خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هزاران سى سى خون به مجروحين حملۀ ديروز کابل اهدا شد

هزاران سى سى خون به مجروحين حملۀ ديروز کابل اهدا شد

Apr 20, 2016 - 15:05

چاريکار، هرات، سرپل (پژواک، اول ثور ٩٥): صدها تن از مقام‌هاى حکومت و مردم عام در ولايت هاى پروان، هرات و سرپل، براى کمک به زخميان حملۀ ديروز در کابل، بيش از ٥٠هزار سى سى خون اهدا کردند.

مسوولان می‌گویند که ديروز، در يک حملۀ موتربم از سوى طالبان مسلح بر رياست محافظت رجال برجسته در شهر کابل، ٦٤ تن کشته شده و نزديک به ٣٤٧ تن زخم برداشته اند.

به گفتۀ آنها، اکثر کشته شده ها و زخميان حمله، افراد غيرنظامى هستند.

امروز در چاريکار مرکز ولايت پروان، کمپاين جمع آورى خون براى زخمى هاى اين رويداد آغاز شد.

محمد قسیم سعیدی ریيس صحت عامه ولایت پروان، به اژانس خبرى پژواک گفت که تا چاشت امروز ٥٥ تن که اکثريت آنها مسوولان و کارکنان اين ولايت بودند، سى هزار سى سى خون اهدا کردند. 

موصوف گفت که اين کمپاين، تا دو روز ديگر ادامه خواهد داشت و مراکز صحى در مرکز و ولسوالى ها آماده اند که خون را جمع آورى کنند.

محمد عاصم عاصم والی پروان و يک تن از کسانى که خون اهدا کرده اند، ضمن عرض تسلیت به بازماندگان قربانیان حمله ديروز کابل گفت که او و ساير مردم براى همدردى، غمشريکى و کمک با زخميان، خون اهدا مى کنند.  

 همچنان محمدعباد نادرى محصل پوهنتون پروان، گفت که براى کمک با زخميان حمله ديروز، ٥٠٠ سى سى خون اهدا کرده است.

وى از ساير مردم خواست تا براى کمک با زخميان خون اهدا کنند.

همچنان مقام هاى محلى و شهروندان هرات، کمپاین اهدای خون را بخاطر حادثۀ دیروز کابل راه اندازی کردند.

محمدآصف رحیمی والی هرات که در این کمپاین خون دهی اشتراک کرده بود، گفت که مردم هرات بخاطر همبستگى با مردم كابل، كمپاين اهداى خون را راه اندازی نمودند.

موصوف که در جمع شماری از مقامات دولتی، وکلای گذر و علما سخن می‌زد، از حمله تروریستی روز گذشته در کابل به عنوان جنايت یادکرد و از بزرگان و علمای دین خواست تا با دولت همکار باشند و نگذارند تروریستان به اهداف شان دست یابند.

وى افزود که با این گونه افراد صلح نمی شود و نباید حکومت و مردم خود را فریب بدهند.

او از ملا امامان مساجد خواست تا در خطبه های نمازهای جمعه، در مورد همبستگی مردم در برابر دهشت افگنان صحبت کنند.

در همین حال، محمد رفیق شیرزی سخنگوی شفاخانۀ حوزوی هرات گفت که در این کمپاین، شماری از شهروندان اشتراک کردند تا خون شان را به زخمی های حادثۀ دیروز کابل اهدا کنند.

شیرزی افزود، ٢٠هزار سی سی خون از شهروندان هرات جمع آوری شده، که تا شام امروز به وسیلۀ طیاره به بانک خون کابل تحویل داده میشود و توسط آنان، به نیازمندان حادثۀ دیروز کابل توزیع خواهد شد.

در این حال، شماری از شهروندان هرات که در این کمپاین، خون شان را اهدا کرده اند، میگویند که هر افغان باید در غم کسانیکه در حادثۀ دیروز کشته و یا زخمی شده اند، خود را شریک بداند و به زخمیان خون اهدا کند.

عزیزه محاکی یکی از فعالان زن که در این کمپاین اشتراک کرده بود، به پژواک گفت: "من هم منحیث یک مادر وظیفۀ خود دانستم تا مقدارى خون خود را به زخمی های این حادثه اهدا بکنم."

از سوى ديگر، ده ها تن بشمول مقامات محلی و سربازان نیروهای امنیتی در ولایت سرپل، به زخمیان حادثۀ دیروز کابل خون اهدا کردند.

والی سرپل، طی گردهمايی شان حادثۀ خونین دیروز کابل را به شدید ترین الفاظ تقبيح نموده و همه به بانک خون رفتند و برای مجروحین این حادثه، خون اهدا کردند.

داکتر نورالحق محمد مراد جلیس ريیس صحت عامه سرپل، به پژواک گفت که امروز حدود ٣٠٠ تن بشمول هیئت رهبری ولایت، علما، و جوانان از ساعت ٧ صبح بخاطر اهدای خون،  به شفاخانه مراجعه نمودند که این روند تا چند روز دیگر ادمه خواهد داشت و خون اهدا شده به بانک خون کابل، به زودی ارسال خواهد شد.

نصیراحمد یکتن از سربازان کندک ششم امن و نظم عامه سرپل که بخاطر اهداى خون به شفاخانه  آمده بود، طالبان را جنایتکاران و دشمنان مردم بیگناه عنوان نموده، گفت: "ما هم خون مانرا در سنگر بخاطر تامین امنیت مردم فدا میکنیم و هم به زخمیان رویدادهای جنگی، خون اهدا خواهیم کرد."

 اين درحاليست که روز گذشته صد ها باشندۀ شهر کابل نيز به هدف اهداى خون  به مجروحين حادثه ديروز در کابل ا به شفاخانه هاى کابل رفته بودند.  

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement