خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"طرح پنجسالۀ خودکفايى برق تا يکماه ديگر تکميل مى گردد"

"طرح پنجسالۀ خودکفايى برق تا يکماه ديگر تکميل مى گردد"

May 16, 2016 - 16:38

کابل (پژواک، ۲۷ ثور ۹۵): وزارت انرژی و آب کشور، از تکميل  طرح پنجسالۀ خودکفايى انرژى برق تايکماه ديگر، خبر داده ميگويد که  هنوزهم ٥٤ درصد مناطق کشور فاقد برق مى باشد.

امان الله غالب معين انرژی وزارت انرژی و آب که امروز در سيمينار دو روزۀ کشورهاى عضو سارک صحبت مى کرد گفت که اين نشست، به هدف تبادل نظر به منظور توليد برق از زباله های شهری، مواد فاضلاب حيوانی و مواد باقی ماندۀ زراعتی برگزارگرديده است.

وى علاوه کرد: "نظريات اعضای کشورهای سارک، می­تواند ما را در توليد انرژی برق از منابع داخلی کمک نمايد."

غالب، هدف ديگر سيمينار را ارتقای ظرفيت و بلند بردن سطح علمی و تخنيکی کارمندان فنی و مسلکی وزارت انرژی و آب و ارگانهای ذيدخل خوانده گفت که اين ورکشاپ، از لحاظ سياسی نيز اذهان اشتراک کنندگان را در بارۀ افغانستان به طرف مثبت سوق می­دهد.

او تصريح کرد که کشورهای عضو سارک، بالای منابع انرژی قابل تجديد شان سرمايه گذاری کرده اند، افغانستان نيز ميخواهد که با استفاده از تجارب  اين کشورها، در اين قسمت سرمايه گذاری و خود را به خودکفايی برساند.

معين انرژی، وزارت انرژی و آب  همچنان گفت که هم اکنون، حدود ۴۶ درصد مناطق کشور دسترسی به برق دارند؛ اما متباقی فاقد برق اند و وزارت روی طرح خودکفايی انرژی برق، کار مى کند و تلاش دارد که بيشتر از منابع داخلی بخاطر توليد برق استفاده شود.

غالب، با بيان اينکه هدف آنان رساندن برق به نازلترين قيمت به شهروندان کشور است گفت که  با خودکفا شدن، ساير نقاط کشور نيز از انرژی برق مستفيد خواهند شد.

معين انرژی  وزارت انرژی و آب، از تکميل طرح خودکفايی انرژی برق، تا يکماه آينده خبر داد وافزود که ماسترپلان قبلی، اشتباهات زياد داشت و بايد در آن تجديد نظر ميشد؛ به همين منظور آنان طرح جديدى  را ساخته اند.

وی درادامه گفت که مطابق به اين طرح، پلان دارند در آينده از منابع داخلی به حد اعظمی استفاد و کشور را به خودکفايی انرژی برق برسانند، تا برق های وارداتی به حيث ترانزيت به کشورهای همسايه منتقل گردد.

محمد اختر نواز مسوول برنامه انرژی سارک نيز انرژی برق را در رُشد اقتصادی و اجتماعی کشورها مهم خوانده گفت که اعضای سارک، تلاش دارند که تجارب حاصل شدۀ شان را در قسمت انرژی برق، با سايرکشورهای عضو سارک شريک بسازند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement