خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان اله ساى تگاب از مشکلات صحى شکايت دارند

باشندگان اله ساى تگاب از مشکلات صحى شکايت دارند

Dec 14, 2015 - 15:24

محمود راقى (پژواک، ٢٣ قوس ٩٤): باشندگان ولسوالى هاى نا امن تگاب و اله ساى کاپيسا ميگويند که از ١٤ سال گذشته بدينسو، با مشکلات صحى مواجه اند و گله دارند که حکومت تاکنون کدام مرکز اساسى صحى در اين مناطق اعمار نکرده است.

آنها ميگويند که مجبوراند مريضان جدى خود را جهت تداوى به کابل و يا هم ولايت ننگرهار انتقال دهند.

تاج محمد باشنده منطقۀ علاقه دارى ولسوالى اله ساى، به آژانس خبرى پژواک گفت که باشندگان مناطق دوردست و کوهستانى ولسوالى، با مشکلات زياد صحى مواجه اند.

وى علاوه کرد که کلينيک هاى فرعى در اين ولسوالى وجود دارد؛ اما کارمندان آن، مريضان سخت را تداوى کرده نمى توانند و به آنها مشوره ميدهند که مريض خود را به کابل انتقال دهند.

وى گفت: "مشکل جدى متوجه مريضان زن ميباشد، در کلينيک ها سهولت هاى ولادت وجود ندارد و مردم مجبور ميشوند که خانم ها را به مرکز ولايت و يا هم کابل انتقال دهند که اکثريت همچو رويدادها، به مرگ خانم ها تمام ميشود."

شاه محمود  باشندۀ منطقۀ اسکين اين ولسوالى ميگويد که کلينيک هايى در بعضى مناطق اين ولسوالى اعمار شده؛ اما به مريضان ولسوالى کفايت نمى کند و نياز است که يک شفاخانۀ بزرگ به ولسوالى هاى تگاب و اله ساى اعمار گردد.

وى به پژواک گفت: "از چند سال گذشته بدينسو جنگ ها در ولسوالى اله ساى جريان دارد، نيروهاى دولتى در شفاخانه هاى نظامى تداوى ميشوند؛ آنها امکانات ديگر نيز ندارند؛ اما افراد ملکى که بخش اعظم قربانيان جنگ را تشکيل ميدهند، براى تداوى خود امکانات ندارند."

به گفتۀ شاه محمود، مردم به علت نبود امکانات مجبوراند که مجروحين خود را در خانه هاى خود تداوى کنند که در اثر آن، زخم ها عفونت کرده و زخمى جان خود را از دست ميدهد.

از سوى ديگر، سيد مير باشنده منطقۀ شکوت ولسوالى تگاب، به پژواک گفت که در اين ولسوالى، همواره جنگ است و مردم ملکى در آن قربانى ميشوند؛ اما آنها امکانات تداوى مجروحين را در ولسوالى خود  ندارند.

وى  افزود که اکثراً مجبور ميشوند که مجروحين و مريضان خود را به جلال آباد، کابل و يا هم ولايت پنجشير انتقال دهند که در جريان راه، با مشکلات مواجه ميشوند.

شاويز باشندۀ منطقه سينزى ولسوالى تگاب، ضمن تاييد اين مشکلات به پژواک گفت که نبود کلينيک نسايى ولادى در ولسوالى، مردم را با مشکلات زياد مواجه کرده است.

به گفتۀ موصوف، چند ماه قبل يکى از خانم هاى خانواده اش، مشکل ولادى داشت و آن را به ولسوالى سروبى انتقال ميدادند که در مسير راه جان داد.

حاجى گلالى يکتن از سران قومى اين ولسوالى گفت که کلينيک هاى کوچک وجود دارد؛ اما اين کلينيک ها مشکلات مردم را هموار کرده نمى تواند.

اما وى افزود که در اين کلينيک ها کدام سهولت تداوى به مريضان جدى اين ولايت وجود ندارد و مردم مجبوراند که به ساير ولايات مراجعه کنند.

يک باشندۀ ولسوالى تگاب که از ذکر اسمش خود دارى کرد، به پژواک گفت که براى ولادت به شفاخانۀ رابعۀ بلخى شهر کابل منتقل گرديده بود.

وى افزود: "تکلیف فشار داشتم، در مسير راه کابل با مشکلات زياد مواجه شدم؛ اما خداوند از من نگهدارى کرد."

عزيزالله ساپى عضو شوراى ولايتى کاپيسا گفت که حرف هايى از ساخت يک شفاخانۀ اساسى در تگاب از چند سال بدينسو جريان دارد؛ اما کار آن تاکنون به تاخير افتاده است.

موصوف، به آژانس پژواک گفت که تلاش هاى مشترک را با مقامات ولايتى آغاز کرده، تا امور ساخت يک کلينيک به اين ولسوالى ها شروع شود.

داکتر ميرزا محمد رجا رييس صحت عامه ميگويد که آنها در مناطق کوهستانى و دوردست ولسوالى اله ساى، کلينيک هايى دارند که به مشکلات صحى مردم تا يک حد رسيدگى ميکند.

وى به پژواک گفت که در تگاب نيز چند کلينيک وجود دارد و هم اکنون کار اعمار يک کلينيک اساسى در بخش جنوبى تگاب جريان دارد.

داکتر رجا تعهد کرد که با آغاز سال جديد، امور ساخت يک شفاخانه در مرکز ولسوالى تگاب آغاز خواهد شد.

رييس صحت عامه، علت تاخير در کارهاى اين شفاخانه را سردى هوا عنوان کرد و گفت که امور آن در بهار آينده آغاز خواهد شد.

به گفتۀ وى، وزارت صحت عامه، پاليسى خود را دارد که به اساس آن، هر ولايت بايد يک شفاخانه داشته باشد و آنها همچو يک شفاخانه در مرکز کاپيسا دارند.

داکتر رجا افزود که باشندگان ولسوالى هاى اين ولايت، بايد مريضان خود را به شفاخانۀ مرکزى انتقال دهند؛ چرا که اين شفاخانه داراى وسايل مجهز ميباشد.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement