خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بيش از ١٢٠٠ جريب کشتزار کوکنار در سرپل تخريب شد

بيش از ١٢٠٠ جريب کشتزار کوکنار در سرپل تخريب شد

May 16, 2016 - 18:05

سرپل (پژواک، ٢٧ ثور٩٥) مسوولان سمنگان، از تخريب ١٢٣٦جريب کشتزار کوکنار در سرپل خبر داده و می‌گویند که در اين کمپاين، يک سرباز اردو و يک دهقان کشته شده اند.

حمیدالله حمید ريیس مبارزه با مواد مخدر ولایت سرپل، به آژانس خبرى پژواک گفت که کمپاين تخريب مزارع يادشدۀ کوکنار در اين ولايت، ده روز پيش آغاز شده بود.

به گفته او در اين کمپاين، کشتزارهاى کوکنار در قريه هاى بهسود، گل تپه، آسیاب آباد افغانیه، قوشتپه، خمرآباد، سرخک، قراغو و بهسود مرکز ولایت سرپل و همچنان قريه هاى پهلوان تاش، هجریم، گنده، بلند غرونو و بلند غور کهنه ولسوالى صياد اين ولايت، از بين برده شده است.

 سمنوال محمد نعیم اندرابی آمر امنیت و سرپرست قوماندانی امنیه سرپل گفت که در اين کمپاين محو کشت کوکنار، نيروهاى امنيتى با مخالفين مسلح دولت درگير شده اند، که طى آن یک سرباز اردوی ملی و يک تن دهقان کشته شده اند.

دهاقین در مورد این کمپاين نظريات متفاوت دارند.

محمد امین باشنده بلند غور ولسوالی صیاد که مزارع کوکنار ش در این کمپاین تخریب شده است،   از دولت خواست که در بدل تخريب کشت کوکنار، به دهاقين کمک کند.

اما حیب الله باشند گل تپه مرکز ولایت سرپل که مزارع کوکنار در حدود ده جریب زمینش دراین کمپاین تخریب شده است، گفت: «دهقان ها ملامت نیست؛ چرا دولت پیش از اینکه دهقان کشت کند اقدام نمی کند، حالا که ما محصول خود را جمع آوری می کنیم، تخریب می کند و مردم غریب را دربدر می کند.»

با اين حال يک تن از باشنده هاى ولسوالى صياد که از ذکر نامش خوددارى کرد گفت که  در این کمپاین، اکثراً کشتزار های مردم غریب و بی واسطه تخریب شده است.

وى افزود که کشتزارهاى کوکنار زورمندان تخريب نشده است.

موصوف علاوه کرد: «اگر دولت واقعاً  می خواهد که به خاطر محو کشت کوکنار کمپاین کند، باید قانون را یک سان تطبیق کند، نه تنها بالای غريب.»

کمپاين يادشده، درحالی است که چندی قبل مسولان ریاست مبارزه با مواد مخدر، از کشت کوکنار در بیش از دو هزار هکتار زمین در این ولایت خبر داده بودند.

در افغانستان که بيشترين مواد مخدر دنيا را توليد مى کند، حدود سه ميليون تن به انواع مواد مخدر معتاد مى باشند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement