خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کابینه، پروژه بازسازی قصر دارالامان را مورد تصویب قرار داد

کابینه، پروژه بازسازی قصر دارالامان را مورد تصویب قرار داد

Mar 09, 2016 - 18:27

کابل (پژواک،١٩حوت٩٤): جلسۀ کابینه، پروژه بازسازی قصر دارالامان شهر کابل را به هزينۀ بيش از ١٦ ميليون دالر امريکايى تصويب نمود.

درخبرنامه اى که امروز ازسوى دفتر مطبوعات رياست جمهورى به آژانس خبرى پژواک مواصلت کرده، آمده است که  سيدسعادت منصور نادرى وزیر شهر سازی، در این جلسه که به رياست رييس جمهور اشرف غنى در ارگ انجام شد، گفت که به تاسی از هدایت ریاست جمهوری، پروژه طراحی و بازسازی قصر دارالامان توسط هیأت فنی- تخنیکی وزارت های امور شهر سازی، اطلاعات و فرهنگ و ریاست عمومی اداره امور، ترتیب شده  که طی پنج مرحله با بودجه (١٦.٥)  میلیون دالر امریکايی به پایه اکمال خواهد رسید.

 اين پروژه با هدف حفظ میراث های فرهنگی و تاریخی کشور، جلب و جذب توریزم و احیای هنر معماری دوران امانیه ترتيب گرديده است.

جلسه کابینه طرح پیشنهادی وزارت امور شهر سازی را در پرنسیپ مورد تائید قرار داده، وزارت را موظف نمود تا طبق تذکر جلسه در قسمت احیای مجدد قصر دارالامان اقدام نماید.

اين درحالى است که پژواک درماه جدى گزارشى را نشر نمود که مردم و نهادهاى مختلف وحتى شاگردان مکاتب، ميليونها افغانى برای بازسازی قصر دارالامان کمک نموده؛ اما اين قصر تاريخى، بازسازى نگرديده است.

قصر دارالامان، در حدود هشت کيلومترى جنوبغرب شهر کابل قرار دارد. این  قصر در دوره امان الله خان در اوايل دهۀ  ١٣٠٠ هجرى شمسى اعمار گرديده بود، که بر اثر جنگ های دهه ١٣٧٠تخريب شد.

از قصر دارالامان که تقريباً ١٥٠ اتاق کوچک و بزرگ داشت، دراوايل براى مرکز سلطنتى و بعدها به حيث تعمير وزارت دفاع استفاده ميشد که به اثر جنگ هاى دهه ١٣٧٠ تخريب شد.

اکنون زيبايى اين قصراز بين رفته، ديوارهاى آن فروريخته واتاق هاى آن به مخروبه مبدل شده است.

ازجانب ديگر، امروز دراجلاس کابينه، طرح قانون استملاک که به داخل ۷ فصل و ۵۲ ماده ترتیب گردیده است از سوی وزیر عدلیه به جلسه ارائه شد.

در جلسه خاطر نشان گردید که هدف استملاک، رفاه و رشد اقتصادی مردم کشور است و در یک نشست شورای عالی اراضی و آب در این مورد بحث شود تا تداخل وظیفوی میان اداره اراضی، شاروالی و سایر نهاد های مرتبط از بین برود.

کابینه پس از بحث های همه جانبه فیصله نمود تا در جلسه خاص شورای آب و اراضی، روی تاییدی قانون مذکور فیصله نهایی صورت گیرد.

سپس طرح مقرره موسسات تحصیلات عالی خصوصی که به داخل ۴ فصل و ۳۵ ماده ترتیب شده است، توسط وزیر عدلیه به جلسه مطرح گردید.

در جلسه گفته شد که ظرفیت جذب پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی دولتی  بر اساس تقاضای هموطنان برای فراگیری تحصیلات عالی بسنده نیست و باید در خصوص چگونگی استفاده بهتر از موسسات تحصیلات عالی خصوصی، بحث های بیشتر صورت گیرد.

همچنان تصریح گردید که شاخه های تحصیلی با در نظرداشت نیازمندی ها و تقاصای بازار، نظارت و تفتیش از فعالیت و چگونگی مصارف و عواید، تعیین فیس و زمان کاری استادان پوهنتون های دولتی در  موسسات تحصیلات عالی خصوصی نیز بررسی گردد.

جلسه فیصله نمود تامشاور ارشد رييس جمهور در امور زیربنایی با نمایندگان سکتور های مختلف صحبت کرده و در این رابطه وضاحت بیشتر بدهند تا در جلسات بعدی مقرره مذکور مورد تایید کابینه قرار گیرد.

متعاقباً وزیر فواید عامه در مورد پروژه سرک حلقوی قیصار- لامان گزارش خویش را ارایه کرد.

درجلسه تذکر رفت که پروژه ها پیش از قبولی و تطبیق، باید بررسی شده و هماهنگی بیشتر میان سکتور امنیتی و وزارت فواید عامه صورت گیرد.

همچنان در جلسه وزیر تحصیلات عالی گزارش هیئت موظف پیرامون رسیدگی به مشکلات محصلین افغان مقیم هند را ارائه کرد وگفت که هیئت مذکور، مشکلات محصلین افغان مقیم هند را در عرصه های مختلف مورد بررسی قرار داده و طبق یافته ها برای بعضی از محصلین مشکل امنیتی ایجاد شده و از اثر عرضه خدمات تحصیلی ضعیف و تدریس به لسان های محلی، محصلین در بعضی از پوهنتون ها به مشکل دچار می باشند.

جلسه کابینه فیصله نمود تا بخاطر حل مشکلات متذکره سفارت افغانستان در هند و سفارت هند در کابل همراه با وزارت های امور خارجه و تحصیلات عالی، اقداماتی را برای تشخیص دقیق مشکلات و دریافت راه های حل انجام دهند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking