خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمیسیون بررسی پروژۀ توتاپ آغاز به کار کرد

کمیسیون بررسی پروژۀ توتاپ آغاز به کار کرد

May 17, 2016 - 18:43

کابل (پژواک، ۲٨ ثور۹۵): حکومت اعلام کرد که کار کمیسیون ملی بررسى پروژۀ برق توتاپ، امروز آغاز شده و این کمیسیون تا ۱۰ روز دیگر، گزارش خود را تهیه نموده و به ريیس جمهور و شورای ملی خواهد سپرد.

دوا خان مینه پال معاون معاون سخنگوى رئیس جمهور، به آژانس خبرى پژواک گفت که این کمیسیون، پس از چاشت امروز اولین نشست خود را در ارگ ریاست جمهوری برگزار کرده است.

وى گفت: «قرار است تا در ۱۰ روز آینده، این کمیسیون نتایج دقیق بررسى هاى خود را به رئیس جمهور و شوراى ملى بسپارد.»

پروژه Turkmenistan-Uzbekistan-Tajikistan-Afghanistaninfo-icon-Pakistaninfo-icon (TUTAP)، ۵۰۰ کیلو ولت برق وارداتی از کشورهای ترکمنستان، ازبکستان، تاجکستان را از طریق افغانستان به پاکستان انتقال می‌دهد.

اما فیصله حکومت بر اجرای این پروژه از طریق سالنگ، مخالفت‌های زیادی را برانگیخته است.

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و از جمله مخالفان این طرح، گفته است که اجرای توتاپ از طریق سالنگ بنابر دلایل علمی و تخینکی، غیر قابل توجیه و خلاف عدالت اجتماعی است و حتی طرح بدیل حکومت به منظور انتقال برق از منطقه پشته سرخ ولایت پروان به بامیان از طریق دره غوربند، هنوز دارای ابهام‌های جدی است وفاقد ضمانت اجرایی لازم می‌باشد.

در همین راستا، روز گذشته تظاهرات گسترده یی در کابل و همچنان بامیان برگزار شد. تظاهرات کنندگان از حکومت خواستند با تجدید نظر در این فیصله، زمینۀ اجرای آن را از طریق ولایات مرکزی فراهم سازد.

رئیس جمهور، شب قبل از این تظاهرات با صدور حکمی، روند اجرایی و تدارکاتی این پروژه را به حالت تعلیق درآورد و کمیسیونی ۱۲ عضوی را موظف ساخت تا تحت ریاست محمد همایون قیومی مشاور ارشد ریاست جمهور، این مسئله را بررسی کند.

کمیسیون مذکور، موظف شده است تا پیشنهادات مشخص خود را جهت حل این مشکل «با درنظرداشت منافع علیاى کشور و وحدت ملى مردم افغانستان»، در مدت تعیین شده به رئیس جمهور ارایه نماید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement