خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش: بدون اصلاحات انتخاباتى جامعۀ جهانى کمک مالى نخواهد کرد

دانش: بدون اصلاحات انتخاباتى جامعۀ جهانى کمک مالى نخواهد کرد

Jun 08, 2016 - 13:59

 کابل (پژواک،١٩جوزا٩٥): معاون دوم رييس جمهور، ضمن تاکيد بر برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی در سالجاری، از نمایندگان مردم در ولسی جرگه خواست تا با تصویب فرمان تقنینی رییس جمهور، زمینۀ برگزاری انتخابات و اصلاحات را فراهم نمایند.

به اساس ماده هشتاد و سوم قانون اساسى، بايد انتخابات ولسى جرگه در سى الى شصت روز پيش از اول سرطان سال گذشته برگزار ميشد؛ اما تا حال اين کار نشده و کميسيون مستقل انتخابات، ٢٤ ميزان ١٣٩٥ را روز انتخابات اعلام کرده است.

رييس جمهور، به اساس موافقتنامه سياسى ايجاد حکومت وحدت ملى، براى نخستين مرتبه در رخصتى هاى تابستانى سال گذشتۀ شوراى ملى، فرمان اصلاح نظام انتخاباتى را صادر کرد؛ اما بعد از رخصتى از سوى شوراى ملى رد شد.

سرور دانش معاون دوم رییس جمهور، امروز در نشست عمومی ولسی جرگه، برگزاری انتخابات ولسی جرگه وشورا های ولسوالی را در سالجاری، جزء مسوولیت مشترک حکومت و شورای ملی عنوان کرد.

اوگفت: "جامعه جهانی، برگزاری انتخابات و اصلاحات را؛ پیش شرط همه همکاری ها در کنفرانس هاى پیش رو (وارسا و بروکسل) دانسته است، امکانات مالی هم در حالی فراهم شدن است."

 به گفته موصوف، رییس جمهور غنی به منظور درخواست کمک های تخنیکی و مالی، یک نامه را به سرمنشی سازمان ملل متحد فرستاده است.

وی همچنان علاوه کرد که از وضعیت عمومی کشور نیز بررسی صورت گرفته و این گزارش، رسما به سازمان ملل متحد فرستاده شد است.

دانش خطاب به اعضای جرگه کرده افزود: "اکنون کلید اصلاحات انتخابات به دست شما است، با تصویب فرمان تقنينى رييس جمهور، شما میتوانید راه را  برای برگزاری انتخابات و آغاز اصلاحات باز نمایید؛ شما با تصمیم معقول و خردمندانه می توانید هرچه زودتر، زمینه برگزاری انتخابات رافراهم نمایيد."

این درحالی است که عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نیز سه روز قبل، آوردن اصلاحات در پروسه انتخابات را یک نیاز عاجل به منظور اعادۀ اعتماد مردم نسبت به اين پروسه خوانده گفته بود: «تا زمانی که اصلاحات به جود نیاید، برعلاوۀ اینکه انتخابات برگزار نخواهد شد، جامعه جهانی نیز کمک مالی نخواهند کرد.»

وی همچنان از اعضای جرگه خواسته بود تا فرمان تقنینی رییس جمهور در مورد تشکیل، صلاحیت و وظایف کمیسیون های انتخاباتی را که به جرگه مواصلت کرده، تایید نمایند.

فرمان دومى رييس جمهور، در اين مورد در رخصتى هاى زمستانى شوراى ملى صادر وبه ولسى جرگه فرستاده شده؛ اما جرگه تا حال در مورد  آن تصميم اتخاذ نکرده است.

اين درحالى است که به اساس قانون، شوراى ملى صلاحيت رد و تاييد فرامين تقنينى را دارد.

در ماده هفتاد و نهم قانون اساسى آمده است: «حکومت مى تواند در حالت تعطيل ولسى جرگه در صورت ضرورت عاجل، به استثناى امور مربوط به بودجه و امور مالى، فرامين تقنينى را ترتيب کند؛ فرامين تقنينى بايد در خلال سى روز از تاريخ انعقاد نخستين جلسه شوراى ملى، به آن تقديم شود و در صورتى که از طرف شوراى ملى رد شود، از اعتبار ساقط مى گردد.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement