلولین و بازماندگان شهداء با رد اتهام فساد و رشوه  تاييد کرده بود که برخی معلولین و بازماندگان شهدا، از شش تا ۹ ماه معاش دریافت نکرده اند.

بیهقی گفته بود که قرار فرمان رییس جمهور، تمام مستحقین باید از طریق بانک معاش بگیرند و تا آن وقت از مجموع ۱۲هزار معلول و ورثه شهدا، حدود ۴۲۰۰ تن شان شامل  سیستم بانکی شده اند.

 وى گفته بود که نخست به ٤٢٠٠ تن يادشده و سپس به ساير افراد بازمانده از معاش، معاش داده مى شود.

 

 

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan