خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سروى: در انتخابات آینده ولسی جرگه، ٥٢،٣٤ درصد مردم سهم نخواهند گرفت

سروى: در انتخابات آینده ولسی جرگه، ٥٢،٣٤ درصد مردم سهم نخواهند گرفت

Apr 11, 2016 - 18:05

کابل (پژواک، ٢٣ حمل ٩٥): یافته های یک سروی نشان می­دهد که در انتخابات آینده ولسی جرگه، ٥٢،٣٤ درصد مردم سهم نخواهند گرفت؛ اما ٤٧،٦٦ درصد گفته اند که در انتخابات شرکت می کنند.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، حدود سه ماه قبل، ۲۴ میزان سال ۱۳۹۵ را تاریخ برگزاری انتخابات ولسى جرگه و شوراهای ولسوالی اعلام داشته است.

اين سروى، تحت نام «خانه ملت از دیدگاه ملت»  ازسوى ادارۀ انکشافی فوکس (FOCUS) صورت گرفته است .

عبدالنافع همت سخنگوی اين اداره، امروز دريک نشست خبرى گفت که اين سروی در مدت شش ماه، در ٣٤ ولایت کشور ازطريق صحبت مستقيم با ١٠٥١٢ تن که ١١،٣٣ درصد آن را زنان تشکیل می­دهند، صورت گرفته است.

به گفتۀ موصوف، ۸۵،۹۴ درصداشتراک کننده هاى اين سروى گفته اند که برای انتخابات آینده ولسی جرگه،  باید هر ولایت به چند حوزه انتخاباتی تقسيم شود؛ اما در ميان پرسش شوندگان ١٤،٠٦ درصد گفته اند که باید تمام ولایت یک حوزه انتخاباتی باشد.

همت گفت که ٨٧،٨٩ درصدشاملين اين سروى، اظهار داشته اند که وکلا از مشکل آنان خود را آگاه نمی­سازند و به این سبب آنان ناراض اند؛ اما ٣٣،٧٩ درصد  ديگرگفته اند که وکلای شان به آن­ها خدمت قابل توجهی کرده اند.

بر پايۀ اين سروى، ٧،٩٦ درصد مصاحبه شوندگان باور دارند که ولسی جرگه، در بربادی ملت و دولت بيش از هر کس دیگر وسيعاً دست دارد و همچنان ۳۶،۷۳ درصد مصاحبه شوندگان گفته اند که اعضای ولسی جرگه به فساد آلوده اند.

در اين سروى ٢٠،٩ درصد مصاحبه شوندگان، ولسى جرگه را خانۀ ملت نه، بلکه خانه کميشن کاران و دکانداران خوانده اند.

به گفتۀ سخنگوی ادارۀ انکشافی فوکس، در این سروی ۷۱ رسانۀ محلی به شمول ٦١ راديو، پنج تلویزیون و پنج نشریه چاپی همکاری کرده اند و سروی یادشده توسط ۱۲۶ خبرنگار به طور رضاکارانه صورت گرفته است.

منبع خاطر نشان کرد که در این سروی، از جمع ۳۶۴ ولسوالی و ۱۸۲ ناحيه شهری در ٤١ ولسوالی به دليل نبود امنيت سروی انجام نشده است.

موصوف همچنان افزود که در این سروی، شش هدف عمده  دنبال شده که شامل "چه تعداد از مردم در انتخابات آینده ولسی جرگه سهم می­گيرند و کسانيکه سهم نمی­گيرند، دلایل شان چيست؟ آیا در انتخابات آینده ولسی جرگه، تمام ولایات یک حوزه باشد و یا اینکه بر چند حوزه انتخاباتی تقسيم شود؟ سيستم رابطه بين مردم و ولسی جرگه چگونه است؟ چه تعداد از وکلای ولسی جرگه در فساد اداری دست دارند؟ هر وکيل در پنج ساله گذشته خو، چه خدماتی را انجام داده و مردم در قبال آن خدمات چه نظر دارند؟  وبه آنعده از مردم که در مورد این سروی از آنها پرسش صورت ميگيرد، آگاهی دهی در مورد مسووليت های قانونی وکلای ولسی جرگه در نظر گرفته شده است"، مى باشد.

اما عبدالروف انعامی منشی ولسی جرگه در ارتباط به نشر این سروی گفت، تحقیقات غیر اساسی که در موضوعات مختلف صورت می­گیرد، هیچ مبنای قانونی ندارد.

وی گفت: "وقتی این ها یک تعداد زیاد از نمایندگان ملت را در حقیقت مجرم قلمداد می­کنند، تحقیقات شان باید بر مبنای مدارک مستنبطه و قاطعیۀ جرم بوده باشد، بعد تشهیر که یکی از مجازات است، به حکم محکمه صورت می­گیرد؛ اما این­ها پیش از اینکه کدام گپی را بالای کسی به اثبات برسانند، از طریق رسانه ها این را به اعلان می­سپارند؛ خود این ها باید مورد پیگرد ارگان­های عدلی و قضایی قرار بگیرند."

برای معلومات بیشتر روی لینک فشار دهید

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement