خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالرووف انعامی بار ديگر منشى ولسى جرگه شد

عبدالرووف انعامی بار ديگر منشى ولسى جرگه شد

Mar 07, 2016 - 16:10

کابل (پژواک، ١٧ حوت ٩٤): عبدالرووف انعامی، بار ديگر به حيث منشى ولسى جرگه انتخاب شد؛ اما انتخابات سه کرسى ديگر هيئت ادارى اين جرگه، به دور دوم رفت.

امروز، انتخابات هيئت ادارى ولسى جرگه برگزار گرديد و براى چهار کرسى اين هيئت، ١٢ تن نامزد شده بودند.

منشى

عبدالرووف انعامى نماينده بدخشان و فريده حميدى نماينده نيمروز، براى پست منشى نامزد شده بودند.

در نتيجه راى گيرى از٢٢٠ تن حاضر در مجلس امروز، انعامى با به دست آوردن ١١٧ راى موافق، به حيث منشى اين جرگه انتخاب شد؛ پيش از اين نيز انعامى به حيث منشى کار می‌کرد.

نايب اول

عبدالرووف ابراهيمى رييس اين جرگه گفت که براى پست نايب اول جرگه، حاجى ظاهر قدير و ميرويس ياسينى نمايندگان ننگرهار، عبدالحفيظ منصور و عبدالقادر ځاځى وطندوست نمايندگان مردم کابل نامزد شده بودند که هيچ کدام آنها ٥٠ به علاوه يک راى را از آن خود کرده نتوانستند.

موصوف گفت حاجى ظاهر قدير با ٨٦ راى موافق و ميرويس ياسينى با ٥١ راى، بيشترين آرا در ميان اين چهار نامزد را داشتند و قرار است فردا ميان او دو نامزد پيشتاز انتخاب شود.

تا حال حاجى ظاهر، نايب اول اين جرگه مى باشد.

نايب دوم

ابراهيمى افزود که محمد نذير احمدزى نماينده کوچى ها، عبدالرحمان رحمانى نماينده بلخ، عبدالقيوم سجادى نماينده غزنى در اين جرگه، براى پُست نايب دوم نامزد شده بودند که احمدزى با کسب ٨٥ راى موافق و سجادى با ٦٩ راى موافق، نتوانستند آراى لازم براى برنده شدن را از آن خود سازند.

موصوف گفت که قرار است فردا براى بار ديگر براى اين دو تن، صندوق راى گذاشته شود.

تا حال نذير احمدزى، نايب دوم اين جرگه است.

نايب منشى

ابراهيمى گفت که عرفان الله عرفان نماينده کابل، وژمه صافى نماينده کنر و ربابه پروانى نماينده مردم پروان، براى پُست نايب منشى اين جرگه نامزد شده؛ اما هيچ کدام آنها در اين دور برنده نشدند.

رييس ولسى جرگه گفت که قرار است فردا ميان عرفان و پروانى، بار ديگر رقابت انتخاباتى شو زيرا عرفان با به دست آوردن ١٠٥ راى موافق و ربابه پروانى با کسب ٤٠ راى، نامزدان پيشتاز اين پست می‌ باشند.

 تا حال عرفان به حيث نايب منشى کار می‌کند.

سال ششم «امتيازى» دور شانزدهم شوراى ملى، در حالى آغاز می‌شود که به اساس قانون، بايد انتخابات ولسى جرگه در ماه هاى ثور و جوزاى سال روان برگزار می شد و دور جديد اين جرگه، به تاريخ اول سرطان آغاز به کار می‌کرد؛ اما انتخابات به تعويق افتاد و رييس جمهور، زمان کار اين جرگه را تا برگزارى انتخابات تمديد کرده است.

کميسيون مستقل انتخابات، ٢٤ ميزان سال ١٣٩٥ را روز انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى اعلام کرده است.

در ماده هشتاد و هفتم قانون اساسى آمده است که هر يک از دو مجلس شوراى ملى، در آغاز دوره کار، يک نفر از اعضاى خود را به حيث رييس براى يک دوره تقنينيه، و دو نفر را به حيث نايب رييس اول و نايب دوم، و دو نفر را به حيث منشى و نايب منشى براى مدت يک سال انتخاب می­کند.

اما قابل ذکر است که مشرانو جرگه، به تاريخ ٢٧ جدى سال روان فيصله نموده است که تا معرفى دو ثلت اعضاى جديد اين جرگه، انتخابات هيئت ادارى جرگه را برگزار نمى­کند.

به اساس ماده هشتاد و چهارم قانون اساسى، يک ثلت اعضاى اين جرگه از شوراهاى ولايتى، يک ثلت از شوراهاى ولسوالى انتخاب و يک ثلث ديگر، از سوى رييس جمهور انتصاب می‌شوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement