خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حدود ٥٠ درصد مکاتب لوگر ساختمان ندارد

حدود ٥٠ درصد مکاتب لوگر ساختمان ندارد

Mar 22, 2016 - 14:47

پل علم(پژواک،٣ حمل ٩٥): مسوولين رياست معارف مى گويند که در اين ولايت، نزديک به ٥٠ درصد مکاتب فاقد ساختمان است و متعلمين، در منازل کرايى درس ها را فرا مى گيرند.

محمد اکبرستانکزى رييس معارف لوگر، به تاريخ ٣ حمل طى مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت که سال گذشته، روند تعليمى در اين ولايت خوب بود و آنها توانستند که در سراسر ولايت، به شاگردان زمينۀ تحصيل متوازن را فراهم نمايند.

موصوف علاوه کرد: "مشکلات عمدۀ ماکمبود تشکيل، عدم ديوار احاطوى براى مکاتب نسوان و نبود ساختمان براى اکثر مکاتب مى باشد."

به اساس معلومات، در اين ولايت از جمع ٣٠٥ مکتب و مدرسۀ دينى ١١٨ آن، فاقد ساختمان بوده و ٧٠ مکتب ديوار احاطوى ندارد، که شاگردان آن در خانه هاى کرايى مصروف آموختن تعليم اند.

قرار گفتۀ ستانکزى، در بسا مناطق، مکاتب آب آشاميدنى صحى هم ندارد که شاگردان با مشکلات مواجه اند.

نامبرده افزود که مشکلات متذکره را با وزارت معارف و مقام ولايت درميان گذاشته اند و براى حل آن تلاش ها ادامه دارد.

نامبرده اين را نيز گفت که در همه مناطق لوگر، مکاتب به روى متعلمين بازاست و در اين راستا کدام مشکل ديده نمى شود.

زيارمل باشندۀ منطقۀ پنج پاى ولسوالى خروار ولايت لوگر، به پژواک گفت که تمام مکاتب در اين ولسوالى فعال است؛ اما برخى آنها فاقد ساختمان ميباشد.

نامبرده افزود: "ما حق داريم که براى مکتب ها ساختمان هاى خوب و ماحول آرام درسى داشته باشيم؛ تا بتوانيم تحصيلات خود را به گونۀ درست به پيش ببريم؛ اما اکنون از آن بى بهره ايم."

همچنان عبيدالله متعلم صنف سوم مکتب متوسطۀ هارون خيل پل علم، به پژواک گفت: "مکتب ما ساختمان ندارد؛ به همين دليل يک سال در يک گوشۀ قريه وسال ديگر در طرف ديگر قريه، خانه اى را به کرايه مى گيرندد که در آمدن و رفتن، به ما مشکل مى آفريند."

نامبرده، از مسوولين حکومت خواست تا در اين منطقه براى مکاتب ساختمان اعمار نمايند.

محمد قسيم خوشيوال معاون شوراى ولايتى لوگر، به پژواک گفت که حکومت مکلف است تا در سراسر کشور، ماحول و امکانات ضرورى آموزشى را براى متعلمين فراهم نمايد.

اما موصوف افزود: "در اين ولايت کيفيت روند تعليمى خوب است، ما در همه ولسوالى ها نظارت کرده ايم؛ هيچ مکتب خيالى موجود نيست."

شايان ذکر است که در حال حاضر، ١٣٥ هزار شاگرد در ولايت لوگر مصروف فراگيرى تحصيل اند که اضافه تر از ٥٠ هزار شان قشر اناث مى باشند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement