خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی وکلا خواهان تجدید نظر در مورد مسوولان امنیتی کابل شدند

برخی وکلا خواهان تجدید نظر در مورد مسوولان امنیتی کابل شدند

Apr 20, 2016 - 15:23

 کابل (پژواک، اول ثور ٩٥): برخى اعضاى ولسى جرگه، مسوولان امنيتى کابل را به سهل انگاری در جلوگيرى از حملۀ ديروز متهم مى­کنند و خواهان تجدید نظر در مورد اين مقام‌ها و اعدام زندانيان محکوم به اشد مجازات طالبان می‌باشند.

رؤساى پيشين امنيت ملى افغانستان نيز در عکس العمل به حملۀ ديروز، در صفحات فيس بوک شان نوشته اند که زندانيان طالبان که محکوم به اعدام شده اند، اعدام شوند.  

ديروز، رياست محافظت رجال برجسته ادارۀ امور که در مربوطات حوزۀ شانزدهم امنيتى در نزديکى پل محمود خان شهر کابل موقعيت دارد، هدف حملۀ موتربم قرار گرفت.

وزارت داخله گفته است که در اين حمله ٦٤ تن کشته شده و ٣٤٧ تن زخمى شده که اکثريت آنها افراد غيرنظامى می‌باشند.

سهل انگاری مسوولان امنيتى

زهیر سعادت نماینده مردم پنجشیر، در نشست امروز این جرگه ضمن تقبیح کردن اين حمله گفت: "حملۀ دیروز یک حمله تصادفی نبوده، بلکه از قبل سازماندهی شده بود و ارگانهای امنیتی خبر داشتند؛ اما سهل انگاری صورت گرفته است."

وی مسوولان امنیتی کابل را به سهل انگاری و بی کفایتی در قبال اين حمله متهم کرده افزود: «جای سوال است که چرا با وجود اطلاعات، تدابیر اتخاذ نشده است؟»

میردادخان نجرابی نماینده مردم کاپیسا در ولسی جرگه گفت: «اطلاعات وجود داشته؛ اما اقدامات به خاطر جلوگیری از چنین حوادث روی دست گرفته نشده؛ چرا رییس جمهور خاموش است، حادثۀ دیروز از کندز کرده خونین تر بود.»

 شهر کندز سال گذشته به دست مخالفين مسلح دولت سقوط کرد؛ اما چند روز بعد از سقوط دوباره تحت تصرف دولت درآمد.

نجرابى نيز مسوولان امنیتی کابل را به بی کفایتی متهم کرد و گفت که در یک سال گذشته در کابل، بیش از ٧٠٠ عراده موتر به سرقت برده شده، ٥٠ تن اختطاف شده و جان و مال مردم حفظ نمی باشد.

نجرابی از رییس جمهور خواست تا در مورد مسوولان اداره هاى امنیتی کابل تجدید نظر نماید؛ زیرا به گفته او هیچ فردی خود را در کابل مصوون احساس نمى کند.

نعمت الله غفاری نایب دوم ولسی جرگه که ریاست نشست امروز را برعهده داشت و شمار ديگرى از اعضاى اين مجلس نيز ضمن اینکه حملۀ دیروز را تقبیح نمودند، از سران حکومت خواستند تا در قسمت مسوولان امنیتی کابل تجدید نظر نمایند.

خواست اعدام زندانيان

نظیفه ذکی نماینده مردم کابل در ولسى جرگه گفت: «بعد از حادثه شاه شهید کابل، این دومین حادثه غم انگیز است؛ از حکومت می خواهم تا تروریستان را که در محبس پلچرخی و بگرام اند، به جواب همین حادثه بیاورند و در پل محمود خان اعدام بکنند، آنها پلو خورده روان هستند؛ اعدام شوند تا جواب و تسلی برای مادرانى باشد که فرزندان شان را از دست داده اند.»

او خطاب به اعضاى جرگه گفت: «بی تفاوت نمانید، یک طفل به چه قسم بزرگ می شود و در سن ٢٥ سالگی به شکل ناجوان مردانه به قتل میرسد، لعنت به دشمن و تروریستان وحامیان شان.»

فکور بهشتی نماینده مردم بامیان نیز گفت که اگر حکومت قصد انتقام گرفتن را دارد، باید آن عده زندانیان طالبان را به دار آويزان کنند که محکوم به اعدام شده اند.

این درحالی است که رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی افغانستان نيز در واکنش به حملۀ دیروز در کابل در صفحه فیس بوک خود نوشته است که اگر حکومت افغانستان "در جنگ با تروریزم صادق و جدی است"، پس انس حقانی برادر سراج الدین حقانی و ده ها "تروریست" دیگر را که به اعدام محکوم شده اند، اعدام کند.

انس حقانی، یکی از برجسته ترین افراد شبکه حقانی (گروه مخالف مسلح دولت) است که در سال ١٣٩٣ از سوی ریاست امنیت ملی دستگیر شده است.

همچنان امرالله صالح رييس پيشين ديگر امنيت ملى در صفحه فيس بوک خود نوشته است: «از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی تا امروز، نزدیک به ده هزار نفر افغان ملکی و نظامی توسط طالبان به قتل رسیده اند؛ اما با وصف اینکه رهبران حکومت وعدۀ انتقام گیری و بازخواست خون هموطنان ما را داده اند، هیچ یک از طالبان اسیر اعدام نشده اند. شماری از زندانیان طالب در جنایت های بزرگ مانند سازماندهی حملات انتحاری، انفجارات بزرگ شهری و کمین گیری ها دست داشته و مدارک کافی مادی و معنوی در مورد جرم شان وجود دارد. رییس جمهور یک بار دیگر وعدۀ انتقام را داد. بهتر است این انتقام سر از امروز آغاز گردد. مردم نیاز به حرف و وعده برای روز "مبادا" ندارند.»

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement