خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حملۀ ديروز در کابل به مثابه حمله بر خانوادۀ رسانه ها بوده است"

"حملۀ ديروز در کابل به مثابه حمله بر خانوادۀ رسانه ها بوده است"

Jan 21, 2016 - 13:22

فيروزکوه، باميان (پژواک،اول دلو۹۴): حملۀ انتحارى برکارمندان يک رسانه در کابل، با راهپيمايى و نشستى در ولايت غور و باميان به شدت تقبيح گرديد.

اين حمله، شام گذشته بر موتر کاستر" کابوراپرودکشن"مربوط  به گروه موبی که تلویزیون طلوع نیز جزو آن است، درسرک دارالامان نزديک سفارت روسيه صورت گرفت که هفت کارمند آن کشته شده و ١٥ تن ديگر جراحت برداشتند و طالبان، مسووليت حمله را به دوش گرفته اند.  

ده ها تن به شمول خبرنگاران وفعالان مدنى، امروز درشهر فيروزکوه مرکز ولايت غور، راهپيمايى نموده و اين حمله را به مثابۀ حمله بر خانوادۀ رسانه ها خواندند.

عبدالقدیر غفوری رئیس اتحادیه ژورناليستان غور، بعدازراهپيمايى درگردهمايى در چوک شهرفيروزکوه گفت: "ما این عمل طالبان وتروريستان را محکوم می نمایيم و این جنایت نمیتواند مانع کار رسانه اى ما شود"

وى افزود که همچو حملات، اهل رسانه ها را در کار شان مستحکم تر وقوی تر مى سازد.

عبدالخلیل مبارز رئیس اتحادیه معلمین غور گفت که  رسانه ها، مال وصدای مردم است؛ حمله به رسانه ها حمله  برمردم است وبا چنين حملات، صدای مردم خفه شده نمى تواند.

غلام حیدريکتن ازباشندگان غور گفت که همين رسانه ها هستند که صدای مردم غریب ومظلوم را بلند میکنند ومشکلات شان را به گوش مسوولین میرسانندو اگر رسانه ها نباشند، کسی به دادغریب نمی رسد.

اين حمله درنشست خبرى امروز توسط خبرنگاران، فعالان مدنى و حقوق بشر باميان نيز تقبيح شد.

حسين داداحمدى مسوول شبکۀ مجتمع جامعه مدنى "مجما" درباميان گفت که هدف آنها غمشريکى با خانواده هاى قربانيان وتقبيح کردن حملۀ انتحارى بر کارمندان يک رسانه درکابل است.

درقطعنامه اى که آنها صادر کردند، آمده است که حکومت درتامين امنيت مردم بخصوص خانوادۀ رسانه ها توجه کرده و طراح حملۀ انتحارى شام گذشته را که در داخل با طالبان دست داشته، شناسايى و به پنجۀ قانون بسپارد.کنفرانس خبرى در رابطه حمله بر کارکنان طلوع

در قطعنامه، اين حمله،حمله بر آزادی بیان، حقوق بشر و کرامت انسانی،غیر قابل بخشش وجنایت جنگی خوانده شده وتذکر رفته است که مذاکره سیاسی با طالبان باید تحریم گردد.

خبرنگاران ونهادهاى مدنى وحقوق بشرميگويند:((ماازجامعه رسانه ای کشورميخواهيم که درقبال این حمله بی تفاوت نبوده وسکوت نکند ودر سطح ملی و بین المللی به دادخواهی پرداخته و در اخبار مربوط به طالبان آنان را با نام گروه تروریستی نام بُرده و گزارشات مربوط به طالبان را تحریم نمایند.))

طاهرزهير والى باميان نيز اين حمله را به شدت تقبيح نموده وگفته است: ((بدون هیچگونه شک و تردیدی، مردم افغانستان و فعالان رسانه ای، تسلیم اهداف و حملات شوم و هراس افگنانۀ تروریستان نخواهند شد و روند برگشت ناپذیر مردم سالاری را، با تمام توان، حمایت می کنند.))
وى افزوده است که دشمنان مردم افغانستان مطمئن باشند که دولت و ملت ،از دست آوردهای ١٤ سال اخیر شان با قاطعیت و جدیت پشتیبانی نموده و تا رسیدن به سر منزل مقصود و تأمین عدالت، امنیت، آزادی، و حقوق شهروندی به مبارزه خویش ادامه خواهند داد.

گفتنى است که اين حمله، به سطح داخل و خارج مورد نکوهش قرار گرفته است.

گزارش های مربوطه:

اعلانات

Advertisement