خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شش تن به جرم "فعالیت های تروریستی" در کابل اعدام شدند

شش تن به جرم "فعالیت های تروریستی" در کابل اعدام شدند

May 08, 2016 - 11:25

کابل (پژواک،١٩ثور٩٥): رياست جمهورى می گوید که حکم اعدام شش تن از اعضای طالبان و القاعده، که در فعالیت های تروریستی از جمله ترور برهان الدین ربانی نقش داشتند، امروز اجرا شده است.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، در خبرنامه یی که آژانس خبری پژواک فرستاده، گفته است که محمد اشرف غنی رئیس جمهور در مطابقت با احکام قانون اساسی، قوانين جزا و دستورهای دين مبين اسلام و ساير الزاميت ‌های دولت، با درنظرداشت تقاضای مکرر خانواده‌های قربانيان حملات تروريستی، حکم اعدام این افراد را توشیح کرده است.

گفته شده است که این شش تن، به جرایم سنگین و جنایت علیه غیر نظامیان محکوم شده بودند.

در ادامه خبرنامه آمده است که توشيح اين احکام بعد از بررسی دقيق، تکميل شدن روند منصفانه و عادلانه بودن محاکم، با در نظرداشت الزاميت های حقوق بشری افغانستان صورت گرفته است و اين احکام، امروز توسط مراجع عدلی و قضايی در مطابقت با قوانين کشور اجرا شد.

دفتر ریاست جمهوری خاطر نشان نموده است که دولت افغانستان و رئيس جمهور، با درنظرداشت تطبيق روند شفاف، دقيق و عادلانۀ عدلی و قضايی، متعهد به تامين عدالت و به کيفر رساندن مجرمينی می باشد که به اعمال تروريستی و جنايی دست زده و مردم بی گناه را به قتل رسانده، امنيت و مصونيت عامه را به مخاطره قرار می اندازند.

یک منبع حکومت به پژواک گفت که افراد اعدام شده شامل خان آغا مشهور به عبدالرحمان، حميدالله، محمد اسماعيل، حجت الله، اکمل و محمد عثمان مى باشند.

به گفته وی، خان آغا عضو القاعده بوده که در حمله بر عبدالله لغمانى معاون رياست عمومى امنيت ملى و حمله بر حميدالله مدير ٢٥ امنيت ولايت لغمان دست داشت. لغمانی و حمیدالله در این حمله ها جان خود را از دست دادند.

عبدالله لغمانى، ١١ سنبله سال ١٣٨٨، در شهر مهترلام مرکز ولايت لغمان  در يک حمله انتحارى کشته شد. در این رویداد، ٢٥ تن کشته و ٥٤ تن ديگر زخم برداشتند. ضابط کريم رئيس اجرايى ولايت لغمان، مولوى صفى الله  رئيس حج و اوقاف اين ولايت، عمادالدين عبدالرحيمزى  رئيس شوراى ولايتى و دو محافظ لغمانی نيز در این رویداد کشته شدند.

این منبع حکومتی تصریح کرد که حميدالله، از اعضای گروه طالبان بود که حمله بالاى برهان الدين ربانى رئيس اسبق شوراى عالى صلح را سازماندهی کرده بود.

برهان الدين ربانى، ٢٩ سنبله سال ١٣٩٠ در منطقه وزيراکبرخان شهر کابل، در داخل خانه اش از سوى یک حمله کننده انتحارى که به بهانۀ آوردن پيام صلح به دیدارش رفته بود، کشته شد. در این رویداد، محمد معصوم ستانکزی سرپرست کنونی وزارت دفاع ملی که در آن زمان به عنوان رئیس دارالانشای شورای عالی صلح کار می کرد، زخمی شده بود.

بر پایه معلومات این مقام حکومت؛ محمد اسماعيل سومین فرد اعدام شده، عضو شبکه حقانى بود که در حمله بر سوپر مارکت فاينست در منطقه وزير محمد اکبر خان شهر کابل دست داشت.

در این حمله، هشت تن از جمله یک کميشنر کميسيون حقوق بشر با ٥عضوخانواده اش کشته و ١٥ تن دیگر مجروح شدند. 

از حجت الله نیز به عنوان عضو گروه طالبان نام برده شده است. وی به جاسازى و انفجار ماین بر یک موتر کاستر در روز ١٧ اسد سال ١٣٩١در ولسوالى پغمان ولايت کابل که بر اثر آن، نه غیر نظامی کشته و شماری دیگر مجروح شدند، مجرم شناخته شده بود.

از اکمل، پنجمین فرد اعدام شده نیز به عنوان عضو طالبان نام برده شده است. وی به جرم دست داشتن در حمله ٣١ ثور سال ١٣٩٠  بر شفاخانه سردار محمد داود خان محکوم شده بود. در این رویداد، چهار تن از نیروهای امنیتی کشور کشته  و٢۳ تن زخمى شدند.

محمد عثمان، دیگر عضو طالبان نیز به جرم جاسازى و انفجار ماين در ولسوالى خيرکوت ولايت پکتيکا اعدام شده است. در این انفجار هشت افسر پولیس جان باختند.

دو هفته قبل، محمد اشرف غنی رئیس جمهور، در نشستی در شورای ملی گفته بود که  زمان عفو گذشته است و دولت متعهد است تا فيصله های محاکم و نظام عدلی- قضايی را به شمول اعدام، با قاطعيت و با اراده استوار اجرا نمايد.

اما ذبيح الله مجاهد سخنگوى طالبان، در واکنش به این اعدام ها گفته است که طالبان از نهادهایی که در اجرای این اعدام ها دخیل بوده اند، انتقام خواهند گرفت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement