خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یونسکو آبدات تاريخى بامیان را بازسازى مى کند

یونسکو آبدات تاريخى بامیان را بازسازى مى کند

Mar 15, 2016 - 10:41

باميان (پژواک،٢٥حوت٩٤): سازمان علمى و فرهنگى ملل متحد "يونسکو"، شش پروژه فرهنگى و تاريخى به شمول ساخت مرکز فرهنگی و بازسازی شهر غلغلۀ باميان را عملى مى نمايد.

بخش ديگراين پروژه هارا استحکام تپۀ يک مجسمۀ مخروبۀ بودا، آگاهيدهی تاثیر استخراج معدن حاجیگک بر آبدات تاریخی و فرهنگی، تحقیقات درمورد فرهنگ محلی و آگاهی عامه درمورد حفظ آبدات تاریخی و فضای سبز بامیان تشکيل ميدهد.

ماسانوری ناگاوکا ریيس بخش فرهنگی "یونيسکو" درافغانستان ميگويد که اين پروژه ها درسال جديد ١٣٩٥ در ولايت باميان عملى ميگردد.

وى، بدون مشخص نمودن هزینه این پروژه ها افزود که پلان های خود درمورد اين پروژه ها را با والى بامیان مطرح نموده و ازوى خواسته است که در اجلاس متخصصان بین المللی که عنقريب در مورد تاریخ وباستانشناسی در آلمان برگزار میشود، شرکت نماید.

طاهر زُهير والی بامیان که ديروز بااين مسوول يونسکو درباميان ديدار نمود، از پروژه هايی که از طرف اين سازمان اجرا میگردد، استقبال نموده وطرحی را مبنی بر درج تاریخ انهدام بودا به عنوان روز فاجعه فرهنگی، در تقویم جهانی مطرح نمود.

اين درحالى است که ٢٠ حوت سالگرد تخريب دومجسمه بودا درباميان بود وفرهنگيان و مردم باميان انتقاد دارند که برای ترميم این آبدات تاریخی، فریادمى زنند؛ اماکسی به خواست های آنان توجهی ندارند.

دومجسمه که قدامت ١٦٠٠ساله داشته و ازشاهکارهاى زمان بوديزم بودند؛ در زمان حاکميت طالبان (١٠مارچ  ٢٠٠١ ميلادى) تحت اين نام که موجوديت بُت به معناى شرک است، در پی حملات متواتر و آتشباری سنگين طالبان، منهدم گرديد.

مجسمۀ بزرگ صلصال با ارتفاع ٥٥ متر و مجسمۀ کوچک به نام شمامه با ارتفاع ٣٣ متر، در مسير جاده قديمی ابريشم در شمال شهر باميان، در دل کوه تراشيده شده بود.

تپۀ مجسمۀ صلصال که در وقت تخريب، درز پيدا کرده، يکى از شش پروژۀ يونسکو است که درسال آينده عملى ميگردد.

والی باميان، از سازمان یونسکو خواست که هشت آبدۀ تاریخی ثبت شدۀ این ولایت را در فهرست دایمی میراث های جهانی شامل سازد.

ریيس بخش فرهنگی یونسکو وعده داد که این پیشنهادها را با ریيس عمومی اين سازمان مطرح نماید.

وی از اقدام اداره محلی درانتقال چوب فروشی ها و کانتینرهای بازار به محل دیگر، ابراز خرسندی نمود و این طرح را در جهت حفظ فضای سبز و آثار فرهنگی بامیان مهم و ارزنده خواند.

شهر بامیان طبق ماستر پلان فرهنگی، به ساحات سرخ وسبز تقسیم شده است. طبق این ماسترپلان که از طرف دولت ویونسکو تاييدگرديده، ساحات سبز باید حفظ گردد ونبايد ساخت وساز در ساحات سرخ که در نزدیکی های آثارتاريخى قرار دارند، صورت بگیرد.

ایجاد چوب فروشی ها وغرفه های خودسر در بازار بامیان، باعث تخریب فضای سبز گرديده و به همین علت اداره محلی، اقدام به انتقال آنان در جاهای تعیین شده کرده است.

 این درحالی است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تحقیقی را در مورد آبدات تاریخی بامیان انجام داده که نشان می دهد اکثر آبده های تاریخی، به علت بی توجهی در معرض نابودی قرار دارد.

روح الله فروغ رئیس دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان در این مورد گفت: "هیچ دید استراتژیک و بلند مدت برای حفاظت از آثار تاريخى وجود ندارد واز این ناحیه ما به شدت نگران هستیم."

وی افزودکه آبده های تاریخی بامیان، مانند دیوارهای قلعه بربر در ولسوالی یکاولنگ، قلعه چهل برج بامیان شهر غلغله وضحاک در حال فروریختن است.

گفتنى است که دوسال قبل قسمت هايى از شهر غلغله، به هدف حفاظت از این ساحۀ تاریخی و جلب توجه بيشتر سياحان، توسط موسسۀ ایکوموس فرانسه بازسازی گردیده است.

شهر غلغله، در مرکز باميان واقع است و یکی از شهرهای دورۀ اسلامی است و حالا فقط نشانه هايی از دیوارها و برجهای این شهر، باقی مانده است.

 محققان گفته اند که اين شهر، در زمان ملوک شنسبانیه واحتمالاً توسط ملک فخرالدین، به عنوان مرکز شهر اعمارگردیده و در اطراف آن، مغاره هايی وجود داشته که مردم در آن زيست ميکردند.

درآن وقت گفته شده بود که از کمک مالى ايتاليا، ساحات شهر ضحاک نيز بازسازى ميگردد که شامل ديوارها و عمارات بجا مانده از زمان هاى گذشته را احتوا ميکند.

شهر ضحاک، بر روی تپه ای مرتفع در ١٧ کیلومتری شرق مرکز بامیان در مسیر شاهراه بامیان کابل  واقع است.

طبق نظریه محققان، این شهر از دوره ساسانیان باقی مانده و در حمله چنگیز تخریب گرديد. درين حمله چنگيز نواسه اش را نيز از دست داد.

بقایای زیادی از بعضی عمارات آن، با دیواراهای نقش شده باقی مانده و دژهای مستحکم نظامی در اطراف این شهر نيز به مشاهده میرسد.

بیشترین تخریبات در زمان حملات هوايى قواى شوروى سابق در دهه ١٣٦٠ هجرى بر شهر ضحاک بود. این شهر، یکی از پایگاه هاى مهم مجاهدین که علیه روسها مى جنگيدند، نيز محسوب ميگرديد.

 

 

 ریيس بخش فرهنگی "یونسکو" درافغانستان نیز نگرانی خود را از آبده های تاریخی در معرض خطر بامیان اعلام کرده و آمادگی خود را برای همکاری با ادارۀ محلی برای حفاظت از این آثار و خارج شدن بامیان از لیست میراث های فرهنگی در معرض خطر جهان اعلام کرد.

بامیان از سال ۲۰۰۳ تا حال در لیست میراث جهانی در حال خطر قرار دارد.

عبدالرحمن احمدی سخنگوی والى بامیان گفت که اين ولايت بخاطر آثار تاریخی خود اهمیت زیادی دارد وشامل لیست یونسکو میباشد وتنها مسوولیت حفظ آبدات، به دوش دولت افغانستان نیست و باید یونسکو سهم عمده ای داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد که اداره محلی تا حد توان، برای حفظ آثار تاریخی وباستانی تلاش کرده است؛ اما آثار تاریخی بیشتر در معرض تخریب طبیعت مانند آب وباران قرار دارد.

مجسمه های تخریب شدۀ بودا، بند امير(اولين پارک ملى کشور)، چهل برج، درۀ اژدر، منطقۀ فيروزبهار، استوپۀ کليگان و قلعه هاى "چهل برج" گوهرگين، کافرى و چهل دختران، چهل ستون، شهر شاهی، ساحات ديگر تاريخى و باستانى باميان است که توجه سياحان داخلى و خارجى را به خود جلب نموده و سالانه دولت و مردم از درک توريزم، عوايد خوب به دست مى آورند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement