خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صديقى: منابع عايداتى و مالى طالبان از بين برده ميشود

صديقى: منابع عايداتى و مالى طالبان از بين برده ميشود

Jun 08, 2016 - 15:02

کابل (پژواک، ١٩ جوزا ٩٥): مقام­هاى وزارت هاى داخله و معادن کشور، استخراج غیرقانونی برخى معادن از سوى طالبان را منابع عایداتی و مالی اين گروه دانسته، از اقدامات جدى حکومت بخاطر از بين بردن اين منابع خبر دادند.

در پی نشر گزارش (گلوبل ويتنس) به ارتباط استخراج غیرقانونی معادن افغانستان از سوی طالبان مسلح، قوماندانان محلى و بعضى اعضاى شورای ملی، سخنگویان وزارت­های امور داخله و معادن و پترولیم، امروز در یک نشست خبری مشترک در کابل، در برابر رسانه ها حاضر شدند.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله گفت بررسی که در رابطه به استخراج غیر قانونی معادن افغانستان از سوی نهاد بین المللی تحقیقی (گلوبل ويتنس) صورت گرفته، یک کار بزرگ است و این گزارش مورد مطالعه قرار می­گیرد.

موصوف افزود: "ما تلاش می­کنیم که از استخراج غیرقانونی معادن جلوگیری کنیم و در این راستا کارهايی را نیز انجام داده ایم؛ اما کافی نیست. ما در روشنی به یافته های این نهاد تعهد داریم که از استخراج غیر قانونی معادن در افغانستان جلوگیری صورت بگیرد؛ به خصوص کسانی که در این کار دست دارند."

وی گفت که ظرف یکسال گذشته، از قاچاق و استخراج غیر قانونی کرومایت در معادن لوگر و خوست از سوی پولیس ملی جلوگیری به عمل آمده، تدابیر سخت­گیرانه اتخاذ شده است و اکنون در این معادن تشویش وجود ندارد.

به گفته او، پولیس شماری از افراد را در لوگر که در استخراج غیر قانونی معادن دست داشته اند، بازداشت و به مراجع عدلی سپرده است.

موصوف همچنان خاطر نشان کرد که پولیس سال گذشته، ٦٥ عراده موتر کاماز مملو از لاجورد بدخشان را که یک میلیارد افغانی ارزش داشت و از سوی برخی ها قاچاق می­شد، در پروان متوقف و ضبط نمود.

به گفته صدیقی، طالبان که آگاهانه به استخراج غیر قانونی معادن افغانستان دست می­زنند، روز گذشته در جلسه شورای امنیت فیصله به عمل آمد تا نهادهای امنیتی افغانستان، مشترکاً طرح های مشخصى برای از بین بردن منابع عایداتی طالبان داشته باشند.

او گفت: "یکی از منابع عایداتی و مالی طالبان استخراج غیر قانونی یا قاچاق معادن افغانستان است؛ طالبان امروز نه تنها که از قاچاق مواد مخدر بهره می­برند، با تاسف معادن افغانستان را نیز آماج قرار داده اند و معادن که سرمایه ملی است، علیه مردم افغانستان استفاده می­کنند."

موصوف افزود در ساحاتی که مشکل امنیتی وجود داشته، برخی افراد سودجو با استفاده از چنین وضعیت، دست به استخراج غیر قانونی معادن می­زنند.

وی گفت که بخشى از تلاش­های پولیس در چارچوب عملیات شفق در از بین بردن ریشه های عایداتی طالبان می­باشد و در جاهايی که معادن افغانستان است، برای متلاشی ساختن طالبان تلاش­ها چند برابر می­گردد.

محی الدین نوری سخنگوی وزارت معادن و پترولیم گفت که اين وزارت، از نشر گزارش (گلوبل ويتنس) استقبال می­کند؛ اما تایید و رد ارقام ارایه شده در گزارش، از سوی این نهاد کار دشوارخواهد بود.

وی تاييد کرد که در برخی ساحات، معادن به صورت غیر قانونی استخراج و قاچاق می­شوند؛ اما افزود که این وزارت تا به حال توانسته است که ١٢٧٠ فعاليت خودسر و غير قانونی را شناسایی نماید و جلو کار آن­ها را بگیرد و یک تعداد افراد را به نهادهای عدلی معرفی نموده است.

موصوف افزود که هرگاه امنیت معادن، از سوی نیروهای امنیتی و تنفیذ قانون تامین گردد، این وزارت آماده است که بر اساس یک چارچوب حقوقی، اقدام به عقد قرارداد معادن افغانستان ­نماید.

به باور وی، با تامین امنیت؛ وزارت معادن و پترولیم، توان مدیریت منابع منرالی افغانستان را دارد.

او با تاکید گفت که در صورت تامین امنیت، مخصوصاً در مورد استخراج لاجورد ولسوالی کران و منجان بدخشان، وزارت معادن و پترولیم آماده است در بسته های کوچک و بزرگ ترتیب شده، اقدام به عقد قرارداد با کمپنی­های مختلف نماید.

به گفته وی، لاجورد برای این وزارت از جایگاه خاص برخوردار است و به همین منظور بازار بورس سنگ­های قیمتی و نیمه قیمتی تحت نام "بازار لاجورد کابل"، روی دست است که این بازار زمینه بررسی و پروسس لاجورد را غرض صادر به خارج از کشور فراهم می­سازد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan