خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنى: قانون اساسى افغانستان قابل معامله نيست

غنى: قانون اساسى افغانستان قابل معامله نيست

May 21, 2016 - 14:59

کابل (پژواک، اول جوزا ٩٥): رييس جمهورغنى در سمپوزيم بين المللى توانمندسازى زنان افغان، ضمن تاکيد بر حفظ دستاوردها در بخش زنان و گسترش نقش آنان در جامعه گفت که قانون اساسى افغانستان، به هيچ وجه قابل معامله نيست.

همچنان در اين سومين سمپوزيم، برعلاوه نمايندگان زنان از نهادها و ولايات مختلف کشور، نماينده هاى برخى کشورهاى کمک کننده نيز حضور داشتند و نمايندگان کشورهاى کمک کننده، بر ادامه کمک هاى شان براى توانمند سازى زنان افغان تاکيد نمودند.

در این نشست، مشکلات و چالش هاى زنان به بررسى گرفته مى­­شود و براى آن، راه حل ها دريافت مى­گردد.

محمد اشرف غنى رييس جمهور افغانستان، درين نشست گفت: «امروز يک روز خاص است، صداى زنان و اراده زن افغان به تمام ملت افغانستان و دنيا آشکار مى شود؛ زن افغان از خود نمايندگى مى کند،  زن افغان وزير هست، سفير هست، قاضى هست، پوليس هست و افسر هست، در تمام بخش هاى اداره اقتصاد و جامعه با مرد افغان و زياد از مرد افغان سهيم هست، از صداى واضح و رساى زن افغان مه استقبال مى­کنم.»

موصوف افزود که زنان افغان، باورمند به قانون اساسى و اساسات دين اسلام هستند و هر زن افغان از ارزش هاى مساوات در قانون اساسى افغانستان دفاع مى کند.

وى بر حفظ دستاوردهاى حدود ١٤ ساله گذشته تاکيد نموده گفت که قانون اساسى افغانستان قابل معامله نيست.

وى افزود: «زن افغان حاضر نيست به عقب برود، زن افغان به پيش مى­رود و پهلو به پهلو با مرد افغان، و زن افغان تقاضا دارد که سهم واضح و همه جانبه داشته باشد.

به گفتۀ او خوبى در اين است که امروز مرد و زن افغان باورمند به يک جامعه اعتدال گرا و بدون افراط و تفريط است و نمى خواهند که نظريات افراطى، باز اين مملکت را گروگان بگيرد.

رييس جمهور، بر تلاش هاى پيهم براى برجسته شدن نقش زنان در افغانستان تاکيد نموده گفت که اين کار، بايد بر اساس معيارهاى واضح پيش برده شود.

وى افزود: «امروز با يک شيوه جديد بحث ملى را آغاز کرديم و آن اين است که شبکه زنان به حيث نماينده جامعه مدنى با اراکين دولت و دفتر بانوى اول، قدم به قدم پيشرفت داشتيم... ما نوع مشارکت با جامعه مدنى را نمى خواهيم که پيش از پيش يک بخش حکومت اهداف را تعيين کرده باشد و شما را جمع کنيم که صحه بگذاريد؛ او شيوه مالکيت را ايجاد نمى کند، شيوه اى را که شما در پيش گرفته ايد مالکيت را ايجاد مى کند، بخاطرى که بحث تان همه جانبه و آزاد مى­باشد، اين شيوه جرگه هست، در افغانستان کسى به ديکتاتورى کسى را قناعت داده نمى تواند.»

غنى، نقش زنان را در نهادهاى عدلى و قضايى، امنيتى و بخش هاى سياسى، اقتصادى و فرهنگى مهم و موثر خوانده گفت که طى چند سال اخير در اين عرصه ها دستاورد هاى خاصى وجود دارد.

غنى افزود که بايد در اين نشست دو روزه، مشکلات زنان به بررسى گرفته شود، براى رفع چالش ها راه حل ها دريافت گردد و نتايج آن، به وى سپرده شود تا قدم هاى عملى در زمينه برداشته شود.

موصوف براى مشکلات زنان، خواستار حمايت هاى جامعه جهانى گرديد.

وى در پايان صحبت هايش بر مشکلات اقتصادى و امنيتى در کشور اشاره کرده گفت که در يک سال گذشته، حکومت افغانستان توانست که به موفقيت از اين مشکلات به در آيد.

صلاح الدين ربانى وزير امور خارجه افغانستان، در بيانيه افتتاحيه اش در اين نشست گفت که سمپوزيم کابل ادامۀ سمپوزيم اول و دوم در سال هاى ٢٠١٣ و ٢٠١٤ مى­باشد، که به هدف توانمندسازى زنان افغان در ايالات متحده و ناروى راه اندازى شده بود.

به گفته موصوف؛ در دو سمپوزيم يادشده، پيرامون توانمند سازى زنان افغان، دريافت مشکلات و راه حل ها بحث صورت گرفته بود و نتايج آن که در کنفرانس لندن شريک گرديد، دولت افغانستان را در راستاى تهيه برنامه هاى کارى کمک زياد نمود.

 موصوف راه اندازى سومين سمپوزيم را موثر خوانده گفت که از طريق آن، راه حل هاى کارشناسانه براى حل مشکلات زنان افغان دريافت خواهد شد.

موصوف افزود که راه حل ها براى مشکلات زنان که در سومين سمپوزيم مشخص مى شود، با نشست هاى سال روان در وارسا و بروکسل شريک خواهد شد.

وى گفت که احقاق حقوق زنان افغان و محو خشونت عليه اين قشر در اين کشور، يکى از اولويت هاى حکومت افغانستان مى­باشد و حکومت متعهد است که دراين راستا گام هاى استوار بردارد.

ربانى، ترتيب پلان عمل زنان به نام صلح و امنيت، نافذ بودن قانون منع خشونت عليه زنان و ايجاد څارنوالى منع خشونت عليه زنان را، از کارکردهاى سال هاى گذشته در افغانستان دانست.

به گفته او حضور چهار زن در کابينه، چهار سفير زن، معينان وزارت ها و حضور زنان در ساير عرصه ها، از دستاوردهاى حکومت افغانستان می‌باشد.

رولا غنى خانم رييس جمهور افغانستان نيز نشست يادشده را مهم خوانده گفت که برگزارى اين کنفرانس تعهد قوى حکومت را در جهت حل مشکلات افغانستان نشان ميدهد.

او افزود که در اين نشست، نماينده هاى زنان از مرکز و ولايات شرکت نموده و مشکلات شانرا شريک خواهند کرد.

همچنان به گفته او نماينده هاى کشورهاى خارجى نيز در اين نشست شرکت دارند و مى خواهند که در مورد مشکلات زنان و خواست آنها بشنوند.

بورگی برندی وزير خارجه ناروى در اين نشست گفت: «اين نشست، حتما نتايج مثبت در پى خواهد داشت و جامعه جهانى متعهد است که در قسمت توانمندى زنان به کمک هاى شان ادامه دهند. »

موصوف نيز افزايش تعداد دختران در مکاتب و موسسات تحصيلات عالى و حضور زنان افغان در سياست، کابينه، نيروهاى مسلح و غيره بخش ها را از دستاوردهاى عمده در ١٥ سال گذشته خواند و گفت که هنوزهم چالش هايى در قسمت صحت و توانمندى زنان وجود دارد که بايد براى رفع آن بيشتر کار شود.

موصوف گفت که حکومت ناروى آماده است که به همکارى هايش با افغانستان در اين بخش ادامه دهد.

ريچارد اولسن نماينده ويژۀ امريکا براى افغانستان و پاکستان در نشست امروز صحبت نموده، بر حفظ دستاوردهاى حدود ١٥ ساله در بخش زنان در افغانستان تاکيد کرد.

وى بر ادامه کمک هاى کشورش در بخش توانمند سازى زنان افغان تاکيد کرده گفت که براى رفع مشکلات زنان افغان، برنامه هاى مشخص و عملى روى دست گرفته شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement