خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طرح تازه قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون‌های انتخاباتی تائید شد

طرح تازه قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون‌های انتخاباتی تائید شد

Feb 10, 2016 - 19:04

کابل (پژواک، ۲۱ دلو۹۴): کابینه دولت در نشستی به ریاست رئیس جمهور، طرح تازه قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی را تائید کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته است که این نشست امروز در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

در این نشست، طرح قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی که از سوی وزیر عدلیه ارایه شده بود، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گفته شده است که طرح مذکور که با هدف تنظیم امور مربوط به تشکیل، وظایف، صلاحیت و طرز فعالیت کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی در پنج فصل و ۲۶ ماده می­باشد، تائید گردید و فیصله شد تا وزارت عدلیه فرمان تقنینی قانون متذکره را ترتیب و طی مراحل نماید.

تائید طرح تازه در مورد کمیسیون‌های انتخاباتی در حالی اعلام می‌شود که ولسی جرگه ۳۰ قوس سال جاری در نشستی با اکثریت آراء فرمان رئیس جمهور را در این زمینه رد کرد.

این فرمان در مورد هفت ماده بسته پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی بود که شامل ترکیب کمیته گزینش کمیشنران کمیسیون هاى انتخاباتى، ترتیب فهرست رای دهندگان به اساس تذکره تابعیت، تجدید نظر برمراکز رای دهی، کاهش تعداد اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی، مکانیزم رسیدگی به اعتراض‌ها و شکایات انتخاباتی، بیشتر شدن سهم زنان تا ٢۵ درصد در شوراهای ولسوالی ولایتی، و استخدام کارکنان موقت دولتی در مراکز و محلات انتخاباتی می‌شد.

قرار بود به اساس فرمان یادشده، در قانون انتخابات و قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی تعدیل به وجود آید.

اعضای مجلس استدلال می‌کردند که بر مبنای قانون، تنها کمیسیون مستقل انتخابات صلاحیت پیشنهاد تعدیل در قانون انتخابات و قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون‌های انتخاباتی را دارد، نه حکومت.

اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی نیز بر قانونی بودن ادامه فعالیت خود تاکید کرده‌اند. به تازگی کمیسیون انتخابات، ۲۴ میزان ۱۳۹۴ را به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها اعلام کرده است اما حکومت گفته است که انتخابات آینده از سوی کمیسیون‌های جدید صورت خواهد گرفت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement